اشتباهاتی که به موهایتان آسیب می زنند

به گزارش تور آسیایی ارزان، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: مو، تاج زیباییست! خیلی ها عقیده دارند چشمگیرترین بخش از زیبایی یک زن، موهای اوست. موهای شما زیبایی ظاهرتان را چند برابر جلوه می دهد و تاثیرش غیرقابل تصور است. موهای بد می تواند روزتان را خراب کند و مطمئنا هیچکس چنین چیزی را دوست ندارد!

اشتباهاتی که به موهایتان آسیب می زنند

از ابزارهای آرایشی داغ گرفته تا هایلایت ها و ...، همگی می توانند به مو آسیب بزنند. یک دلیل دیگر برای بد شدن موها، عادتهای اشتباهی است که در زمان خواب مرتکب می شوید که می توانند اثرات مخربی روی سلامت و زیبایی موهای تان بگذارند.

همانطور که شبها قبل از رفتن به رختخواب کارهای روتینی برای مراقبت از پوست تان انجام می دهید موهای تان نیز احتیاج به مراقبت قبل از خواب دارند تا شرایط خوب خود را حفظ نمایند. خیلی از افراد حتی نمی دانند برخی از عادتهای شان قبل از خواب چگونه به موهای شان آسیب می زند.

1. خوابیدن با موهای خیس

خیلی از ما ترجیح می دهیم شب پیش از خواب دوش بگیریم یا موهای خود را بشوییم چون انجام این کار در صبح زمان زیادی می برد.

شستن موها در شب کار بدی نیست اما با موهای خیس به رختخواب رفتن اشتباهی است که باید از آن اجتناب کنید.

موی خیس، شنماینده تر از موی خشک است و خوابیدن با موی خیس می تواند موجب ریزش آن نیز بگردد.

در ضمن موهای خیس شما بالش تان را هم خیس می نمایند و خوابیدن روی یک بالش گرم و مرطوب می تواند موجب عفونت قارچی و یا حتی شوره سر گردد. اگر قبل از خواب موهای تان را می شویید، حتما آنها را با سشوار خشک کنید.

2. دوش آب داغ

بعد از یک روز سخت کاری، دوش آب داغ می تواند بسیار آرامشبخش و مطبوع باشد اما دوش آب گرم یا داغ برای مو واقعا مضر است.

گرمای بخار داغ می تواند چربی طبیعی مو را از بین ببرد و به ریشه ها آسیب بزند. موها بدون چربی طبیعی، خشک و شنماینده می شوند که در نهایت منجر به ریزش مو خواهد شد.

اگر احتیاج دارید دوش بگیرید از آب ولرم بهره ببرید. هنگام آبکشی آخر نیز از آب تقریبا سرد بهره ببرید تا رطوبت موهای تان حفظ گردد.

با این ترفند ساده می توانید جلوه ای درخشان و شاداب به موهای تان بدهید. بعد از حمام نیز با حوله ای نرم موها را با ملایمت خشک کنید و به شدت آنها را نسابید. در صورت امکان اجازه دهید موهای تان به طور طبیعی خشک شوند.

3. استفاده از روبالشتی نخی و ناهموار

جنس روبالشتی نقش بزرگی در سلامت موهای تان دارد. مثلا خوابیدن روی روبالشتی کتان یا نخی، وقتی که در خواب غلت می زنید و سرتان را این طرف و آن طرف می چرخانید، می تواند موهای تان را بکِشد یا گره بیندازد.

افرادی که موهای خشک و شنماینده دارند نباید از روبالشتی های نخی با بافت ناهموار استفاده نمایند.

کارشناسان توصیه می نمایند برای حفظ سلامت موها از روبالشتی های ابریشمی یا ساتن بهره ببرید. این جنس پارچه ها اصطکاک بسیار کمتری با موها ایجاد نموده و در موهای تان گره نمی اندازند.

در ضمن ابریشم و ساتن یاری می نمایند موهای تان خنک بمانند و چربی طبیعی شان حفظ گردد که مخصوصا برای آنهایی که موهای خشک و مجعد دارند مهم است.

4. عوض نکردن مرتب روبالشتی

رعایت بهداشت رای حفظ سلامت موها اهمیت دارد. اگر روبالشتی تان را به طور مرتب عوض نمی کنید اشتباه می کنید. هم روبالشتی و هم ملافه ها و روتختی تان بعد از مدتی به راحتی می توانند چربی و آلودگی و باکتری جمع نمایند.

خوابیدن روی پارچه های کثیف می تواند موجب مسدود شدن فولیکول های مو و در نهایت ریزش مو گردد. کارشناسان توصیه می نمایند هفته ای یک یا دو بار، ملافه ها و روبالشتی تان را عوض کنید و بشویید، مخصوصا اگر موهای تان به طور طبیعی چرب است.

5. بازی کردن با موها

خیلی ها عادت دارند وقتی هنوز خواب شان نگرفته به رختخواب بروند. در رختخواب تلویزیون تماشا می نمایند، با گوشی همراه شان مشغول می شوند و چیزی که عادت خیلی هاست: با موهای شان بازی می نمایند.

بازی کردن با موها باعث آسیب به ساقه های مو می گردد. مدام کشیدن و پیچ و تاب دادن و بازی کردن با موها، فشار زیادی به ریشه و ساقه وارد می نماید که منجر به شکسته شدن ساقه مو و کنده شدن آن خواهد شد.

برای ترک عادت بازی کردن با موها، آنها را جمع کنید یا دستان تان را با چیز دیگری مشغول کنید تا کم کم این عادت از سرتان بیفتد.

در ضمن خوب است بدانید معمولا افراد استرسی عادت دارند ناخودآگاه با موهای شان بازی نمایند یا ناخن بجوند، پس اگر شما هم چنین شرایطی دارید حتما برای کنترل استرس و اضطراب تان یک اقدام جدی بکنید.

6. محکم برس کشیدن موها

برس یا شانه زدن موها ضروری است زیرا یاری می نماید چربی طبیعی فراوری شده توسط پوست سر در تمام سطح مو پخش گردد. برس کشیدن موها، فولیکول های آن را تحریک می نماید و رشد مو تقویت خواهد شد.

در ضمن برس زدن موها آرامشبخش است و به خواب بهتر یاری می نماید.

اما خشن و محکم برس یا شانه زدن موها (مخصوصا موهای خیس)، فشار و کشش زیادی به ساقه ها و ریشه ها وارد نموده و به موها آسیب می زند.

محکم برس زدن باعث اصطکاک زیاد شده و موها را ضعیف و شنماینده می نماید. توصیه می کنیم از شانه دندانه پهن قبل از خواب بهره ببرید که موها کشیده نشوند.

7. سفت بستن موها

اگر عادت دارید هنگام خواب موهای تان را دم اسبی کنید باز هم اشتباه می کنید. مدل های سفتی چون دم اسبی و گوجه ای برای طول روز هستند که بیدارید.

اگر موهای تان را سفت بالای سرتان جمع کنید و به رختخواب بروید آسیب زیادی به موهای تان وارد می کنید. مدل های بستن مو که سفت و کشیده هستند فشار زیادی به فولیکول های مو وارد می نمایند که موجب شنمایندگی و ریزش مو خواهد شد.

اگر نمی توانید موهای تان را موقع خواب رها بگذارید، می توانید از کلاه توری بهره ببرید. کلاه توری باعث می گردد صبح روز بعد موهای تان موج های زیبایی داشته باشند.

8. آزاد گذاشتن موهای خیلی بلند هنگام خواب

آزاد گذاشتن موهای بلند هنگام خواب هم مانند سفت بستن آنها برای سلامت موهای تان بد است. توصیه می کنیم موهای بلندتان را قبل از رفتن به رختخواب جمع کنید، اما شل ببندید یا کلاه توری روی موهای تان بگذارید.

9. حوله پیچ کردن موهای خیس

پیچیدن موهای خیس در حوله بعد از حمام کاری است که بیشتر ما انجام می دهیم اما به رختخواب رفتن با موهای حوله پیچ شده برای سلامت موها بینهایت مضر است.

موها وقتی که خیس هستند بیشتر مستعد کشیده شدن و شکسته شدن اند. در ضمن اگر حوله را سفت بپیچید، موجب فشار بر فولیکول های مو خواهید شد که ریزش مو را به دنبال دارد.

در ضمن خوابیدن با موهای خیس پیچیده شده در حوله، احتمال عفونت های قارچی یا شوره را بیشتر می نماید. بعد از شستن موها آنها را با حوله ای نرم به آرامی رطوبت گیری کنید و اجازه دهید قبل از خواب موهای تان در معرض هوا خشک شوند.

10. چرب نکردن موهای خشک

بسیاری از افرادی که موهای خشک دارند عادت ندارند شبها موهای خود را چرب نمایند. اگر موهایی خشک و شنماینده دارید حتما پیش از خواب آنها را با روغنی مناسب ماساژ بدهید.

این یک راه ساده برای افزودن رطوبت به ریشه ها و ساقه های خشک موهای تان است. در ضمن چرب کردن موها یاری می نماید به طور طبیعی و تدریجی موهای تان ضخیم تر شوند.

تمام سرتان با روغنی ولرم ماساژ بدهید؛ دقیقا از ریشه ها تا نوک موها. پوست سر را نیز به خوبی ماساژ بدهید تا جریان خون بهتری برقرار گردد.

سپس کلاه دوش بگذارید تا روغنی که استفاده نموده اید به خوبی نفوذ کند و در ضمن روی بالش تان پخش نگردد. صبح روز بعد طبق معمول شامپو بزنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 15 مرداد 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 157

به "اشتباهاتی که به موهایتان آسیب می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهاتی که به موهایتان آسیب می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید