3 روش حذف آپدیت ویندوز 10 و 11

به گزارش تور آسیایی ارزان، در بسیاری از موارد که ویندوز به صورت اتوماتیک آپدیت می گردد، ممکن است تغییرات ناخواسته ای را ببینیم که احتیاج باشد آپدیت را حذف کنیم. در ویندوز های 10 و 11 پاک کردن کش ویندوز آپدیت شده بسیار آسان است. برای حذف آپدیت ویندوز می توانید از روش گرافیکی یا گزینه خط فرمان برای حذف فایل های به روز رسانی ذخیره شده بهره ببرید. به این ترتیب می توانید به نسخه قبلی ویندوز خود برگردید. در اینجا نحوه انجام این کار را نشان می دهیم.

3 روش حذف آپدیت ویندوز 10 و 11

در این مطلب می خوانید:

Toggle
  • چرا باید کش آپدیت ویندوز خود را پاک کنید؟
  • حذف آپدیت ویندوز با استفاده از فایل اکسپلورر
  • حذف آپدیت ویندوز با استفاده از Disk Cleanup
  • حذف ویندوز با خط فرمان
  • پاک کردن حافظه پنهان با استفاده از اسکریپت

چرا باید کش آپدیت ویندوز خود را پاک کنید؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید حافظه پنهان آپدیت های ویندوز خود را پاک کنید.

ممکن است هنگام یافتن یا نصب به روزرسانی ها با مسائلی روبرو شوید و پاک کردن حافظه پنهان اغلب این مشکل را رفع می نماید. حذف آپدیت ویندوز، مسائل مربوط به به روزرسانی ها را با مجبور کردن ویندوز به بارگیری مجدد همه فایل های مورد احتیاج رفع می نماید.

علت دیگر این کار، آزاد کردن فضای ذخیره سازی است. به روزرسانی فایل های کش اغلب از بخش بزرگی از فضای ذخیره سازی استفاده می نمایند و شما می توانید با حذف فایل های ذخیره سازی شده آن را بازیابی کنید. (ویندوز پس از نصب آن به روزرسانی ها، بعضی از فایل های به روزرسانی را حذف می نماید، اما نه همه.)

حذف آپدیت ویندوز با استفاده از فایل اکسپلورر

یک راه گرافیکی آسان برای حذف حافظه نهان به روزرسانی ها، استفاده از File Explorer است. این روش تمام فایل های کش آپدیت را حذف می نماید.

برای استفاده از این روش، کادر محاوره ای Run را با فشار دادن Windows+R باز کنید. عبارت زیر را در کادر تایپ نموده و Enter را فشار دهید:

services.msc

در پنجره Services، سرویس Windows Update را پیدا کنید. روی آن کلیک راست نموده و Stop را انتخاب کنید. این پنجره را باز نگه دارید زیرا بعداً به اینجا باز خواهید گشت.

دوباره Run را با استفاده از Windows+R اجرا کنید، مسیر زیر را در کادر تایپ کنید و Enter را فشار دهید. مسیر زیر مسیر پوشه کش Windows Update است. فرض بر این است که ویندوز روی درایو C: شما نصب شده است. با این حال، اگر اینطور نیست، فقط حرف درایو را در مسیر تغییر دهید:

C:WindowsSoftwareDistribution

Ctrl+A را فشار دهید تا همه فایل های موجود در پوشه باز را انتخاب کنید. روی فایل انتخابی کلیک راست نموده و نماد سطل زباله (ویندوز 11) یا Delete (ویندوز 10) را انتخاب کنید.

File Explorer را ببندید و سطل بازیافت را خالی کنید.

سپس، به پنجره Services بازگردید، روی Windows Update راست کلیک نموده و Start را انتخاب کنید.

این تضمین می نماید که رایانه شما می تواند در پی آخرین به روزرسانی ها باشد.

حذف آپدیت ویندوز با استفاده از Disk Cleanup

ابزار داخلی Windows Disk Cleanup به حذف بعضی از فایل های کش آپدیت یاری می نماید.

برای استفاده از آن، منوی Start را باز کنید، Disk Cleanup را جستجو کنید و ابزار را راه اندازی کنید.

درایو نصب ویندوز خود را انتخاب کنید و OK را انتخاب کنید.

Clean Up System Files را انتخاب کنید.

دوباره درایو نصب ویندوز خود را انتخاب کنید و OK را انتخاب کنید.

در Disk Cleanup، گزینه Windows Update Cleanup را فعال کنید. اگر می خواهید آن فایل ها را نیز حذف کنید، می توانید گزینه های دیگر را فعال کنید. سپس، در پایین، روی OK کلیک کنید.

این ابزار آغاز به پاکسازی فایل های حافظه پنهان به روز می نماید.

حذف ویندوز با خط فرمان

اگر روش های خط فرمان را به روش های گرافیکی ترجیح می دهید، از چند دستور در Command Prompt (یا PowerShell) برای حذف حافظه پنهان به روزرسانی بهره ببرید.

با باز کردن منوی Start، جستجوی Command Prompt و انتخاب Run as Administrator آغاز کنید.

در اعلان User Account Control (UAC)، Yes را انتخاب کنید.

خطوط زیر را در Command Prompt تایپ کنید و بعد از هر خط Enter را فشار دهید. دستور اول سرویس Windows Update را غیرفعال می نماید و فرمان دوم سرویس Background Intelligent Transfer Service را خاموش می نماید:

Net stop wuauserv

net stop bits

در مرحله بعد، دستور زیر را اجرا کنید تا پوشه کش Windows Update به لیست کاری فعلی تبدیل گردد:

cd %windir%SoftwareDistribution

دستور زیر را تایپ نموده و Enter را فشار دهید تا کش آپدیت حذف گردد:

del /f /s /q *.*

پس از پاک کردن حافظه ن هان، سرویس هایی را که در بالا متوقف نموده اید مجددا راه اندازی کنید. این کار را با تایپ دستورات زیر و فشار دادن Enter بعد از هر خط انجام دهید:

net start wuauserv

net start bits

کار شما تمام شد.

پاک کردن حافظه پنهان با استفاده از اسکریپت

می توانید از دستورات بالا یک فایل دست های بسازید تا حذف آپدیت ویندوز خود را تن ها با یک کلیک به سرانجام برسانید. اگر فایل های کش به روز رسانی خود را اغلب حذف می کنید، این یک روش راحت است.

برای ایجاد آن اسکریپت، منوی Start را باز کنید، Notepad را جستجو کنید و برنامه را اجرا کنید. کد زیر را کپی نموده و در سند Notepad خود قرار دهید:

net stop wuauserv

net stop bits

cd %windir%SoftwareDistribution

del /f /s /q *.*

net start wuauserv

net start bits

فایل را با انتخاب File > Save از نوار منو ذخیره کنید.

در پنجره Save As، پوشه ای را که می خواهید اسکریپت را در آن ذخیره کنید، انتخاب کنید. روی منوی کشویی drop-down menu and choose کلیک کنید و همه فایل ها را انتخاب کنید.

قسمت All Files را انتخاب نموده و نام دلخواه خود را وارد کنید. سپس، bat را در انت های نام فایل اضافه کنید. این تضمین می نماید که Notepad فایل را به عنوان یک اسکریپت دسته ای ذخیره می نماید.

سپس، روی Save کلیک کنید.

در آینده، برای حذف آپدیت ویندوز با استفاده از اسکریپت، روی فایل اسکریپت کلیک راست نموده و Run as Administrator را انتخاب کنید. در اعلان کنترل حساب کاربری، Yes را انتخاب کنید. اسکریپت سرویس های خاصی را متوقف می نماید، فایل های حافظه پنهان به روز رسانی را حذف می نماید و سرویس های متوقف شده را مجددا راه اندازی می نماید.

و اینگونه است که با استفاده از روش های مختلف در رایانه ویندوز 11 یا ویندوز 10 خود از شر فایل های کش به روزرسانی خلاص می شوید. امیدواریم روش ها برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع: شبکه چی
انتشار: 15 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5346

به "3 روش حذف آپدیت ویندوز 10 و 11" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 روش حذف آپدیت ویندوز 10 و 11"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید