آلودگی اخیر هوای تهران به دلیل وارونگی هوا نیست ، شرح درباره دلیل افزایش بعضی آلاینده ها

به گزارش تور آسیایی ارزان، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن شرح درباره پدیده وارونگی دما گفت: در مهر و آبان با این پدیده روبرو نیستیم بلکه در آذر و دی ماه با افزایش سرما، وارونگی دما رخ می دهد.

آلودگی اخیر هوای تهران به دلیل وارونگی هوا نیست ، شرح درباره دلیل افزایش بعضی آلاینده ها

به گزارش خبرنگاران، سید محمدمهدی میرزایی قمی درباره پدیده وارونگی دما شرح داد: این پدیده بیشتر در ماه های سرد سال اثرات منفی خود را روی آلودگی هوا نشان می دهد. در ماه هایی مانند آذر و دی که هوا سردتر است با توجه به کاهش ارتفاع لایه مرزی، بستر برای افزایش حجم و غلظت آلاینده ها مهیا می گردد و با وجود پدیده وارونگی دما و فقدان جریان جوی و تجمع آلاینده ها این مشکل تشدید می گردد.

او اضافه نمود: هنگام پدیده وارونگی دما معمولا هوای نزدیک به سطح زمین، گرم تر و در سطح بالاتر، خنک تر است. در چنین شرایطی هوای گرم تر- که از جرم حجمی کمتری برخوردار است - به سمت بالا و هوای سنگین تر به سمت پایین حرکت می نماید. این پدیده باعث به وجود آمدن جریان هوا و جابه جایی آلاینده ها می گردد.

میرزایی قمی تاکید نمود: در بعضی موارد هوای نزدیک به سطح زمین خنک تر و هوای سطح بالاتر نیز گرم تر می گردد. در این شرایط پتانسیل جابه جایی وجود ندارد؛ به عبارتی هوای سرد - که سنگین تر است - پایین و هوای گرم - که سبک تر است - بالا می ماند.

او ادامه داد: در این شرایط اختلاط ، باد و جریان هوا صورت نمی گیرد و انباشت آلاینده ها را تشدید می نماید که در بعضی روزهای سال به ویژه روزهای سرد در اواخر پاییز و اوایل زمستان مانند دی ماه، این پدیده موجب افزایش اندازه آلودگی هوا می گردد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به پدیده وارونگی دما در مهر و آبان ماه اشاره نمود و گفت: معمولاً طی این دو ماه با توجه به گرمای نسبی هوا، پدیده وارونگی دما مشکل زیادی روی کیفیت هوا ایجاد نمی نماید.

میرزایی قمی اضافه نمود: بخش مهمی از آلاینده های در شهری مانند تهران به وسیله وسایل نقلیه به ویژه وسایل فرسوده و فاقد معاینه فنی فراوری می گردد. هر چقدر اندازه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی افزایش و اندازه استفاده از وسایل نقلیه شخصی به ویژه وسایل دارای آلایندگی زیاد کاهش یابد، بستر مناسبی برای تنفس هوای مطلوب تر فراهم می گردد. بنابراین ضروری است که به صورت مؤثری نسبت به کنترل آلایندگی وسایل نقلیه به ویژه وسایل نقلیه سنگین و فرسوده که منشأ اصلی فراوری ذرات معلق هستند، در زمان وارونگی دما اقدام کرد.

او در ادامه درباره صنایع آلاینده و فراوری سوخت مناسب اظهار کرد: رعایت الزامات آلایندگی از سوی صنایع بعلاوه تداوم توزیع سوخت باکیفیت از عوامل مهم کاهش آلایندگی در زمان وارونگی دما است.

میرزایی قمی در انتها درباره بروز آلاینده های ناشی از پدیده گردوغبار گفت: بعضی آلاینده ها به دلیل بروز پدیده گردوغبار در سطح شهر افزایش پیدا می نمایند. کاهش گرد و غبار نظر به شناسایی کانون های عمده گرد و غبار نیازمند عزم ملی و فرامنطقه ای است تا بتوانیم با دیپلماسی محیط زیستی قوی و همکاری با کشورهایی که به واسطه آن ها آلودگی وارد هوای کشورمان می گردد، اقدامات لازم انجام گیرد تا از بروز این پدیده جلوگیری کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مهر 1401 بروزرسانی: 15 مهر 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2169

به "آلودگی اخیر هوای تهران به دلیل وارونگی هوا نیست ، شرح درباره دلیل افزایش بعضی آلاینده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی اخیر هوای تهران به دلیل وارونگی هوا نیست ، شرح درباره دلیل افزایش بعضی آلاینده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید