آب خانه تاریخی امین زاده شوشتر را با خود می برد؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، ابوالفضل مهدی پور، با اشاره به این که خانه تاریخی امین زاده در مالکیت شرکت بازآفرینی شهری ایران است، اضافه نمود: این شرکت یکی از زیرمجموعه های وزارت راه و شهرسازی است.

آب خانه تاریخی امین زاده شوشتر را با خود می برد؟

وی تاکید نمود: این خانه تاریخی در صورت تخریب ممکن است خطرات جانی و مالی برای رهگذران و خانه های اطراف داشته باشد.

او با بیان این که بخش مهمی از تاریخ، فرهنگ و معماری شوشتر در این خانه نهفته است، گفت: خانه تاریخی امین زاده یکی از بناهای شاخص در بافت قدیمی شوشتر بوده و در لیست آثار ملی ثبت شده است.

خانه تاریخی امین زاده در دوران قاجار به دست شخصی بنام امین زاده ساخته شد. این خانه در محله کوره شوشتر واقع است، سازه آن سنتی و از مصالحی چون سنگ، آجر و گچ ساخته شده است. این بنا دارای تزیینات بسیار زیبای آجر و سنگ شامل گچ بری های مشبک و حجارس بر پیشانی ایوان ها در ضلع جنوبی، ستون های آجری تزیینی در اطراف ورودی ها و در 2 ضلع شرقی و غربی و خوون چینی های آجری که تمام پیکره نمای خانه را دربرگرفته است.

خانه تاریخی امین زاده در چهار طبقه شامل شوادان، شبستان، همکف و طبقه اول است. سر در ورودی بنا با آجرکاری های زیبا به عنوان نمادی از موقعیت اجتماعی صاحب خانه و نشانگر ذوق و سلیقه در کاربرد فنون معماری است، در 2 طرف ورودی 2 سکو قرار گرفته که به آنها خواجه نشین می گویند.

تزئینات داخل بنا نیز از نوع آجرکاری، گچ بری مشبک و حجاری بر روی پیشانی ورودی ها، ایوان ها در ضلع جنوبی، شبه ستون های آجری تزئینی در اطراف ورودی ها در دو ضلع شرقی و غربی و ایوان ها و ورودی که بعدها مسدود شد تشکیل شده است.

خانه تاریخی امین زاده در سال 1378 به شماره 2446 در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 فروردین 1403 بروزرسانی: 13 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4647

به "آب خانه تاریخی امین زاده شوشتر را با خود می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب خانه تاریخی امین زاده شوشتر را با خود می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید