انتشار مواد رادیواکتیو

به گزارش تور آسیایی ارزان، مواد رادیولوژیکی، که اغلب بمب اتمی یا بمب رادیواکتیو نامیده می شود، ترکیبی از مواد انفجاری متداول و غیراتمی مثل یک بمب همراه با مواد رادیواکتیویته است و به نحوی طراحی و تعبیه می شود که مقدار زیادی مواد خطرناک و زیان آور را در منطقه مورد هدف منتشر وپراکنده می سازد.

انتشار مواد رادیواکتیو

انتشار مواد رادیواکتیو

مواد رادیولوژیکی، که اغلب بمب اتمی یا بمب رادیواکتیو نامیده می شود، ترکیبی از مواد انفجاری متداول و غیراتمی مثل یک بمب همراه با مواد رادیواکتیویته است و به نحوی طراحی و تعبیه می شود که مقدار زیادی مواد خطرناک و زیان آور را در منطقه مورد هدف منتشر وپراکنده می سازد.

در ضمنً مواد رادیواکتیو موجود در مواد رادیولوژیکی به شکل گسترده ای در طب، کشاورزی، صنعت و در امر تحقیق و پژوهش به کار می فرایند همچنین دستیابی به آن به مراتب آسان تر از سلاح های غنی شده پلوتونیوم و اورانیوم می باشد.هدف اصلی در استفاده از مواد رادیواکتیو، ایجاد ترس روانی و بروز آشفتگی اقتصادی در جامعه است.

برخی از این مواد و ابزار بخاطر برخورد و نزدیکی با مواد رادیواکتیو می توانند مهلک و کشنده باشند و به دلیل سرعت بالای تخلیه مواد آلوده به مواد رادیو اکتیو و هم استقرار افراد در پناهگاه ها، تعداد کشته و مجروحین از یک انفجار بمب رایج و غیراتمی عمدتاً بیشتر می باشد.

آلوده شدن منطقه به مواد رادیواکتیو به مقدار، بزرگی، سطح منطقه، مقدار مواد رادیواکتیو، انحراف بمب، مقدار وحجم مواد موجود در بمب، کیفیت و کمیت مواد موجود در بمب، شرایط آب وهوایی محلی، باد و بارش بستگی دارد. درطول فرایند پاکسازی، مردم منطقه ها آلوده باید برای ماه ها به منطقه ها غیرآلوده منتقل شوند.

اقدامات قبل از انتشار مواد رادیواکتیو

به دلیل طولانی شدن احتمال وجود خطر، لوازم و تجهیزات خود را برای مدت دو هفته با خود بردارید. پناه گرفتن درطول وقوع حادثه امری کاملا ضروری است.

درکل دو نوع پناهگاه داریم: پناهگاه برای مواقع انفجار و دیگری برای ریزش اتمسفری تشعشعات.

سرپناه برای مواقع انفجار هسته ای :

این پناهگاه بطور خاص برای محافظت در برابر فشار موج ناشی از انفجار، آتش سوزی، گرما و حرارت و تشعشعات اولیه یک انفجار هسته ای ساخته می شود. باید گفت حتی ساخت یک چنین پناهگاهی تاب مقاومت در برابر ضربه مستقیم ناشی از یک انفجار هسته ای را ندارد.

سرپناه برای مواقع بارش تشعشعات رادیواکتیو:

نیازی نیست که این پناهگاه الزاماً برای محافظت در برابر اشعه رادیواکتیو ساخته شود. هر مکان امنی که دارای دیوار و سقف محکم و کلفت باشد برای دفع تشعشعات ناشی از ذرات رادیواکتیو کفایت می کند.

اقدامات حین انتشار مواد رادیواکتیو

توجه داشته باشید تا زمانی که افراد متخصص و آموزش دیده در این زمینه، با تجهیزات اختصاصی در صحنه حاضر نشوند، تشعشعات مواد رادیواکتیو قابل تشخیص نیستند.

باید از هرگونه تشعشعی دورشوید یا تماس و قرارگرفتن در معرض آن را محدود کنید.

اگر در حین جستجوی پناهگاه مناسب (چه در داخل خانه یا بیرون از خانه) هستید، و در آن موقع گرد و غبار و سایر آلودگی های قابل رویت و محسوس را در هوا مشاهده کردید سعی کنید با کمک پارچه لباس تان نفس بکشید.

اگر انتشار یا پراکندگی موادرادیواکتیو در داخل خانه رخ داده است فورا بیرون بروید و در پی مکان امنی باشید.

اگر داخل خانه هستید:

اگر وقت کافی دارید دستگاه های گرم کننده و تهویه را خاموش کنید، تمام پنجره ها، دریچه ها، حفاظ شومینه و بخاری، خروجی فن ها را ببندید.

کیف نجات و رادیو باتریی خود را بررسی کنید و آنها را به پناه گاه خود ببرید.

بلافاصله در پی پناهگاهی که ترجیحاً در زیرزمین یا در یک اتاق داخل ساختمان است، باشید و تا حد امکان بین خود و محل وجود مواد رادیواکتیو را با موانع سفت و سخت پوشش دهید.

پنجره ها و درهای خروجی را با استفاده از نوارچسب محکم ببندید طوری که به راحتی ذرات رادیواکتیو به داخل نفوذ نکند.

روکش پلاستیکی و نایلون نمی تواند محافظ کافی و خوبی (برای مقاومت) در برابر اثرات رادیواکتیو و اثرات انفجار باشد.

به راهنمایی های مسئولین گوش دهید و دستورالعمل های آنها را دنبال کنید.

اگر بیرون خانه هستید:

بلافاصله در نزدیک ترین ساختمان مناسب و امن پناه بگیرید.

درصورت نبود سرپناه مناسب، در صورت امن بودن به سرعت خلاف جهت باد و به دور از مکان وقوع انفجار حرکت کنید. سپس، خیلی زود سرپناهی مناسب بیابید.

اقدامات بعد از انتشار مواد رادیواکتیو

بعد از پیداکردن محل امن و مناسب، کسانی که در معرض مواد رادیواکتیو قرارگرفته اند باید بلافاصله خود را از آلودگی پاک کنند. بهمین خاطر باید لباس های خود را درآورده و در کیسه ای بگذارند (و آن کیسه را دور از دسترس خود و دیگران قراردهند)، دوش بگیرند و با آب و صابون خود را بشویند.

بعد از اعلام مسئولین مبنی بر امن بودن خروج از پناهگاه، در پی مراقبت های پزشکی باشند.

برای شنیدن سخنان و راهنمایی های مقامات و مسئولین محلی در مورد اینکه آیا باید محل را تخلیه کنید و به مکان امنی بروید به اخبار رادیو و تلویزیون خوب گوش دهید.

بنا به هر دلیلی به محل وقوع حادثه بازنگردید و یا از آن بازدید نکنید.

ارسال مقاله از طریق عضو محترم سایت با نام کاربری : tirkaman2003

منبع: راسخون
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1827

به "انتشار مواد رادیواکتیو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار مواد رادیواکتیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید