60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هفتم)

به گزارش تور آسیایی ارزان، تا چندی پیش برای فراگیری تکنیک های عکاسی باید سال ها جور استاد می کشیدیم و به هر دری می زدیم تا به کتابی دست یابیم و هنر عکاسی خود را ارتقاء دهیم. پس از آن تازه اول داستان یادگیری فوت و فن های ریز و به قولی فوت کوزه گری شروع می شد که فراگیری آن مستلزم صرف سال ها تجربه و هزینه بود. اما امروزه به علت پیشرفت عکاسی دیجیتال و افزایش امکانات و تنظیمات مختلف، بر خلاف تصور عموم عکاسی بسیار پیچیده تر و دقیق تر شده است.

60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هفتم)

با یاری منبع بسیار فوق العاده اینترنت و دسترسی کم هزینه و حتی رایگان به تکنیک های عکاسی و سال ها تجربه عکاسان حرفه ای، یادگیری ترفندهای عکاسی بسیار آسان است. با خبرنگاران همراه شوید تا در چند مقاله، 60 فوت کوزه گری بسیار مفید را در عکاسی دیجیتال بیاموزید.

مقاله مرتبط:

37- از فیلتر ND فقط برای عکاسی چشم انداز استفاده نکنید

فیلترهای ND قوی (مثل شماره 10) فقط برای محو کردن آب و ابرهای آسمان کاربرد ندارند. این فیلترها می توانند به شما برای ناپدید کردن جهانگرد ها و رهگذران در عکس هایتان یاری نمایند. برای این کار می توانید سرعت شاتر را آن قدر کم کنید که رهگذران از شدت محوی ناپدید شوند. یک فیلتر ND بعلاوه می تواند در زمان هایی به یاری شما بیاید که در محیط های پر نور بخواهید دیافراگم را برای به دست آوردن عمق میدان کم، باز کنید. چرا که در این محیط ها به علت وجود نور زیاد معمولا مجبور به بستن دیافراگم می شوید.

38- برای عکاسی پرتره به بالا بالاها بروید!

آن نردبان را بیرون بیاورید! وقتی از یک پرتره (مخصوصا در حالت نشسته) عکاسی می کنید، قرار دادن سطح دوربین کمی بالاتر از سطح چشم سوژه می تواند جذابیت خاصی به عکس شما بدهد. البته زیاد هم بالا نروید چرا که سوژه فرم طبیعی خود را از دست می دهد و انگار به فریم تعلق ندارد. برعکس آن نیز صادق است. اگر می خواهید سوژه ی شما مهم و قدرت مند به نظر برسد، کمی سطح دوربین را از سطح چشمانش پایین تر بیاورید. با این کار سوژه شما با اعتماد به نفس تر نیز به نظر خواهد رسید.

39- ساده و سریع ژست را ارتقاء دهید

در زمانی عکاسی پرتره ، به پاهای سوژه خود دقت کنید. اگر هردوی آنها به سمت شما هستند امکان خراب شدن عکس شما بسیار بالاست.در عوض از سوژه بخواهید که در زاویه سه چهارم قرار گیرد و وزن خود را بر روی پای جلویی یا عقبی قرار دهد.

40 - از قطع عضو امتناع کنید!

در زمان کادر بندی پرتره کوشش کنید مرز کادر بر روی مفاصل تمام نگردد. اگر مرز کادر شما بر روی زانوها، آرنج، مچ ها یا حتی ابروها قرار گیرد، این اعضا زمخت و بدترکیب به نظر خواهند رسید و به سادگی توجه بیننده را به سمت خود منحرف می نمایند.

41- در ترکیب بندی سر اشخاص جسور تر باشید

فکر نکنید حتما باید کل سر سوژه خود را در فریم قرار دهید. کمی زوم کنید و مرز کادر را بر روی پیشانی و یا محل رویش مو قرار دهید. این کار باعث می گردد عکس شما خاص تر و اثرگذارتر گردد.

42- لباس های کهنه بپوشید

وقتی می خواهید خلاقانه عکاسی چشم انداز کنید، آن لباس مارک دار نو را نپوشید. در این موقعیت ها معمولا مجبور می شوید بر روی سطوح خیس و خاکی بنشینید یا حتی دراز بکشید. قطعا نمی خواهد نگران تجهیزات و لباس های تازه از جعبه بیرون آمده خود باشید. بعضی از عکاسان حرفه ای یک کیسه پلاستیکی زخیم در کیف دوربین خود برای این مواقع دارند. این کیسه حتی زمان باران های ناگهانی می تواند محافظ خوبی برای تجهیزات و کیفتان باشد. با مقالات بعدی نیز در خبرنگاران همراه باشید منبع : Digital Camera World

منبع: کجارو
انتشار: 20 فروردین 1403 بروزرسانی: 20 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4839

به "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هفتم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 ترفند فوق العاده در عکاسی که جای دیگری نشنیده اید (قسمت هفتم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید