11 مقصد بهشتی برای سفر در اردیبهشت

به گزارش تور آسیایی ارزان، یاسوج مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد یکی از شهرهای کوهستانی ایران است که طبیعتی بسیار زیبا و بکر دارد. این شهر تقریبا از شهرهای جنوبی ایران محسوب می گردد.

11 مقصد بهشتی برای سفر در اردیبهشت

خبرنگاران: اردیبهشت ماهی است که زیبایی بی نظیر طبیعت قلقلکت می نماید برای گشت و گذار.شهرهای مختلف ایران هر کدام با زیبای های بی نظیر خود می تواند میزبان شما باشد. اگر دوست دارید لیست آماده ای پیش رویتان باشد با ما باشید تا اگر طالب سفر در این ماه رویایی هستید کارتان آسان تر گردد و با 11 شهر تاریخی و مجذوب نماینده ایران آشنا شوید.وید.

یاسوج

یاسوج مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد یکی از شهرهای کوهستانی ایران است که طبیعتی بسیار زیبا و بکر دارد. این شهر تقریبا از شهرهای جنوبی ایران محسوب می گردد.

در نزدیکی این شهر جاذبه های طبیعی فراوانی از جمله آبشار مارگون وجود دارد که همین جاذبه ها علت اصلی سفر گردشگران به این منطقه از کشورمان است. این شهر در زبان لری به یاسیج معروف است.

مردم این شهر بسیار مهربان و مهمان نواز هستند. صنایع دستی این شهر از معروفیت زیادی برخوردار است و قالی، جاجیم، جوال بافی و مشته از جمله صنایع دستی هستند که می توانند با سرمایه گذاری مناسب و کافی در این بخش سبب رونق هر چه بیشتر گردشگری شوند.

شهر یاسوج سوغاتی های بسیار خوشمزه و طبیعی نیز دارد که همین طبیعی بودن سبب شده است تا در بین مسافران محبوبیت ویژه ای برخوردار باشند. سوغاتی های خوردنی و طبیعی این شهر شامل عسل طبیعی، گردو، انگور، نان بلوط و گیاهان کوهی است. وجود عسل های طبیعی و خوشمزه سبب شده است تا زنبور داری بعنوان شغل بسیاری از مردم مورد توجه قرار گیرد.

کاشان

کاشان و شهرهای اطراف آن از مهم ترین مقاصد گردشگری در اردیبهشت ماه هستند. در این ماه گردشگران زیادی برای لذت از عطر دلپذیر باغ های گل محمدی به این منطقه سفر می نمایند. مراسم گلاب گیری در کاشان و شهرها و روستاهای اطراف آن مانند قمصر و نیاسر قدمتی چند 100 ساله دارد. در اردیبهشت ماه مزارع گل سرخ کاشان به اوج زیبایی می رسند و فضای اطراف این مزارع آکنده از عطر این گل ها می گردد.

سالیان درازی است که شیوه متداول امروزی برای عصاره گیری از گل های سرخ در کاشان مرسوم بوده است و در میان محلیان از آیین سنتی برگزاری این مراسم با نام عید گلابی و از شیوه عصاره گیری سنتی با نام لتان یاد می گردد.

بیشترین مزارع گل محمدی در شهرهای کاشان، نیاسر، قمصر، برزک و جوشقان قرار دارند. اگر در فصل اردیبهشت به کاشان سفر کنید، می توانید از نزدیک به مزارع گل محمدی و کارگاه های گلاب گیری بروید و در مراسم گلاب گیری شرکت کنید. منطقه ها کوهستانی اطراف کاشان مناسب ترین مکان ها برای پرورش گل سرخ هستند.

آیین برگزاری گلاب گیری در شهرهای مختلف کاشان را به عنوان میراثی معنوی در آثار ملی ایران ثبت نموده اند. این مراسم معروفیتی جهانی دارد و گردشگران خارجی را نیز در طول سال های گذشته به ایران جلب نموده است. با توجه به اقلیم کویری و خشک کاشان، رویش گل های محمدی در این منطقه توجه گردشگران را جلب می نماید.

در سفر به کاشان می توانید در خانه های روستایی و اقامتگاه های بوم گردی کاشان اقامت کنید و از هوای مطبوع این منطقه ها در اردیبهشت ماه لذت دوچندان ببرید. منطقه نیاسر نیز یکی از برترین ییلاق های اطراف کاشان است که تماشای های زیبایی مانند چشمه اسکندریه و آبشار نیاسر دارد. گورستان های تاریخی کاشان از دیگر جاذبه های تاریخی هستند که می توانید از آن ها نیز بازدید کنید.

دیگ مسی پر از گل سرخ در گلاب گیری کاشاندختر در حال چیدن گل سرخ در مزارع گل محمدی کاشانبانوان کاشانی در حال گلاب گیری در مزارع کاشانبوته های گل سرخ کاشان در مزارعگل های محمدی کاشان در مراسم گلاب گیریکشاورز در مزرعه گل محمدی در حال برداشت گل سرخشیشه های گلاب میان گل های محمدی کاشاننوجوان کشاورز کاشانی در مزارع گل سرخ

در نزدیکی آبشار نیاسر کاخ تاریخی صفوی قرار گرفته است که روی آتشکده ساسانی ساخته شده است. فاصله بین آبشار تا کوشک صفوی پوشیده از درختان سرسبز است و پیاده روی در این مسیر برای بازدید از این جاذبه ها می تواند بسیار لذت بخش باشد.

از دیگر تماشای های کاشان و منطقه ها اطراف آن می توان به باغ فین، تپه سیلک، روستای تاریخی ابیانه، غار نیاسر، کویرها و خانه های تاریخی کاشان اشاره نمود. در سفر به کاشان می توانید در کنار شرکت در مراسم گلاب گیری و لذت از باغ های گل سرخ، از این جاذبه ها نیز تماشا کنید.

کردستان

شهرها و روستاهای مختلف کردستان از زیباترین مقاصد سفر و گردشگری در اردیبهشت ماه هستند. شهر سنندج در فصل بهار آب و هوایی لطیف دارد و طبیعت اطراف آن در روزهای بهار سرسبز و رنگارنگ و رودخانه های آن پر خروش می شوند. کوه آبیدر که معروف ترین کوه سنندج به شمار می رود در اردیبهشت برترین شرایط آب و هوایی را دارد.

مجموعه تفریحی و پارک آبیدر نیز با زیباترین منظرههای طبیعی در بهار، از محبوب ترین مقاصد گردشگران در اردیبهشت ماه است. در سفر به کردستان می توانید از جاذبه های محبوب تاریخی دیگر مانند عمارت های وکیل آباد، آصف و خسروآباد در سنندج نیز تماشا کنید.

شهر مریوان یکی دیگر از جاذبه های زیبای کردستان در اردیبهشت ماه به شمار می رود که جاذبه های طبیعی بی نظیری را در خود جا داده است. این شهر در شمال غربی کردستان قرار گرفته است و محل قرار گرفتن دریاچه زیبای زریوار است. این دریاچه که با نام زریبار نیز شناخته می گردد، مکانی دلچسب برای گذراندن روزهای بهار است. پرندگان و آبزیان متنوعی در اطراف و داخل این دریاچه آب شیرین زندگی می نمایند. پارک ساحلی مریوان در جوار دریاچه زریوار یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در شهر مریوان به شمار می رود.

دشت ها و روستاهای اطراف کردستان در اردیبهشت ماه به اوج زیبایی می رسد. اقلیم سرد این منطقه سبب شکوفایی گیاهان در نیمه فصل بهار در بیشتر سال ها می گردد

روستاها و دشت های اطراف مریوان نیز طبیعتی زیبا دارند که در اردیبهشت ماه به اوج زیبایی خود می رسند. دشت بیلو در فاصله 15 کیلومتری این شهر قرار گرفته است و با جنگل های انبوه، چشمه های متعدد و دشت های سرسبز، محلی مناسب برای تفرج و اتراق در بهار است. منطقه تفریحی قمچیان از دیگر ییلاق های محبوب در کردستان است که با کوه های بلند و درختان سربه فلک کشیده، زیباترین منظرهها از کردستان را در برابر چشمان شما قرار می دهد.

روستای کانی سانان با معماری منحصربه فرد و منظره ها طبیعی زیبا نیز در نزدیکی مریوان قرار گرفته است. اطراف مریوان را کوهستان های مرتفع زیادی پوشانده اند و جنگل های انبوه در بخش های مختلف این کوه ها به چشم می خورند.

کوه های چهل چشمه در شمال شرقی این شهر از زیباترین منطقه ها کوهستانی مریوان به شمار می رود. روستاهای این منطقه نیز بسیار تماشای و خوش آب و هوا هستند. تفرجگاه ملاقوبی در نزدیکی مریوان نیز از تماشای های برجسته کردستان است. در سفر به مریوان در اردیبهشت ماه می توانید ضمن بازدید از جاذبه های طبیعی برجسته این شهر از تماشای های تاریخی مانند قلعه مریوان و پل تاریخی گاران نیز تماشا کنید.

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در کردستان و نزدیکی مریوان روستای اورامانات است که در میان دره های پرپیچ وخم و رودخانه های خروشان قرار گرفته است. طبیعت زیبا، معماری پلکانی خانه های این روستا و برگزاری مراسم و آیین های سنتی مانند مراسم پیر شالیار در طول سال، این منطقه را به یکی از محبوب ترین نواحی کردستان بین گردشگران تبدیل نموده اند. روستای سلین نیز از دیگر منطقه ها برجسته در اورامانات است.

اگر تجربه سفر به کردستان در اردیبهشت را داشته باشید، می دانید که زیبایی های این استان در این زمان در شمارش نمی گنجند. روستای پلکانی پلنگان در کامیاران و غار کرفتو در جنوب شهر دیواندره که بزرگ ترین غار دست کن ایران است نیز، از برترین تماشای های کردستان به خصوص در اردیبهشت ماه هستند.

ترکمن صحرا

دشت وسیع ترکمن صحرا با طبیعت زیبا و جاذبه های فراوان، زیباترین مسیرهای طبیعت گردی ایران را در اردیبهشت ماه پیش روی شما می گذارد. دشت های ترکمن صحرا در این ماه پر از گل های زرد و قرمز می شوند و چشمه ها و آبشارها در پرآب ترین حالت خود هستند. منطقه ترکمن صحرا از بندر ترکمن در استان گلستان در غرب آغاز می گردد و تا شهرستان کلاله در شرق ادامه دارد.

بندر ترکمن یکی از مهم ترین شهرهای ترکمن صحرا به شمار می رود که دسترسی به جزیره آشوراده در دریای خزر نیز تنها از این بندر امکان پذیر است. منطقه شکار ممنوع صوفیکم با تالاب ها و گل فشان های زیبا در نزدیکی بندر ترکمن قرار گرفته است.

تالاب اینچه برون از زیباترین بخش های این منطقه حفاظت شده است. شهر آق قلا نیز در 40 کیلومتری شرق بندر ترکمن در میان رودخانه گرگان رود جاذبه های تاریخی و طبیعی منحصربه فردی دارد. برج آجری آق قلعه، از بلندترین برج های تمام آجری جهان، و دیوار تاریخی قزل آلان از معروف ترین جاذبه های این شهر هستند.

یکی از زیباترین تماشای های ترکمن صحرا در منطقه ای موسوم به هزار دره وجود دارد. این منطقه که در گذشته پوشیده از آب بود، در حال حاضر تپه ماهورهایی تخم مرغی شکل دارد که در بهار با پوششی مخملین سبز می شوند.

این تپه ماهورها از زیباترین منظرههای دشت ترکمن صحرا هستند و گردشگران زیادی در طول سال برای تماشای طبیعت این منطقه به هزار دره سفر می نمایند.

قبرستان خالد نبی و گورستان سنگی در نزدیکی این آرامگاه نیز که در نزدیکی هزار دره قرار گرفته اند، از جاذبه های تاریخی این منطقه هستند. این آرامگاه در بلندی کوه قرار گرفته است و اردیبهشت ماه برترین زمان برای سفر و بازدید از آرامگاه خالد نبی و گورستان سنگی نزدیک آن به شمار می رود. چشمه خضر نیز در 100 متری این مقبره در بهار پرآب می گردد و در میان دشت های سرسبز اطراف خودنمایی می نماید.

از دیگر منطقه ها سرسبز و تماشای در ترکمن صحرا می توان به قارقی کنار در سیمین شهر، پارک گل کلاله جنگل پلکانی، روستای گچی، منطقه شکار ممنوع عزیز آباد و زمین های اطراف چشمه های آق سو و زاو در کلاله، آبشار بالی قایه و جنگل آق امام در مراوه تپه، برج گنبد قابوس در گنبد کاووس، تپه های باستانی شیروان در روستای بی بی شیروان، آبشار کبودوال در نزدیکی علی آباد کتول و بخش های مختلف پارک ملی گلستان اشاره نمود.

شیراز

شهر شیراز و جاذبه های اطراف آن از زیباترین منطقه ها تماشای ایران در فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه هستند. اگر تجربه سفر در اردیبهشت به شیراز را داشته باشید، طبیعت سرسبز این شهر را در این زمان دیده اید و از عطر بهارنارنج در خیابان های شیراز لذت برده اید.

روز 15 اردیبهشت را به علت اوج زیبایی طبیعت در شیراز به نام روز شیراز نام گذاری نموده اند و از این روز تا روز 21 اردیبهشت را با عنوان هفته شیراز می شناسند

فصل بهار زمان شکوفایی بهار نارنج های شیراز، این گیاه خوش عطروبو است؛ به همین علت روز میانی بهار در پانزدهم اردیبهشت ماه را به نام روز شیراز نام گذاری نموده اند و از این روز تا 21 اردیبهشت را نیز با نام هفته شیراز می شناسند. اگر در این زمان به شیراز سفر کنید، می توانید با شرکت در مراسم متنوع در اماکن تاریخی و بوستان های این شهر، ضمن لذت از جاذبه های تاریخی و طبیعی شیراز، با آداب و رسوم و تماشای های شیراز نیز بیشتر آشنا شوید.

در ضیافت روز شیراز در نقاط مختلف این شهر می توانید به صورت رایگان از جاهای تماشای شیراز تماشا کنید.

بوستان های شیراز در فصل بهار پوشیده از گل های رنگارنگ هستند. حافظیه و سعدیه، آرامگاه شاعران برجسته ایرانی، در این زمان میزبان بسیاری از گردشگران می شوند. باغ ارم شیراز نیز یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و طبیعی در شهر شیراز است که در اردیبهشت ماه در اوج زیبایی است. این باغ در گذشته در حومه شهر شیراز قرار داشت؛ اما با توسعه فضای شهری به منطقه ای داخل شیراز تبدیل شد. در سفر به شیراز در اردیبهشت ماه می توانید از مکان هایی مانند ارگ کریم خان، موزه تاریخ طبیعی، باغ عفیف آباد، باغ دلگشا، باغ جهان نما و آرامگاه شاه چراغ نیز تماشا کنید.

منطقه ها اطراف شیراز نیز در بهار بسیار تماشایی هستند. تخت جمشید، نقش رستم و مجموعه پاسارگاد در این زمان برترین طبیعت و آب و هوا را دارند و بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. دشت ارژن در نزدیکی شیراز در اردیبهشت با شقایق های وحشی و گل های رنگارنگ پر می گردد. منطقه حفاظت شده برم نیز با دریاچه ها و تالاب های طبیعی از زیباترین جاذبه های طبیعی نزدیک شیراز به شمار می رود. این منطقه ها برای گذراندن پیک نیک در دل طبیعت در فصل بهار برترین گزینه ها هستند.

کوهرنگ

لاله های واژگون کوهرنگ در اردیبهشت ماه، گردشگران زیادی را به استان چهار محال و بختیاری جذب می نمایند. دشت های وسیعی به وسعت 3,600 هکتار در شهرستان کوهرنگ در این زمان از سال با لاله واژگون و شقایق های زرد و قرمز پر می شوند. این منطقه به عنوان اثر طبیعی ملی در لیست میراث ایران، تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است.

در اردیبهشت ماه می توانید با سفر به دامنه های کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری از تماشای دشت های پر از گل، غرق لذت شوید. در اطراف این منطقه نیز تماشای های دیگری قرار گرفته اند که می توانید از آن ها بازدید کنید. چشمه دیمه در مجاورت روستایی به همین نام قرار گرفته است و از زیباترین تماشای های اطراف کوهرنگ است. این چشمه از زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد و آب آن خاصیت درمانی بالایی دارد. چشمه دیمه در مرکز شهرستان کوهرنگ قرار گرفته است.

آبشار شیخ علی خان در نزدیکی روستای سر آقا سید از زیباترین جاذبه های طبیعی اطراف کوهرنگ است. منظره ها زیبای طبیعت در این جاذبه ها مانند تصاویر نقاشی شده در مقابل چشمان شما قرار می گیرند. در سفر به کوهرنگ می توانید در کنار لذت بردن از طبیعت زیبا به تماشای جاذبه های تاریخی مانند پل زمان خان و قلعه چالشتر نیز بروید.

دشت لاله های واژگون گلستان کوه با 10 هکتار مساحت از منطقه ها بکر شهرستان خوانسار است؛ دشتی در ارتفاع 3,631 متری از سطح دریا که در فصل بهار مزین به فرشی از لاله های واژگون قرمز رنگ می گردد. لاله های واژگون دشت خوانسار 60 تا 70 سانتی متر ارتفاع دارند. زمانی که بارندگی کم باشد، ارتفاع این گل به 30 سانتی متر کاهش می یابد.

لاله های آتشی، لاله های سرنگون حنایی، لاله بیشه زار و لاله کوهی نیز در دشت لاله های واژگون گلستان کوه به چشم می خورند. لاله های واژگون معمولا از اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت گل می د هند؛ بنابراین می توان این دشت را یکی از برترین مقاصد سفر در اردیبهشت در ایران معرفی کرد.

همدان گردی

شهر همدان با تماشای های تاریخی و طبیعی بی شمار، از محبوب ترین مقاصد گردشگری در اردیبهشت ماه به شمار می رود. این شهر در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و در فصل بهار نیز هم چنان هوایی خنک را تجربه می نماید. از آن جایی که به اعتقاد باستان شناسان، شهر همدان از باستانی ترین شهرهای ایران و مرکز مادها بوده است، جاذبه های همدان را می توان از برجسته ترین آثار و بناهای کهن ایران دانست.

تپه های هگمتانه محل قرارگیری قدیمی ترین برج و بارو و خانه های همدان بوده اند. کاوش های باستان شناسی نیز همیشه در این منطقه ادامه دارد. در موزه هگمتانه در جوار تپه های هگمتانه می توانید یافته های ارزشمند باستان شناسی از این منطقه را ببینید.

در سفر به همدان حتما زمانی را به بازدید و گشت وگذار در مجموعه تاریخی و فرهنگی گنجنامه اختصاص دهید. این مجموعه نزدیک تپه های عباس آباد و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و از خوش آب و هواترین منطقه ها شهر همدان است.

در اردیبهشت ماه هوای کوه های گنجنامه بسیار بهاری و دلنشین می گردد و استفاده از امکانات تفریحی این مجموعه مانند تله کابین، سورتمه، زیپ لاین و قدم زدن در جوار آبشار و کتیبه گنجنامه، لذت دوچندان دارد. اگر کمی بیشتر از شهر فاصله بگیرید و با تله کابین گنجنامه به ارتفاعات کوه الوند بروید، می توانید ساعت هایی را در دشت میشان بگذرانید. دشت میشان از زیباترین منطقه ها طبیعی در نزدیکی همدان است و در میان علاقه مندان به کوهنوردی هواداران زیادی دارد.

در بخش های مختلف شهر همدان آثار تاریخی جالب توجهی وجود دارند که با گشت وگذار در شهر می توانید از این جاذبه ها تماشا کنید. آرامگاه ابن سینا و مقبره بابا طاهر از معروف ترین بناهای شهر همدان هستند که میان میدان هایی با فضای سبز و زیبا در همدان قرار گرفته اند.

گنبد علویان، برج قربان و حمام تاریخی قلعه نیز از دیگر بناهای ارزشمند تاریخی در این شهر به شمار می روند که بازدید از آن ها می تواند برای علاقه مندان به آثار و بناهای تاریخی جالب توجه باشد. موزه مردم شناسی همدان در حمام تاریخی قلعه قرار گرفته است. پس از بازدید از جاذبه های تاریخی این شهر می توانید زمانی را نیز در بازار تاریخی و مسقف همدان بگذرانید و از تماشای زیبایی های این بازار سنتی نیز لذت ببرید.

غار علیصدر را می توان معروف ترین جاذبه طبیعی در نزدیکی شهر همدان دانست که گردشگران زیادی را در طول سال به این منطقه جذب می نماید. این غار را به عنوان یکی از بزرگترین غارهای ایران و جهان می شناسند که دسترسی به بخش های زیادی از داخل آن، بدون قایق امکان پذیر نیست. سنگواره های زیبا و بی نظیر در غار علیصدر در طول سالیان دراز بر اثر فرسایش طبیعی به وجود آمده اند و نشان از قدمت بالای این غار دارند. دمای هوای داخل غار در فصل های مختلف تغییری نمی نماید؛ اما بیرون غار و منطقه ها اطراف آن در اردیبهشت ماه بسیار سرسبز و خوش آب و هوا است.

شهر نهاوند در نزدیکی همدان زیباترین منظره ها طبیعی و سراب های پرآب دارد که مقصد سفر بسیاری از گردشگران در اردیبهشت است. یکی از زیباترین منطقه ها اطراف این شهر در نزدیکی سراب گیان قرار گرفته است که محل بیرون آمدن چشمه های آب از دل کوه است. درختان کهنسال و سربه فلک کشیده، چشمه ها و آبشار خروشان و طبیعت رنگارنگ اطراف سراب گیان، این منطقه را به یکی از برترین تفرجگاه ها در بهار تبدیل می نمایند. در سفر به همدان می توانید به سراب های اطراف نهاوند نیز سری بزنید و از تماشای زیبایی های این منطقه ها بهره مند شوید.

کرمانشاه

شهر کرمانشاه یکی دیگر از شهرهای تاریخی ایران با یادگارهای باستانی ایران زمین است. آب و هوا و طبیعت اطراف این شهر نیز در اردیبهشت ماه بسیار عالی می گردد. اگر به تماشای جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهر علاقه دارید، برترین زمان برای سفر به کرمانشاه اردیبهشت ماه است.

یکی از معروف ترین جاذبه های تاریخی در نزدیکی کرمانشاه مجموعه بیستون نام دارد. نام محوطه تاریخی بیستون در میان آثار ثبت شده از ایران در یونسکو به چشم می خورد. این مجموعه از کتیبه های باستانی، نقش برجسته هایی زیبا و مجسمه سنگی باستانی تشکیل شده است. کاروانسرای شاه عباسی بیستون نیز با تغییر کاربری به هتلی زیبا تبدیل شده است و به گردشگران خدمات ارائه می دهد.

طاق بستان دیگر مجموعه تاریخی کرمانشاه است که سنگ نگاره ها و سنگ نوشته های زیبا از دوره حکومت ساسانی در آن به چشم می خورند. مسجد شافعی ها با معماری زیبا و مدرن از دیگر بناهای تاریخی کرمانشاه است. از سایر بناهای تاریخی معروف در کرمانشاه می توان به تکیه معاون الملک اشاره نمود که کاشی کاری های زیبای آن با رنگ های طبیعی و زیبا، توجه گردشگران را به خود جلب می نماید. موزه پوشاک و مردم شناسی نیز در تکیه معاون الملک قرار گرفته است.

در سفر به کرمانشاه در اردیبهشت ماه حتما زمانی را به بازدید از باغ گل های این شهر اختصاص دهید. باغ گل های کرمانشاه یکی از زیباترین باغ های گل در ایران به شمار می رود که پس از باغ گل اصفهان ساخته شد. در این باغ زیبا بذرهای متنوع از گل های نقاط مختلف جهان کاشته اند و نمایشگاهی از انواع کاکتوس ها برقرار است.

در اطراف کرمانشاه نیز جاذبه های طبیعی بسیاری دیده می شوند که در بهار به اوج زیبایی خود می رسند. سراب صحنه در فاصله پنج کیلومتری کرمانشاه، در میان درختان سرسبز و سربه فلک کشیده و آبشارهای زیبا قرار گرفته است. بازدید از این دریاچه زیبا و قایق سواری در آن در بهار می تواند خاطره ای فراموش نشدنی از سفر به کرمانشاه برای شما رقم بزند.

باداب سورت

در طول سال گردشگران زیادی به استان ها و شهرهای شمالی ایران سفر می نمایند؛ اما بیشتر گردشگران از ظرفیت های گسترده طبیعت در منطقه ها مختلف شمال ایران اطلاع ندارند؛ به همین علت بسیاری از جاذبه های گردشگری در شمال کشورمان مهجور مانده اند.

چشمه باداب سورت ساری پس از چشمه پاموکاله در کشور ترکیه، دومین چشمه آب شور در جهان است

یکی از زیباترین منطقه ها استان مازندران در نزدیکی شهر ساری، چشمه های باداب سورت نام دارند که در شرق روستای ارست از توابع چهاردانگه شهرستان ساری واقع شده اند. چشمه های باداب سورت را با عنوان دومین چشمه آب شور جهان پس از چشمه پاموکاله در کشور ترکیه می شناسند.

چشمه های باداب سورت از شمال به کوهستان های پوشیده از جنگل می رسند. این جنگل ها مملو از درختان سوزنی هستند. شرق این منطقه را نیز ارتفاعات کوهپایه ای پوشیده از گیاهان بوته ای پوشانده اند. آب چشمه های باداب سورت گازدار است و نام آن را نیز به همین علت انتخاب نموده اند.

چشمه های باداب سورت در واقع از دو چشمه پایین دستی و بالادستی تشکیل می شوند که چشمه پایین آب شوری دارد و شدت جریان آن بیشتر است. این چشمه در زمستان یخ نمی زند و در بهار و تابستان برای آبتنی مناسب است. آب چشمه پایین دست برای تسکین دردهای استخوانی و درمان بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. آب چشمه بالادستی آهن دارد و به علت رسوب آن در کف چشمه، در این قسمت آب به رنگ قرمز مایل به نارنجی دیده می گردد و ترش مزه است.

در جهان نمونه چشمه های باداب سورت محدود هستند و به همین علت این چشمه ها مورد توجه زمین شناسان قرار می گیرند. چشمه باداب سورت پس از کوه دماوند به عنوان دومین اثر طبیعی ایران در لیست میراث طبیعی کشورمان ثبت شده است. در اردیبهشت ماه آب چشمه ها بیشترین اندازه را دارند و زیبایی های این منطقه دوچندان می گردد. منظره چشمه های باداب سورت در زمان غروب خورشید بسیار تماشای است.

یزد گردی

شهر یزد یکی از قدیمی ترین نقاط ایران است که جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی دارد. با توجه به اقلیم گرم و خشک این شهر، فصل تابستان زمان مناسبی برای سفر به یزد نیست؛ اما در بهار و به خصوص اردیبهشت ماه می توانید از بسیاری از تماشای های یزد و اطراف آن تماشا کنید.

مجموعه امیر چخماق که شامل میدانی بزرگ، مسجد، آب انبار و بازار می گردد را به عنوان یکی از مهم ترین منطقه ها گردشگری یزد می شناسند. قدم زدن میان این منطقه در روزهای بهاری اردیبهشت ماه و تماشای مغازه ها و دکه های سنتی آن، می تواند برای شما بسیار لذت بخش باشد. در میدان امیر چخماق می توانید انواع شیرینی و بستنی سنتی شهر یزد را تهیه و میل کنید.

یزد از زمان ایران باستان تا به امروز محل زندگی پیروان دین زرتشت بوده است و آثار و بناهای زیادی از زرتشتیان در این شهر به یادگار مانده اند. آتشکده و دخمه زرتشتیان از مهم ترین بناهای تاریخی مذهبی در این شهر هستند. آتشکده زرتشتیان با قدمت بالا از مهم ترین زیارتگاه های زرتشتیان در ایران به شمار می رود و دخمه زرتشتیان که آن را با نام برج خاموشان نیز می شناسند، در گذشته محل قرار دادن اجساد پیروان این دین بر فراز کوه بوده است.

قدم زدن در کوچه های تاریخی بافت قدیمی یزد می تواند لذت سفر شما را دوچندان کند. اگر بتوانید به بام یکی از خانه ها بروید، منظره های زیبا از خانه های سنتی و قدیمی این شهر خواهید دید. یکی از معروف ترین جاذبه های تاریخی یزد که از زیباترین باغ های ایرانی نیز هست، باغ دولت آباد نام دارد. نام این باغ در میان 9 باغ ایرانی ثبت شده در لیست میراث یونسکو به چشم می خورد. قرارگیری بلندترین بادگیر جهان در این باغ، معماری باشکوه، عمارت های زیبا و بعلاوه طبیعت پر گل و سرسبز این باغ، آن را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری شهر یزد تبدیل نموده است.

زیارتگاه چک چک نیز از دیگر جاذبه های تاریخی در نزدیکی یزد است که در میان کوهستان های اطراف اردکان قرار گرفته است. این زیارتگاه در نزدیکی دره انجیر، یکی از زیباترین ییلاق های اطراف اردکان، قرار گرفته است. با توجه به قرار داشتن زیارتگاه چک چک در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا، می توانید در اردیبهشت ماه به این منطقه سفر کنید تا از تماشای زیبایی های این جاذبه تاریخی لذت بیشتری ببرید.

از دیگر تماشای های اطراف یزد می توان به روستاهای خرانق و سر یزد اشاره نمود. این روستاها به جز طبیعت زیبا و آب و هوای خوبی که به نسبت سایر نقاط یزد دارند، یادگارهای تاریخی باشکوهی را نیز در خود جای داده اند. روستای خرانق در نزدیکی اردکان قرار گرفته است و خانه های خشتی آن از قدیمی ترین سکونتگاه های یزد هستند. تماشای قلعه، کاروان سرا و دیگر جاذبه های تاریخی این روستا نیز خالی از لطف نیست. قلعه روستای سریزد ارزش تاریخی بالایی دارد و گردشگران زیادی در سفر به یزد برای بازدید از آن و سایر جاذبه های روستای سریزد، به این منطقه سفر می نمایند.

زنجان گردی

شهر زنجان نیز از برترین مقاصد گردشگری در اردیبهشت ماه به شمار می رود. آب و هوای شهر زنجان در بهار بسیار عالی است و جاذبه های اطراف این شهر شرایط مناسبی برای بازدید دارند. در شهر زنجان و شهرهای اطراف آن تماشای های تاریخی زیبایی قرار گرفته اند که می توانید در سفر به این شهر از آن ها تماشا کنید.

از گنبد سلطانیه به عنوان تماشای ترین جاذبه استان زنجان یاد می گردد. این گنبد بلندترین گنبد خشتی جهان است که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و روی آن پوشیده از کاشی کاری های لاجوردی و فیروزه ای است. بازار زنجان نیز یکی از قدیمی ترین بازارهای سنتی ایران است که آن را به عنوان طولانی ترین بازار ایران می شناسند. این بازار در زمان حکومت آقا محمد خان قاجار ساخته و در زمان پادشاهی فتحعلی شاه قاجار تکمیل شد.

موزه مردم شناسی زنجان در گذشته بنایی با نام رختشوی خانه بوده است و قدمت آن به حدود یک قرن پیش می رسد. خانه ذوالفقاری نیز از دیگر بناهای تاریخی شهر زنجان است که در گذشته به علت معماری پیشرفته مورد توجه قرار گرفته بود.

یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی در شهر تاریخی زنجان، مجموعه تفریحی ایل داغی است که در منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا قرار گرفته است. در این پارک تفریحی می توانید از امکاناتی مانند قایق سواری در دریاچه مصنوعی، آلاچیق های مناسب اتراق و دکه ها و رستوران های مختلف بهره ببرید. این پارک که از آن با نام مجموعه تفریحی گاوازنک نیز یاد می گردد، در شمال شهر زنجان قرار گرفته است.

از جاذبه های طبیعی و تاریخی اطراف زنجان نیز می توان به بناهایی مانند دودکش جن یا تخت دیو، معبد اژدها در حاشیه روستای ویر، قلعه بهستان در جوار رودخانه قزل اوزن، غار کتله خور در شهرستان خدابنده و پل میر بهاالدین در حومه زنجان اشاره نمود.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5150

به "11 مقصد بهشتی برای سفر در اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 مقصد بهشتی برای سفر در اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید