پرتاب مهم فضاپیمای استارلاینر بوئینگ باز هم به تعویق افتاد

به گزارش تور آسیایی ارزان، پرتاب فضاپیمای استارلاینر بوئینگ که برای آزمایش توانایی اتصال مداری به ایستگاه فضایی بین المللی برنامه ریزی شده بود، به علت مشکل فنی بار دیگر به تعویق افتاد.

پرتاب مهم فضاپیمای استارلاینر بوئینگ باز هم به تعویق افتاد

ساعتی پیش، بوئینگ اعلام نمود که مأموریت آزمایش پرواز مداری 2 (OFT-2) استارلاینر (Starliner) که قرار بود امروز پرتاب گردد، به علت مسائل غیرمنتظره در سیستم پیشرانش این فضاپیما به تعویق می افتد. اگرچه طبق برنامه قبلی، فرصت بعدی پرتاب برای فردا درنظر گرفته شده است، اما هنوز تعیین نیست که کوشش بعدی برای پرتاب چه زمانی خواهد بود.

مقامات بوئینگ خاطرنشان کردند: هنگام آماده سازی پیش از پرتاب فضاپیمای آزمایشی بدون سرنشین CST-100 استارلاینر، مهندسان بوئینگ که شرایط وسیله نقلیه را کنترل می کردند، علائمی غیرمنتظره در موقعیت سوپاپ سیستم پیشرانش شناسایی کردند. مسأله ای که در ابتدا هنگام طوفان و رعدوبرق روز گذشته در مرکز فضایی کندی، تشخیص داده شده بود.

بدین ترتیب پرتاب امروز که برای 13:20 منطقه زمانی شرقی (21:50 به وقت تهران) برنامه ریزی شده بود، به تعویق می افتد و تیم بوئینگ کوشش می نماید تا به پرتاب در روز آینده برسد.

جان ولمر (John Vollmer) معاون و مدیر برنامه پرتاب استارلاینر گفت: ما از نتیجه امروز و احتیاج به برنامه ریزی دوباره راضی نیستیم اما پرواز فضایی بشر یک کوشش پیچیده، دقیق و خطاناپذیر است و تیم های بوئینگ و ناسا دوباره ایمنی و یکپارچگی فضاپیما را آنالیز می نمایند تا بتوانیم به اهداف مأموریت دست یابیم.

پیش از این هم پرتاب استارلاینر یک بار به تعویق افتاده بود. با مشکل ایجاد شده پس از رسیدن ماژول روسی نائوکا (Nauka) به ایستگاه فضایی بین المللی و از دست رفتن لحظه ای کنترل این آزمایشگاه مداری، ناسا پرتاب استارلاینر را برای آنالیز بیشتر مسأله تا امروز به تعویق انداخته بود.

کپسول استارلاینر بوئینگ یک گام دیگر برای توسعه مأموریت های سرنشین دار تجاری به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است. ناسا برنامه سرنشین دار تجاری را 10 سال پیش شروع کرد و تا کنون اسپیس ایکس با کپسول سرنشین دار دراگون (Dragon) پیروز شده توانایی خود را در انجام سفرهای سرنشین دار پیوسته به ایستگاه فضایی بین المللی اثبات کند و بوئینگ هم آزمایش های تکمیلی را برای شروع فرستادن انسان به فضا می گذراند.

OFT-2 دومین کوشش بوئینگ برای پرتاب فضاپیمای آزمایشی استارلاینر است. این پرتاب با موشک اطلس 5 (Atlas V) متعلق به ائتلاف پرتاب و راه اندازی (ULA) انجام می گردد و قرار است ضمن آزمایش اتصال مداری، محموله های مهمی را به ایستگاه تحویل دهد و پس از مدتی به زمین بازگردد.

عکس کاور: فضاپیمای استارلاینر بوئینگ برای پرتاب در 3 آگوست (12 مرداد) بر روی موشک اطلس 5 ائتلاف پرتاب و راه اندازی قرار گرفته است.

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1777

به "پرتاب مهم فضاپیمای استارلاینر بوئینگ باز هم به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب مهم فضاپیمای استارلاینر بوئینگ باز هم به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید