انتقاد مشاور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان از رسانه ملی

به گزارش تور آسیایی ارزان، تهران (پانا) - حمیدرضا اردلان با انتقاد از عدم توجه رسانه ملی به برگزاری رویداد مهمی با اسم جشنواره ملی موسیقی گفت صدا و سیما مشغول امور سیاسى است و از چنین رویدادهایى غفلت مى کند. مدیران تلویزیون از تاثیر چنین جشنواره اى بر رشد معرفت شنیدارى جامعه غفلت دارند و آن را به اسم یک رویداد ملى جامع، ضبط و پخش نمى نمایند.

انتقاد مشاور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان از رسانه ملی

به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان،حمیدرضا اردلان پژوهشگر موسیقی نواحی و آهنگساز که چندین دوره نقش مشاور و داور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان را برعهده دارد ،در مورد نقش جشنواره دراستعدادیابی و کشف نسل جوان مستعد درعرصه موسیقی نواحی گفت: پرسش درباره واژگان انگیزه و استعداد در نسبت با یک جشنواره بسیار معمول بوده و راه ساده اى است تا یک گفت وگو را به مسیرى درست راهنمایی کند. جواب این پرسش مى تواند این باشد که جشنواره موسیقى جوان، تاثیر به سزایی در ایجاد انگیزه و کشف استعدادها دارد. من تمایل دارم، جواب این پرسش را به زمینه هاى فرهنگى معاصر و تغییر زبان و به تبع آن، به تغییر مفاهیم واژگان ارجاع دهم.

این پژوهشگرموسیقی اضافه نمود: دشواراست که درک یکسان و مشترکى از معنى انگیزه و استعداد را نزد یک نوازنده یا خواننده موسیقى نواحى یا مقامى بیان نمود. قبلا موسیقى آیینى در معنى مفاهیم کلى و قیاسى حیات داشت، اکنون انسان ها در نسبت با خود و به تعبیر نوین که مى گردد، آن را به نفس مستقل هم توضیح کرد، روبه رو هستند. ریشه هاى حیات فرهنگى جمعى در میان اهالى الحان و نغمات دچار گسست شده است. یکی از اهداف جشنواره موسیقى جوان این است که آن انگیزه و استعدادها را که در زمینه تفکر و کردار جمعى ظهور و بروز داشت گوشزد کند و مى گردد باور داشت که به وسیله جشنواره در این راه سعى شده است.

اردلان با اشاره به این که در قیاس با جشنواره هاى دیگر، جشنواره موسیقى جوان، هم ساختار دارد و هم تمهید معناى متصل به سنت هاى موسیقى ایران را دنبال مى کند،گفت چنین اقدامى نیازمند شناخت است، که نشانه هاى تمهیدات هویتى آن به حضور موسیقى دانان جوان صاحب لحن و مقام از یک سو و تداوم فکر علمى به مفهوم قدیم و تازه آن در نزد گردانندگان جشنواره از سوى دیگر بستگى دارد. به این ها پیگیرى و تسلط دبیر جشنواره به ایجاد نگاه فراگیر و مدام درحال نقد از درون و بیرون را هم اضافه کنید. جشنواره با سه ترم واژگانى موسیقى، ملى و جوان شناخته مى گردد.به همین علت؛ هم درانواع و هم در جغرافیا، فراگیر است.

مشاور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در ادامه اضافه نمود: اسم جوان جشنواره را به فردا و پس فرداى موسیقى ایران ربط مى دهد، این هم نوعى فراگیرى در زمان است. آمار متقاضیان طى چندسال به لحاظ کمى بسیار گسترده شده و در عین حال، کیفیت ارائه ها و اجراها ارتقاء پیدا نموده است. این ها را مى گردد نشانه هاى نگاه فراگیر جامعه موسیقى نواحى به جشنواره تلقى کرد.

این هنرمند با انتقاد از عدم توجه رسانه ملی به برگزاری رویداد مهمی با اسم جشنواره ملی موسیقی جوان توضیح داد: صدا و سیما مشغول امور سیاسى است و از چنین رویدادهایى غفلت مى کند. مدیران تلویزیون از تاثیر چنین جشنواره اى بر رشد معرفت شنیدارى جامعه غفلت دارند و آن را به اسم یک رویداد ملى جامع، ضبط و پخش نمى نمایند. اگر بخواهیم فراگیرى درصورت این رویداد وقوع یابد، ضرورت دارد که رسانه ها یاری نمایند. بنده اطمینان دارم محتواى جشنواره موسیقی جوان به طور کلى منش صدق دارد و درمیان هنرمندان موسیقى راه فراگیرى مى رود.

حمیدرضا اردلان داوربخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان درباره تمرکز وتوجه جشنواره موسیقی جوان به نوازندگان و خوانندگان موسیقی نواحی و ایجاد انگیزه برای این نسل بواسطه توجه به موسیقی اجدادی شان بیان داشت: جشنواره ملى موسیقى جوان را متخصصان شناخته شده کشور پیش مى برند و تجارب آنها تا به امروز به حاشیه هاى سیاست زده معمول یا منافع شخصى کشیده نشده است. گاهى سعى شد که این جشنواره هم از محتوا تهى گردد، اما تاثیر ملى و فراگیر آن و پشتیبانى موسیقى دانان برجسته همکار جشنواره، مانع این کارشده است.

او ادامه داد: اتفاقا مى خواستند بخش نواحى که مرکز و ریشه موسیقى ایران است را تعطیل نمایند که موجب اعتراض شد. بخش جوان موسیقى نواحى مهم ترین امکان است تا روش شناسى و نگاه به آینده موسیقى آیینى و الحانى که میراث گذشتگان و دارایی آیندگان است در معرض تجربه جدى و مدام قرار گیرد. مسلما این جشنواره به طور کلى و دربخش نواحى یک دستاورد عظیم به شمارمی آید.

این هنرمند در خاتمه درباره ارزیابی خود نسبت به دوره های گذشته و سطح آثار رسیده و شرکت نمایندگان درجشنواره هم اعلام کرد: در ابتدا، آثار رسیده به جشنواره شامل کل نواحى و سبک هاى گوناگون و نحله هاى موسیقى نبود، به تبع آن ما از یک سیاق تعیین در اجراها برخوردار نبودیم. به مرور زمان، توجه موسیقیدانان جوان نواحى به این جشنواره جلب شد. اکنون مقام یافتگى اجراها و نظام یافتگى جشنواره رو به هویدا شدن است. در خاتمه به اطلاع مى رسانم که این جشنواره بااسم جشنواره موسیقى ملى جوان، شاهد اجراى نونهالان، نوجوانان و حتى خردسالان هم هست.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز سال جاری به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گسترده استادان موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به وسیله انجمن موسیقی ایران و با همکاری بنیاد رودکی برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1811

به "انتقاد مشاور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان از رسانه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد مشاور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان از رسانه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید