ایلان ماسک توسط نورالینک هوش مصنوعی را با مغز انسان پیوند می دهد

به گزارش تور آسیایی ارزان، شرکت دستگاه های رابط مغزی ایلان ماسک با نام نورالینک (Neuralink)، قصد دارد در اواخر این هفته پیشرفت های فعلی و برنامه های تازه خود را اعلام کند. در حالی که بیشتر جنبه های موضوع بحث هنوز تعیین نیست، انتظار می رود که نمایش زنده فعالیت نورون ها بخشی از این برنامه باشد.

ایلان ماسک توسط نورالینک هوش مصنوعی را با مغز انسان پیوند می دهد

ایلان ماسک در چند ماه گذشته در حوزه هوافضا و حمل ونقل روزهای پرکاری را سپری کرده که از جمله آن می توان به تکمیل پروژه لوپ و بازگرداندن پیروز فضانوردان ناسا از ایستگاه فضایی بین المللی توسط اسپیس ایکس اشاره کرد؛ اکنون به نظر می رسد که او قصد دارد فعالیت های نوآورانه خود را بیش از پیش گسترش دهد و در حوزه پزشکی نیز به صورت جدی تری وارد شود.

ایلان ماسک در اواخر جولای (اوایل مرداد) گفته بود: در 28 آگوست (7 شهریور) حرکت نورون ها را به طور زنده نشان می دهیم. ماتریسی که درون ماتریس است. او همچنین از ارائه نسخه بعدی چیزی که در سال گذشته ارائه شده بود خبر داد و اشاره کرد: باید صبر کنید تا آن ها را با هم مقایسه کنید. گفته ای که نشان می دهد باید شاهد پیشرفت چشمگیری باشیم.

به گفته او در حال حاضر تأثیر عمیق پهنای باند بالا-دقت بالا برای رابط های عصبی کافی نیست. نورالینک ممکن است امسال این موضوع را بر روی انسان آزمایش کند. فقط باید به طور واضحی بهتر از Utah Array (آرایه ای میکروالکترودی که در برخی موارد برای ارسال و دریافت سیگنال های مغزی استفاده می شود) باشد که هم اکنون در برخی از انسان ها کار گذاشته شده و دارای اشکالات جدی است.

همان طور که از نام این شرکت ایلان ماسک پیداست، نقش نورون ها در فناوری نورالینک بسیار مهم است. هدف بلندمدت این پروژه این است که یکپارچگی انسان را با هوش مصنوعی فراهم کند. چیزی که از اتصال الکترودها به مغز و خوانش گسترده سیگنال نورون ها آغاز می شود.

جمع آوری مقادیر زیادی از داده ها از طریق سیگنال ها به نرم افزار نورالینک آموزش می دهد که این داده ها چگونه توسط مغز به کار گرفته می شود تا با دیگر بخش های بدن ارتباط داشته باشد و در نهایت به میزان مشخصی از همانندسازی و حرکت منجر شود. امکانات داشتن چنین توانایی، بی خاتمه به نظر می رسد.

ماسک به برخی از قابلیت های حوزه سلامت اشاره کرد که با فناوری نورالینک می تواند توسعه یابد؛ به ویژه برای افرادی که از نظر اعصاب مغزی دچار ضعف هستند. برای نمونه، نصب یک تراشه که جایگزین بخش کوچکی از جمجمه انسان می شود، می تواند عملکرد اندامی خاص را بازیابی کند، حرکت انسان را بهبود بخشد، مسائل بینایی و شنوایی را برطرف کند و به بیماری هایی مانند پارکینسون کمک نماید.

همچنین این احتمال وجود دارد که اجرای یک دستگاه عصبی در مغز بتواند راه را برای جلوگیری از مسائل مغزی مانند صرع، آلزایمر و سکته مغزی هموار کند.

یکی از اختراعات نورالینک که پیش از این اعلام شده، یک ربات جراحی برای قرار دادن الکترودها در مغز است. دستگاه ها توسط رشته های انعطاف پذیر که بین 4 تا 6 میکرومتر یا حدود یک سوم موی انسان ضخامت دارند به مغز متصل می شوند و می توانند حجم زیادی از داده ها را از مغز انتقال دهند.

طبق چیزی که در سال گذشته ارائه شد، این طرح بر روی حداقل 19 حیوان مختلف با پیروزیت 87 درصد آزمایش شده است. آزمایش های انسانی احتمالا برای امسال درنظر گرفته شده است و می تواند بخشی از چیزی باشد که در روزهای آینده اعلام خواهد شد. نورالینک سال گذشته یک طرح کلی ارائه داده بود اما اکنون 4 پتنت ثبت شده دارد که همه آن ها بر روی مشخصات اولیه این فناوری توسعه می یابند.

در حالی که کاربردهای پزشکی نورالینک به تنهایی قابل توجه است، اما فعالیت ایلان ماسک در این زمینه به علت تمایل برای همراهی انسان با هوش مصنوعی آغاز شد.

او می گوید: من دوست ندارم که گربه خانگی یک کامپیوتر باشم. اما راه چاره چیست؟ به نظر من یکی از بهترین راه ها داشتن لایه ای از هوش مصنوعی در انسان است. اگرچه این توضیح او که در یک کنفرانس برنامه نویسی در سال 2016 بیان شد، تا حدی با شوخی همراه بود اما به تدریج با کمک شرکت نورالینک رنگ واقعی تری به خود می گیرد.

  • ایلان ماسک تفاوت هوش انسان و هوش مصنوعی را با تفاوت انسان و شامپانزه مقایسه می کند

توضیحات این شرکت در روزهای آینده، تا اندازه ای جایگاه نورالینک را در رسیدن به اهدافش نشان خواهد داد، حتی اگر هنوز همه این موارد به صورت فرضی و غیرکاربردی به نظر برسد. باید منتظر باشیم و ببینیم آیا پیروزیت های ایلان ماسک در صنعت هوافضا و حمل ونقل، در زمینه پزشکی نیز تکرار می شود؟

عکس کاور از Neuralink

منبع: Teslarati

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1210

به "ایلان ماسک توسط نورالینک هوش مصنوعی را با مغز انسان پیوند می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایلان ماسک توسط نورالینک هوش مصنوعی را با مغز انسان پیوند می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید