نرخ سود بین بانکی بر بورس تاثیر مستقیمی ندارد

به گزارش تور آسیایی ارزان، یک کارشناس بازار پول و سرمایه با اشاره به اینکه نرخ سود بین بانکی بر افت و خیز بورس تاثیر غیرمستقیم دارد، اضافه کرد: نرخ سود سپرده ها می تواند تاثیر مستقیم داشته باشد که ثابت مانده است.

نرخ سود بین بانکی بر بورس تاثیر مستقیمی ندارد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بانک ها برای تامین نقدینگی مورد احتیاج خود از بازار بین بانکی بهره می برند. به این معنا در بازار بین بانکی، نقدینگی از موسسات مالی دارای مازاد به موسسات مالی دارای کسری وجوه انتقال داده می گردد. در این میان بازار وام بین بانکی از گروه های بازار بین بانکی به حساب می آید که بانک ها در چارچوب آن به یکدیگر وام می دهند. انجام عملیات استقراض در این بازار نیزبر مبنای نرخ سودی صورت می گیرد که به آن نرخ سود بین بانکی گفته می گردد.

نرخ سود بانکی طی ماه های گذشته فرایند افزایشی داشته و در مهرماه سال 1399، رقمی معادل 20 درصد را به ثبت رسانده؛ با این شرح که در روزهای پایانی مهرماه، بازار بین بانکی شاهد فراتر رفتن نرخ سود از سقف کریدور بود. این امر به دلیل فقدان اوراق بهادار دولتی در ترازنامه بانک ها و موسسات اعتباری دارای کمبود نقدینگی و به تبع آن، وجود محدودیت در استفاده از اعتبارگیری قاعده مند بانک ها از بانک مرکزی رخ داد و در حالی بود که در این دوره نرخ تامین مالی بانک های دارای اوراق بدهی دولتی از کریدور نرخ سود خارج نشد.

بعضی از کارشناسان بورس براین اعتقاد بودند که کاهش نرخ سود بانکی از مهم ترین دلایل ورود نقدینگی به بورس و پُررنگ شدن نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور بود، بنابراین افزایش آن هم دلیل افت بورس در روزهای اخیر است. به نظر می رسد این کارشناسان ظاهرا فراموش نموده اند آنچه می تواند بر بورس موثر واقع گردد رشد سود سپرده بانکی نه نرخ بین بانکی است.

نرخ سود بین بانکی عملیاتی محسوب می گردد که بین بانک ها در جریان است و مردم در رشد یا کاهش سود آن هیچ نقشی نمی توانند داشته باشند، در واقع دقیقا در نقطه مقابل سود سپرده بانکی واقع شده است. چنانچه نرخ سود سپرده بانکی افزایش می یافت (رییس کل بانک مرکزی بارها عدم انجام این کار را مورد تاکید قرار داده است) شاید این اظهار نظر آن هم در سپرده های سنگین درست از آب در می آمد، اما به نظر می رسد برای به انحراف کشاندن افکار عمومی نسبت به عملیات بانکی کشور عزم جدی وجود دارد که در صحیح نشان دادن موارد اشتباه به شدت اصرار ورزیده می گردد.

عباس هشی، کارشناس بازار پول و سرمایه در مورد تاثیر نرخ سود بازار بین بانکی بر افت بورس در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا گفت: نرخ های سود بین بانکی یکی از ابزارهای راهنمایی پول به بازار سرمایه یا از بازار سرمایه به بازار پولی به حساب می آید. به این معنا هر کسی پول را در بانک ذخیره می نماید، ریسک کمتری نسبت به بازار سرمایه متحمل می گردد. واژه ریسک صفر را برای همین سپرده گذاری به کار می برند که یک بحث تئوری است.

وی در ادامه افزود: بانک ها با پول مردم کار می نمایند و در واقع جایی است برای جمع آوری پس اندازهای کوچک تا به یک پول قوی تبدیل گردد. احتیاجهای مالی واحدهای مالی - تولیدی کشور به صورت استقراض به وسیله همین سپرده ها مورد تامین قرار می گیرد. صاحبان سپرده که اصولا در بانک ها چنین سرمایه گذاری می نمایند در هیات مدیران حضور ندارند، پول آنان به صورت امانت تحت اختیار بانک واقع شده است.

این کارشناس بازار پول و سرمایه در این خصوص یادآور شد: جهت محکم کاری دارای یک سپرده قانونی هستیم که درصدی از سپرده های مردم در نزد بانک مرکزی می رود، اما زمانی که وارد بازار سرمایه می گردد، ریسک آن به شرایط مالی بستگی دارد. برای راهنمایی پول به و یا این دو بازار یکی از ابزارها بازی با نرخ بهره بانکی است که تحت اختیار بانک مرکزی است.

این کارشناس بازار پول و سرمایه در مورد تاثیر نرخ سود بین بانکی بر بورس تاکید نمود: نرخ سود بین بانکی بر بورس تاثیر غیر مستقیم دارد. تاثیر مستقیم بر بورس تغییرات نرخ سود سپرده بانکی است که مردم پول خود را به خیال دریافت سود بیشتر وارد آن می نمایند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1338

به "نرخ سود بین بانکی بر بورس تاثیر مستقیمی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ سود بین بانکی بر بورس تاثیر مستقیمی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید