نکات مهمی که پیش از رنگ کردن قرنیز باید بدانید!

به گزارش تور آسیایی ارزان، رنگ کردن قرنیز، راهی متداول برای ایجاد تناسب در تغییر دکوراسیون منزل و سایر فضاهای داخلی است. در دکوراسیون و چیدمان هایی که در گذشته برای فضاهای داخلی صورت می گرفت؛ استفاده از کفپوش های سنگی و سرامیکی و به طبع قرنیزهایی از همین جنس متداول بود. بنابراین، نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز، پیش از هر تغییر در دکوراسیون وجود داشته؛ که ضروری است رعایت کنید.

نکات مهمی که پیش از رنگ کردن قرنیز باید بدانید!

رنگ آمیزی قرنیز، راهی برای ایجاد ظاهری نو در دکوراسیون منزل شما است؛ این کار می تواند به طور کامل ظاهر یک اتاق را تغییر دهد و به آن حس تازگی ببخشد. در این میان، امروزه با وجود قرنیزهای مدرن در مدل های مختلف، احتیاجی به رنگ آمیزی و یادگیری نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز نیست! چرا که استفاده از این قرنیزها، با مزایای بسیاری که دارند؛ از صرف وقت و هزینه های اضافی برای ایجاد تغییرات جلوگیری خواهند کرد.

با این حال، اگر هنوز از قرنیزهای سنگی و سرامیکی استفاده می کنید؛ برای آموزش رنگ آمیزی و نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز با ما همراه باشید.

آموزش رنگ آمیزی قرنیز

پیش از آغاز آموزش رنگ آمیزی و نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز، ضروری است یک نکته را یادآور شویم. در صورتی که از قرنیزهای مدرن (ام دی اف، پلی استایرن، پی وی سی و چوب پلاست) استفاده می کنید؛ رنگ آمیزی قرنیز روشی کارآمد برای تغییر دکوراسیون داخلی شما نخواهد بود. چرا که در فراوری و ساخت قرنیزهای مدرن، از روکش های با کیفیت و جلوه بخشی بالا استفاده شده؛ و این امر شما را از انجام رنگ آمیزی رها خواهد ساخت. علاوه بر این، نصب، اجرا و استفاده از این قرنیز ها به قدری راحت است؛ که لازم نیست برای آن هزینه های زیادی را بپردازید.

 • وسایل مورد احتیاج برای رنگ آمیزی قرنیز

یکی از نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز، جمع آوری وسایل مورد احتیاج است. این کار به شما یاری می نماید تا زمان کمتری را برای پیدا کردن هر وسیله صرف کنید. تمامی وسایل برای رنگ آمیزی قرنیز را در محیط اطراف خود نگه دارید؛ تا به جابه جایی حین کار احتیاجی نداشته باشید. در ادامه، لیستی از وسایل مورد احتیاج را آورده ایم، این وسایل را تهیه و جمع آوری کنید:

 • قلم موی زاویه دار
 • قلم موی معمولی
 • غلتک رنگ
 • سینی رنگ
 • سنباده
 • نوار چسب نقاشی
 • بتونه
 • رنگ
 • پارچه
 • آماده سازی محیط اطراف و سطح قرنیز برای رنگ آمیزی

از دیگر نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز، آماده سازی محیط و سطح قرنیزها است. بنابراین، ضروری است مبلمان و وسایل را از دیوار دور کنید. سپس، کف زمین را با پارچه یا پلاستیک بپوشانید. در آخر، با استفاده از نوار چسب نقاشی، دیوار و کف را در امتداد قرنیز بپوشانید.

پس از آماده سازی محیط، باید سطح قرنیزهایی که احتیاج به رنگ آمیزی دارند را آماده کنید. برای این کار، هرگونه رنگ پوسته پوسته شده یا کثیفی را با سنباده از روی قرنیز پاک کنید. اگر سوراخ یا ترک هایی روی قرنیز وجود دارد، آنها را با بتونه پر کنید و بگذارید تا خشک گردد. توجه کنید؛ پس از استفاده از بتونه، باید اجازه دهید تا سطح قرنیز کاملا خشک گردد. این کار ممکن است چند ساعت تا چند روز به زمان احتیاج داشته باشد. پس از خشک شدن سطح قرنیزها، سطح قرنیز را با سنباده نرم صاف کنید.

 • رنگ آمیزی قرنیز

حال، که سطح قرنیز شما به خوبی آماده رنگ کردن شده است؛ می توانید رنگ آمیزی را آغاز کنید. یکی دیگر از نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز، توجه به رنگ دکوراسیون و المان های موجود است. رنگ قرنیز را می توانید با توجه به رنگ دیوار، کفپوش بر حسب سلیقه خود انتخاب کنید.

برای قرنیز، رنگ های نیمه براق (رنگ هایی بر پایه روغن) مناسب تر هستند؛ زیرا به راحتی تمیز می شوند. رنگ را به اندازه کافی و با توجه به مساحت قرنیز تهیه کنید.

برای آغاز رنگ آمیزی قرنیزها، ابتدا با قلم موی زاویه دار، لبه های قرنیز را رنگ کنید. سپس با قلم موی معمولی یا غلتک رنگ، سطوح صاف قرنیز را رنگ کنید. برای نتیجه بهتر، دو یا سه لایه نازک از رنگ را به جای یک لایه ضخیم اعمال کنید. صبر کنید تا هر لایه رنگ قبل از اعمال لایه بعدی کاملاً خشک گردد.

در آخر کار، نوار چسب نقاشی را جدا کنید؛ و با پارچه مرطوب، لکه های رنگ را از روی دیوار و کف پاک کنید. قبل از آغاز کار، حتماً دستورالعمل های روی قوطی رنگ را مطالعه کنید. در هنگام رنگ آمیزی، از عینک و ماسک بهره ببرید تا از خودتان در برابر بخارات رنگ محافظت کنید. اگر تجربه کافی در رنگ آمیزی ندارید، می توانید از یک نقاش حرفه ای یاری بگیرید.

مزایای رنگ کردن قرنیز

 • تغییر ظاهر دکوراسیون: رنگ کردن قرنیز، راهی آسان و کم هزینه برای تغییر ظاهر دکوراسیون داخلی منزل شما است.
 • پوشاندن عیوب: رنگ کردن قرنیز می تواند عیوب و نقص های آن را مانند خط و خش، رنگ پریدگی و لکه ها را بپوشاند.
 • ایجاد هماهنگی: با رنگ کردن قرنیز می توانید آن را با رنگ دیوار، کفپوش یا سایر عناصر دکوراسیون منزل خود هماهنگ کنید.
 • بهداشت: قرنیزهای رنگ شده به علت صاف و صیقلی بودن، به راحتی تمیز می شوند و از تجمع گرد و غبار و آلودگی جلوگیری می نمایند.

معایب رنگ کردن قرنیز

 • احتیاج به زمان و دقت: رنگ کردن قرنیز به زمان و دقت احتیاج دارد. اگر تجربه کافی در رنگ آمیزی ندارید، ممکن است نتیجه کار مطلوب نباشد.
 • هزینه: اگر خودتان قرنیزها را رنگ نکنید، باید هزینه نقاشی را به یک نقاش حرفه ای بپردازید.
 • بوی رنگ: رنگ های شیمیایی بوی نامطبوعی دارند که ممکن است برای بعضی افراد آزاردهنده باشد.
 • آسیب به قرنیز: اگر در رنگ آمیزی دقت کافی را به خرج ندهید، ممکن است به قرنیز آسیب برسد.

نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز

رنگ کردن قرنیز، راهی برای تغییر در دکوراسیون داخلی و پوشاندن عیب و نقص قرنیزها است. با این حال، یکی از نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز که حتما باید به آن توجه داشته باشید؛ صرف زمان و هزینه بسیار است. بنابراین توصیه ما به شما استفاده از قرنیزهای نو و مدرن است. امروزه انواع بسیاری از قرنیزها با متریال مختلف برای دوام و ماندگاری بالا قرنیز فراوری شده اند. از جمله این قرنیزها، می توان به قرنیزهای پی وی سی، قرنیزهای ام دی اف، قرنیزهای چوب پلاست و پلی استایرن اشاره نمود.

این قرنیزها، دوام و ماندگاری بالایی داشته و در برابر بسیاری از عوامل محیطی همچون رطوبت و زیان حشرات مقاوم هستند. از دیگر مزایای این قرنیزها، هماهنگی آن ها با انواع کاغذ دیواری و بعلاوه کفپوش های مدرن است. همانطور که می دانید، هماهنگی میان اجزا در دکوراسیون داخلی یکی از موارد مهم در جلوه بخشی به فضا است؛ بنابراین برای هماهنگی بیشتر میان اجزای اصلی دکوراسیون(کاغذ دیواری، کفپوش و قرنیز) از انواع مدرن آن بهره ببرید.

بعلاوه، اگر برای قرنیزهای خود در پی رنگ های سفارشی هستید؛ شرکت دکور چوب با فراوریات با کیفیت خود برترین قرنیزها با دوام بالا و رنگ های سفارشی به شما ارائه خواهد نمود.

سخن پایانی

در این مقاله با ارائه آموزش رنگ آمیزی قرنیز و بعلاوه نکات مهم برای رنگ کردن قرنیز با شما همراه بودیم. اما، ضروری است بدانید که رنگ آمیزی قرنیزها کاری زمان بر و هزینه بر است. بنابراین، بهتر است که استفاده از قرنیزهای بادوام و مدرن را به رنگ آمیزی قرنیزها ترجیح بدهید. استفاده از قرنیزهای مدرن با روکش ها و ماندگاری بالای خود نصب آسان تری داشته و هزینه های اضافی در پی نخواهد داشت.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 21 فروردین 1403 بروزرسانی: 21 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4849

به "نکات مهمی که پیش از رنگ کردن قرنیز باید بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهمی که پیش از رنگ کردن قرنیز باید بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید