آلرژی بهاره و راه های مقابله با آن

به گزارش تور آسیایی ارزان، دکتر سید علیرضا مهدویانی فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و عضو هیات علمی دانشگاه در تعریف آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک فصلی گفت: آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک فصلی به نام تب یونجه نیز نامیده می گردد که یکی از شایع ترین بیماری های آلرژیک در جهان و نیز در کشور ما ایران است.

آلرژی بهاره و راه های مقابله با آن

وی گفت: به نظر می رسد به دلیل تنوع اقلیمی در ایران آغاز آلرژی بهاره در همه ایران در یک زمان نیست، به عنوان مثال ساکنین منطقه ها جنوبی ایران ممکن است در زمانی نزدیکتر (مانند ماه های بهمن و یا اسفند) دچار علائم این بیماری شوند.

مهدویانی با بیان این که دلیل بروز این بیماری مانند سایر بیماری های آلرژیک عوامل ژنتیک (حساسیت به عوامل آلرژن) و نیز وجود عوامل محیطی که در راس آن گرده گیاهان (Pollens) هستند، اضافه کرد: این عوامل آلرژن می توانند افراد آلرژیک را از هر گروه سنی (کودک و بزرگسال) تحت تاثیر قرار دهد، این گرده ها بر اساس منطقه جغرافیایی هر ناحیه و نیز اقلیم گیاهی هر منطقه و نیز فصل فرق دارد.

وی در ادامه گفت: در منطقه ها معتدل مانند کشور ما معمولا درختان در ابتدای بهار گرده افشانی می نماید و در تابستان چمن ها (Grasses) و در ابتدای پاییز علف های هرز (weeds) بیشترین مسئول گرده افشانی هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: به نظر می رسد به دلیل تنوع اقلیمی در ایران و منطقه ها مختلف جغرافیایی شاید آغاز آلرژی بهاره در همه ایران در یک زمان نباشد، به عنوان مثال ساکنین منطقه ها جنوبی ایران ممکن است در زمانی نزدیک تر (مانند ماه های بهمن و یا اسفند) دچار علائم این بیماری شوند.

به گفته دکتر مهدویانی، در طی چند سال اخیر بدلیل پدیده گرم شدن تدریجی کره زمین (global warming) زمان گرده افشانی گیاهای تغییر نموده، بنابراین فصل پیدایش این بیماری نیز می تواند تغییر کند.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی تاکیدکرد: اگر چه ممکن است این بیماران با مصرف داروهای آنتی هیستامین ساده (بدون احتیاج به تجویز پزشک) که اصطلاحاً OTC (Over the counter) نامیده می شوند به ظاهر کنترل شوند ولی درواقع آلرژی بهاره یک بیماری قلمداد شده و این افراد دارای اختلال در کیفیت زندگی و اختلال در خواب و نیز شرایط همراه مانند سینوزیت، اوتیت و نیز آسم باشند و به این دلیل این افراد باید حتما به پزشک مراجعه نمایند.

مهدویانی درباره پیشگیری و درمان این بیماری اضافه کرد: برترین راه مقابله با آلرژی بهاره اجتناب از گرده گیاهان است. توجه داشته باشیم که یک بخش مهم از بهار در طبیعت بودن و لذت از هوای بهاری است اما برای افرادی که مبتلا به آلرژی بهاره هستند ممکن است لذت از طبیعت تنها از پشت پنجره اتاق میسر باشد. با وجود این اگر پیشگیری های صحیح اتخاذ گردد دلیلی وجود ندارد که حتی افراد با شدیدترین حالات این بیماری از گردش در طبیعت لذت نبرند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی به افراد مبتلا به آلرژی فصلی توصیه کرد: فعالیت های روزانه حتی المقدور در روز از صبح زود به اواسط روز موکول گردد؛ چرا که حداکثر بار آلرژن ها در سطح زمین در ابتدای صبح و نیز انتهای روز است، یک خانه تکانی مناسب انجام گردد و پنجره ها، قفسه های کتاب، سیستم های تهویه از گرد و خاک و کپک ها و قارچ های احتمالی که در طول زمستان جمع شده اند پاک شوند، در روزهای بادی و گرم در خانه بمانید، هنگام حرکت با ماشین از سیستم تهویه داخل ماشین بهره ببرید به جای اینکه پنجره های ماشین را پایین بکشید.

وی در انتها یادآور شد: هر شب قبل از خواب دوش بگیرید، پوشش بستر خود را هفتگی در آب داغ بشویید، آنتی هیستامین ها و استروئیدهای داخل بینی در کنترل علائم آلرژی بهاره بسیار موثرند و برای مصرف این دارو بهتر است به وسیله پزشک متخصص ویزیت شوید و در پایان آلرژیست (پزشکی که با بیماری شما و نیز نوع گرده های منطقه ای که در آن زندگی می کنید آشناست) می تواند در مشخص نوع آلرژن های مسئول بیماری شما و نیز راه های مقابله با آن به شما یاری کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 فروردین 1403 بروزرسانی: 12 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4632

به "آلرژی بهاره و راه های مقابله با آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلرژی بهاره و راه های مقابله با آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید