آشنایی با متفاوت ترین عمارت کاشان، خانه ای که در دل طوفان ها پایدار مانده است

در این گزارش مجموعه ای مطالب پیرامون خانه عامری ها گردآوری شده است.

آشنایی با متفاوت ترین عمارت کاشان، خانه ای که در دل طوفان ها پایدار مانده است

به گزارش خبرنگار ، کاشان، شهری در دل اصفهان که تاریخی را در دل خود جای داده است. تاریخی که بسیاری از آن در خانه های قدیمی رقم خورده است. یکی از این بنا ها، خانه تاریخی عامری ها است که یکی از بزرگترین خانه های تاریخی ایران به شمار می آید.

اگر بخواهیم قدمت این ساختمان را محاسبه کنیم، به دوران حکومت کریم خان زند می رسیم. این بنا قبل از زمین لرزه سال 1192 هجری قمری ساخته شده که پس از این زلزله بخش هایی از آن نابود شد و پس از مرمت در دوران قاجار به وسعت آن اضافه شد.

شخصی به نام ابراهیم خان کلانتر در دوران زندیه مالک اصلی این خانه بود. بعد از اینکه شهر کاشان توسط آقامحمدخان قاجار در محاصره نهاده شد، فردی با نژاد عرب به نام سهام السلطنه به یاری حاکم کاشان آمد و از شهر در برابر حملات دشمن حفاظت کرد. حاکم کاشان هم برای پاسخ گویی به محبت ها و دلاوری های سهام السلطنه، خانه عامری ها را به او بخشید که با مرگ وی این عمارت بین اعضای خانواده او تقسیم شد و در نتیجه به خانه عامری ها معروف شد.

اگر بخواهیم از ویژگی های این بنای تاریخی بگوییم، باید گفت که این خانه با وسعتی حدود 7000 تا 9000 مترمربع دارای 85 اتاق به همراه 3 خانه و حیاط مرکزی است. این خانه که نمادی از معماری ایرانی است، از چندین حیاط تشکیل شده که بخش بیرونی و درونی قدیمی ترین آن ها است که رعایت تقارن در آن ها از ویژگی شاخص آن است.

وقتی به گوشه های مختلف این بنا نگاه می کنیم با فضا هایی مانند حوضخانه، ایوان، اتاق هایی با 3 در و شاهنشین های 7 دری روبرو می شویم.

از قسمت هایی که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید، هنر های بی نظیر ایرانی است که این بنا را در بین دیگر خانه های تاریخی کاشان پرطرفدار نموده است. شاخصه ای که این بنا را از دیگر آثارتاریخی متمایز می نماید، وجود نقب محلی برای ترک ناگهانی خانه است که در دوران گذشته یک امتیاز به شمار می رفته است.

وجود حوضچه و گردش جریان آب در حیاط های این بنا، از شدت گرمای کویری شهر کاشان برای ساکنان این خانه می کاهد. شاید برایتان جالب باشد که بلندترین بادگیر در بین خانه های کاشان، متعلق به خانه عامری ها است.

این بنا که در دوران پهلوی به فراموشی سپرده شده بود، از ابتدای سال 1380 در طرحی با نام مرمت و احیای خانه های تاریخی کاشان، مورد مرمت نهاده شد که احیا و مرمت آن پس از کوشش های تعداد زیادی از مرمت کاران در سال 1393 به خاتمه رسید.

خانه عامری ها تنها یک بنای تاریخی نیست، بلکه مدت ها است که کاربری جدیدی به عنوان هتل سرای عامری را به خود اختصاص داده و در سال 1396 به عنوان یک اقامتگاه تاریخی کم نظیر شناخته شده است.

خانه عامری ها ظرفیت میزبانی گردشگران داخلی و خارجی را دارد و از این مکان، برای برگزاری مراسم و گردهمایی های مختلفی استفاده می گردد.

نا گفته نماند که یکی از جالب ترین خصوصیات این خانه، وجود 2 حمام مختلف برای بانوان و مردان است.

خانه های تاریخی همیشه یکی از جذاب ترین اماکن برای گردشگران بوده و توجه به این حوزه می تواند روز به روز در افزایش گردشگر و اثرات مثبت آن سهیم باشد.

این بنا از طرف تریپ ادوایزر، مهم ترین سایت گردشگری دنیا در سال 2017 مقام ششم خاورمیانه را در زمینه جذب گردشگر کسب کرد.

عمارت عامری ها در محله سلطان میراحمد نهاده شده است. سلطان میراحمد یکی از معروف ترین محله های کاشان است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 13 دی 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 552

به "آشنایی با متفاوت ترین عمارت کاشان، خانه ای که در دل طوفان ها پایدار مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با متفاوت ترین عمارت کاشان، خانه ای که در دل طوفان ها پایدار مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید