ایتالیا معضل بعدی اروپاست، زمزمه خروج ایتالیا از اتحادیه

به گزارش تور آسیایی ارزان به نقل از رویترز، با این حال حتی در صورت پیروزی ماکرون هم جشن دریافت برای فاز جدیدی از پایداری در منطقه یورو هنوز زود است. طوفانی مالی و سیاسی در کوههای آلپ در حال شکل گیری است و نشانه ای از این که کسی بتواند مانع آن گردد دیده نمی گردد.

ایتالیا معضل بعدی اروپاست، زمزمه خروج ایتالیا از اتحادیه

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

مسائل مالی ایتالیا از بسیاری جهات از فرانسه بدتر است. بدهی عمومی در حدود 133 درصد فراوری ناخالص ملی است؛ در حالی که این رقم در فرانسه 96 درصد است. آخرین باری که ایتالیا رشدی سریع تر از فرانسه داشته است سال 1995 بود. هر دو کشور برای این که از لحاظ بین المللی، رقابتی باقی بمانند با مسائل زیادی دست و پنجه نرم نموده اند اما قدرت فراوری فرانسه از سال 2001 در حدود 15 درصد رشد داشته در حالیکه ایتالیا بی تغییر باقی مانده است.

در عین حال سیاست ایتالیا از بد به بدتر تغییر یافته است. جنبش پنج ستاره که یک نیروی پوپولیستی است و می خواهد در خصوص عضویت ایتالیا در اتحادیه اروپایی رفراندوم برگزار کند، در رای گیری ها بالا آمده است و اخیرا شانه به شانه حزب میانه چپ دموکرات قرار گرفته است.

انتخابات عمومی در بهار آینده برگزار خواهد شد. و به نظر نمی رسد بتواند یک برنده معین داشته باشد چرا که شانس کمی وجود دارد که جنبش پنج ستاره آرای کافی کسب کند و ناچار است با جناح کاملا ضد اروپایی شمالی متحد گردد تا بتواند یک دولت ضد اروپایی تشکیل دهد.

هواداران اتحادیه اروپایی در ایتالیا شدیدا به دنبال یک ماکرون ایتالیایی هستند، کسی که بتواند یک داروی لیبرال را برای بیماری های مالی ایتالیا تجویز کند و در عین حال بتواند با تهدید به خروج ایتالیا از اتحادیه اروپایی مقابله کند. سرمایه گذاران هم چنین فردی را دوست خواهند داشت. در پاییز بانک مرکزی اروپا خرید بدهی های دولتی را کند تر خواهد نمود. دورنمای ناپایداری سیاسی رم می تواند سرمایه گذاران را بترساند و شک و تردید ها در خصوص تداوم بدهی ایتالیا افزایش را افزایش دهد.

از بسیاری از جهات ماتئو رنزی نخست وزیر سابق ایتالیا که پس از شکست سنگین در رفراندوم قانون اساسی در ماه دسامبر کناره گیری کرد، می تواند انتخاب واضحی باشد. اودر سن 42 سالگی است و تنها 3 سال از ماکرون بزرگتر است. او هم به دنبال مدرنیزه کردن جناح چپ بوده است هرچند او ترجیح می دهد رتبه خود را در جناحش ارتقا دهد؛ برخلاف ماکرون که جناحی جدید تشکیل داد.

مشکل اینجاست که رنزی به طرز فزاینده ای به یک مهره سوخته شباهت دارد. او به تازگی اعتبار نامه خود به عنوان رهبر حزب را به دست آورده است اما بسیاری از ایتالیایی ها به وعده های او شک می نمایند چرا که او از انجام عهد خود مبنی بر اینکه در صورت شکست در رفراندوم سیاست را ترک خواهد نمود سر باز زد. پیغام او هم مبهم است. او ادعا می نماید هوادار اتحادیه اروپایی است اما از هیچ شانسی برای کوبیدن بروکسل چشم پوشی نمی نماید ؛ به خصوص برای مخالفت با شرایط سخت بودجه ای. چرا رای دهندگان باید به رنزی رای دهند که نصف قلبش درگیر مخالفت با اتحادیه اروپاست در حالیکه می توانند یک کاندیدای واقعی را انتخاب نمایند.

در سیاست یک سال زمان زیادی است ممکن است در این زمان ایتالیایی ها از جنبش پنج ستاره دلسرد و خسته شوند و فکر نمایند که رنزی گزینه ای ایمن تر است - اما روی این مساله حساب نکنید - اگر شانس یار باشد فرانسه نشان خواهد داد که در سیاست های اروپایی همچنان عقل و منطق پیروز است. در غیر این صورت ایتالیا همچنان قادر به اثبات خلاف آن خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 490

به "ایتالیا معضل بعدی اروپاست، زمزمه خروج ایتالیا از اتحادیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایتالیا معضل بعدی اروپاست، زمزمه خروج ایتالیا از اتحادیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید