از کجا یک خودرو اجاره کنم؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، اگر شما برای سفرهای شهری یا بین شهری خود به فکر آن افتاده اید که یک خودرو اجاره کنید و هنوز نمی دانید خودرو مورد نظر را از کدام شخص یا شرکت اجاره کنید حتمأ این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

از کجا یک خودرو اجاره کنم؟

به طور کلی اجاره خودرو از اشخاص حقیقی کاری بسیار پر ریسک و خطرناک است و می تواند برای شما تبعات و مسائل زیادی را به همراه داشته باشد. از سوی دیگر اجاره خودرو از یک شرکت اجاره خودرو هم دارای چالش های متعددی است که عدم شناخت و آشنایی با این چالش ها می تواند شما را گمراه یا متضرر کند. در ادامه به ویژگیهای شرکت های مناسب برای اجاره خودرو خواهیم پرداخت. شما با مطالعه این مطلب به راحتی می توانید دلایل تمایز میان شرکت های اجاره خودرو را شناخته و خودروی خود را از شرکتی معتبر، اجاره نمایید.

نوع مجوز شرکت اجاره خودرو

همواره پیش از اجاره یک خودرو، مجوزهای شرکت اجاره دهنده آن خودرو را آنالیز و استعلام بگیرید. چرا که بعضی افراد سودجو با هویت شرکتی غیر مرتبط اقدام به ارائه خودرو می نمایند. از این رو حتماً آنالیز نمایید شرکت اجاره خودرویی که از آن خودرو اجاره می کنید مدارک و مجوزهای معتبر و مرتبط با این صنف را با تاریخ سررسید مناسب ارائه نماید.

به عنوان مثال، با مراجعه به وب سایت شرکت اجاره خودرو زرین گشت، می توانید شماره مجوز این شرکت و مجوز اینماد آن را مشاهده نمایید.

نوع مالکیت خودروهای شرکت اجاره دهنده خودرو

یکی از مواردی که پیش از اجاره خودرو باید به آن توجه کنید، نوع مالکیت خودرو است. بسیاری از شرکت های نوپا به علت حجم سرمایه کمی که در اختیار دارند، امکان خرید خودروهای متنوع را ندارند، از این رو سعی می نمایند تا با اجاره خودروی اشخاص ثالث بتوانند کمبودهای ناوگان خود را تأمین نمایند. که این موضوع اغلب باعث چالش ها و مسائلی برای فرد اجاره گیرنده و مالک اصلی خودرو به وجود می آورد، چرا که شرکت اجاره دهنده خودرو به عنوان واسط میان مالک و اجاره گیرنده تنها نقش دلال را ایفا نموده و در ادامه هیچگونه مسئولیتی را در قبال مسائل آینده به عهده نخواهد داشت.

شرایط اجاره خودرو

یکی از مواردی که در معین نرخ اجاره خودرو بسیار موثر است، شرایطی است که شرکت اجاره خودرو برای خودروهایش در نظر می گیرد. که در زیر به چند نمونه آن پرداخته ایم.

بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو

از مواردی که باید پیش از اجاره خودرو مورد نظرتان به آن دقت داشته باشید، شرایط بیمه خودرو مورد نظرتان است. بعضی از افراد یا شرکت های اجاره خودرو با هدف سوجویی، از بیمه کردن خودروهای خود امتناء می نمایند، تا هزینه ای برای بیمه خودرو خود پرداخت ننمایند و در زمان وقوع حادثه، مبلغ خسارت وارده را به جای دریافت از شرکت بیمه از اجاره گیرنده دریافت نمایند. پس همواره پیش از دریافت خودرو مدنظرتان از شرکت اجاره دهنده خودرو، از اصالت و مدت زمان بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو مطمئن شوید.

قوانین و ضوابط اجاره خودرو

یکی از وجوه تمایز میان شرکت های اجاره خودرو، قوانین و ضوابطی است که برای اجاره گیرنده خودرو قائل می شوند. بعضی از شرکت های نوپا یا سودجو برای جذب مخاطب بیشتر سعی می نمایند تا شرایط اجاره را به شکل غیر معمولی آسان جلوه دهند. چرا که آنها اغلب خودروهای اشخاص ثالث را اجاره می دهند و ریسک های احتمالی را بر عهده مالک اصلی خودرو می گذارند. از طرف دیگر اجاره گیرنده به علت شرایط آسان آنها جذب این شرکت ها شده و در صورت بروز هر مشکل احتمالی، هم مالک و هم اجاره گیرنده بیش از شرکت اجاره دهنده خودرو دچار چالش خواهند شد.

این درحالی است که شرکت های با سابقه و خوشنام، متناسب با چالش ها و ریسک هایی که، طی سالهای متمادی تجربه نموده اند، شرایطی را برای مشتری در نظر می گیرند که کمترین ریسک را برای طرفین ایجاد نماید.

خدمات پشتیبانی

یکی دیگر از دلایل تفاوت قیمت خودروهای ارائه شده به وسیله شرکت های اجاره خودرو، نحوه ارائه خدماتی است که پس از اجاره خودرو به وسیله شرکت اجاره دهنده خودرو صورت می پذیرد. به بیان دیگر هر شرکتی شرایط منحصر به فرد خود را دارد به طور مثال یک شرکت اجاره خودرو متعهد می گردد که هزینه اقلام مصرفی خودرو مانند روغن موتور، لنت ترمز و مواردی از این دست را برای اجاره خودروهای بلند مدت متقبل گردد یا شرکت دیگری این تعهد را برعهده مشتری می گذارد. از این رو قیمت اجاره خودرو در حالت اول طبیعتاً بالاتر از حالت دوم خواهد بود. پس همواره سعی کنید پیش از اجاره خودرو از شرایط آن شرکت در طول مدت زمان اجاره خودرو آگاه شوید و این شرایط را با دیگر شرکت ها مقایسه کنید.

قیمت ها و تعرفه ها

به طور کلی محاسبه قیمت اجاره هر خودرو به موارد متعددی وابسته است که تعدادی از آنها را به اختصار در زیر آورده ایم:

1. نوع خودرو

2. سال فراوری خودرو

3. کارکرد خودرو

4. سلامت خودرو

5. قیمت روز خودرو در بازار

6. نحوه اجاره خودرو (با راننده یا بدون راننده)

7. محدودیت های مسافتی یا زمانی

8. نوع کاربری اجاره (عروسی، ترانسفر فرودگاهی و ...)

9. مدت زمان اجاره (ساعتی، روزانه، فصلی، ماهانه، سالانه)

10. و...

پس برای پیدا کردن خودرو مناسب جهت اجاره حتماً موارد بالا را آنالیز و با شرکت های دیگر مقایسه نمایید. بطور مثال خودرو بنز S500 با سال فراوری متفاوت یا همین خودرو با کارکرد کیلومتری متفاوت، قطعاً قیمت متفاوتی در شرکتهای مختلف اجاره خودرو خواهد داشت.

تنوع در ارائه انواع خودرو

انتخاب شرکت اجاره خودرو با تنوع خودروی بیشتر قطعاً مناسب تر از شرکتی است که تنها چند خودرو را اجاره می دهد. چرا که علاوه بر تنوع انتخاب در نوع خودرو، می تواند امکان تغییر خودرو در مدت زمان اجاره را برای شما به ارمغان آورد. گاهاً دیده شده بعضی از شرکت هایی با محدودیت خودرو، پس از اجاره یک خودرو در صورت عدم رضایت مشتری یا وقوع مسائل فنی، امکان جایگزینی خودرو را ندارند و این مسئله باعث چالش میان اجاره گیرنده و اجاره دهنده خودرو خواهد شد.

توصیه می گردد پیش از اجاره خودرو، از تنوع خودروهای شرکت اجاره دهنده مطمئن شوید تا در صورت تغییر در انتخاب یا وقوع مسائل احتمالی دچار چالشی نشوید.

نتیجه گیری و توصیه

پیشنهاد ما به شما آن است که پیش از اجاره خودرو، شرکت های مختلف اجاره خودرو را آنالیز نمایید و با توجه به مواردی که در این مطب ذکر کردیم آنها را مقایسه نمایید و در نهایت بر اساس سبقه و نظرات مشتریان هر یک از شرکت ها، اقدام به انتخاب شرکت و اجاره خودروی مورد نظرتان نمایید. در زیر اسامی تعدادی از شرکت های اجاره خودرو مطرح را برای انتخاب بهتر شما برگزیدیم.

5 شرکت برتر اجاره دهنده خودرو در ایران

1. اجاره خودرو زرین گشت

2. رنت خودرو

3. اطمینان گشت

4. سعادت رنت

5. ناواران

اگر شما هم نکته تجربه سفر با هر یک از خودروهای شرکت های اجاره خودرو داشتید برای ما بنویسید.

منبع: همگردی
انتشار: 29 فروردین 1403 بروزرسانی: 29 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4989

به "از کجا یک خودرو اجاره کنم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کجا یک خودرو اجاره کنم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید