اقتصاد ایران دچار مسائل ساختاری است

به گزارش تور آسیایی ارزان، خبرنگاران/آذربایجان شرقی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: اقتصاد ایران دچار مسائل ساختاری مثل وابستگی به نفت است و مسائل سیاسی و تحریم های داخلی و خارجی، محدودیت هایی بر عملکرد دولت ها تحمیل می نماید.

اقتصاد ایران دچار مسائل ساختاری است

داود بهبودی روز دوشنبه 10 خرداد در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: دولت هایی که با رای مردم انتخاب شده و با وعده هایی پای کار می آیند، در بعضی مواقع با موانعی روبرو می شوند و احیانا در جاهایی تدبیر مناسبی برای حل مسائل اتخاذ نمی گردد.

وی اضافه نمود: اگر به کارنامه دولت های مختلف در کشور نگاه کنیم، موفقیت ها، کمبودها و شکست هایی به چشم می خورد که اگر منصفانه قضاوت کنیم، ما به بعضی از اهداف دولت دست یافته ایم و دستاوردهایی در سطح ملی و استانی داشته ایم ولی به یک سری از اهداف معین شده هم دست نیافته ایم.

وی گفت: توقعات جامعه رفته رفته بالا می رود؛ چرا که سطح زندگی و الزامات رفاه با گذشته تفاوت نموده است.

تحریم های داخلی گریبان گیر اقتصاد کشور

بهبودی هم چنین به تحریم های داخلی مثل سوء مدیریت ها، قوانین و مقررات دست و پاگیر، فرایندهای طویل اداری، ناسازگاری و ناهماهنگی نهادهای مرتبط، رانت جویی و فرار مالیاتی اشاره نمود و گفت: نظام حاکم به اسم راهبر توسعه باید بتواند این امور را تدبیر کند و مردم و بخش خصوصی هم همراهی های لازم را به عمل آورند.

وی یادآور شد: آذربایجان شرقی یک استان فعال مالی در بخش صنعت، کشاورزی، تجارت، خدمات، حوزه پزشکی و سلامت و گردشگری است؛ مردم هم دارای یک فرهنگ مالی خاص هستند که در نتیجه آن در استان ما سهم فعالیت های بخش خصوصی همیشه از میانگین کشور بالاتر است.

وی اضافه نمود: در واقع اقتصاد ما درون زاتر، خوداتکاتر و توانمندتر بوده و این امر می تواند زمینه های جهش مالی را برای آینده استان فراهم کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی توضیح داد: ذخایر معدنی فراوانی در استان وجود دارد و بیش از 50 درصد این ذخایر 8.5 میلیارد تنی را نفلین سینیت تشکیل می دهد که هنوز فرایند عملیاتی آن تکمیل نشده است.

استقرار یک درصد مس جهان در آذربایجان شرقی/مس موتور توسعه استان

وی اضافه نمود: در زمینه مس هم بسیار غنی هستیم و بر اساس برآوردهای انجام گرفته، بیش از یک درصد مس جهان در آذربایجان شرقی است.

وی متذکر شد: این صنایع در فازهای اولیه بهره برداری هستند و صنعت مس در استان ما جوان و تنها 10 تا 15 سال است که فراوری کنستانتره را آغاز نموده که طبیعی است فاصله زیادی با استان هایی که بیش از 50 سال پیش فعالیت های مرتبط با مس را آغاز نموده داشته باشیم.

بهبودی ادامه داد: باید کوشش کنیم زنجیره اکتشاف، استخراج، بهره برداری و تبدیل کنستانتره به ذوب، پالایش و کاتد مس تکمیل و فراتر آن صنایع پایین دستی مس ایجاد گردد که ارزش اضافه نموده و اشتغال اصلی در همین مرحله قابل ایجاد است.

وی با بیان این که معدن فعالیتی به شدت سرمایه بر بوده و در مراحل اولیه نمی تواند اشتغال چندانی ایجاد کند، اضافه نمود: شرکت ملی مس از گذشته در معدن مس سرمایه گذاری نموده و در سال های اخیر هم خیز مناسبی در این ارتباط برداشته شده و بخش خصوصی در این زمینه فعال هستند.

وی مدعی شد: برآورد ما این است که بخش معدن از جمله مس می تواند در آینده یکی از موتورهای توسعه استان آذربایجان شرقی باشد.

مزیت ها و توانمندی های استان آذربایجان شرقی

این اقتصاددان در بخش دیگری از صحبت های خود، شرح داد: آذربایجان شرقی در عرصه ماشین سازی و خودرو، صنایع غذایی و شیرینی، نساجی و فرش، کیف و کفش، فولاد، شیشه و داروسازی مزیت ها و ظرفیت های مطلوبی دارد.

وی اضافه نمود: در زمینه گردشگری هم جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی داریم و با برطرف عارضه کرونا، منطقه شمال غرب کشور یک محور بکر و تازه برای آینده گردشگری ایران خواهد بود؛ چرا که محور گردشگری مرکز کشور اشباع شده و منطقه شمال غرب کم کم در حال شکوفایی است.

وی گفت: در 10 سال اخیر ظرفیت هتل سازی استان توسعه و فرهنگ گردشگری شهروندان هم ارتقا یافته که تبریز 2018 هم نکته آغاز مناسبی در این امر بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1741

به "اقتصاد ایران دچار مسائل ساختاری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد ایران دچار مسائل ساختاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید