این 29 استان منتظر برف و باران سنگین باشند

به گزارش تور آسیایی ارزان، سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور از بارش برف و باران در 29 استان اطلاع داد و برای کشاورزان و دامداران هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

این 29 استان منتظر برف و باران سنگین باشند

خبرنگاران: به گزارش تسنیم، بر اساس پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی از ظهر امروز با ورود سامانه بارشی به کشور در استان های واقع در شمال غرب، غرب و به تدریج جنوب غرب و فردا پنجشنبه علاوه بر این منطقه ها در جنوب غرب، بخش هایی از مرکز، سواحل غربی و مرکزی دریای خزر، بوشهر و شمال فارس بارش برف و باران گاهی رعد وبرق، وزش باد شدید موقتی و کاهش دما روی می دهد.

روز آدینه با توسعه فعالیت سامانه بارشی، گستره بارش ها سواحل شرقی دریای خزر، شمال شرق، بعضی از منطقه ها شرق و جنوب کشور را در بر خواهد گرفت.

شنبه هفته آینده بیشتر منطقه ها کشور به جز سیستان و بلوچستان و هرمزگان تحت تاثیر سامانه بارشی قرار دارند که در منطقه ها مستعد احتمال تگرگ و در ارتفاعات کولاک برف وجود دارد. یکشنبه آینده ضمن تضعیف سامانه بارشی در بعضی منطقه ها غرب، مرکز، شمال شرق، شرق، جنوب شرق، سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی بارش های پراکنده و وزش باد پیش بینی می گردد.

امروز برای جزایر واقع در دریای عمان و تنگه هرمز رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی شده است.

روزهای آدینه و شنبه آینده در بعضی منطقه ها جنوب، جنوب شرق، شرق و مرکز کشور به علت وزش باد شدید احتمال خیزش گردوخاک وجود دارد. از اواخر وقت امروز تا شنبه نیز نیمه شمالی خلیج فارس و از اواخر واقع فردا پنجشنبه تا شنبه دریای خزر مواج و متلاطم پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: چهارشنبه 1402/11/25

زمان سرانجام: آدینه 1402/11/27

نوع مخاطره: بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، بعضی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ، در ارتفاعات البرز و زاگرس کولاک برف، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/11/25: غرب و جنوب غرب آذربایجان غربی، نوار غربی کردستان و شمال کرمانشاه.

پنجشنبه 1402/11/26: کردستان، همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی خوزستان، نیمه جنوبی استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب اصفهان.

آدینه 1402/11/27: گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، کرمانشاه، قزوین، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، جنوب استان های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، شمال فارس، نیمه غربی اصفهان و شمال بوشهر.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، یخ زدگی و لغزندگی زمین در گردنه های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه های مسیرهای برف گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل ها، آب گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری بویژه در گردنه های برف گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در منطقه ها سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، خودداری از فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، پرهیز از فعالیت های عمرانی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها و آمادگی راهداری جهت برف روبی در گردنه ها و نقاط سردسیر و صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی.

توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: چهارشنبه 1402/11/25

زمان سرانجام: شنبه 1402/11/28

نوع مخاطره: بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، بعضی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ، در ارتفاعات البرز و زاگرس کولاک برف، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/11/25: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، ایلام، زنجان، لرستان.

پنجشنبه 1402/11/26: کردستان، همدان، البرز، قزوین، کرمانشاه، قم، تهران، شمال استان های بوشهر و فارس، مرکزی، ارتفاعات و دامنه در استان های گیلان، نیمه غربی مازندران، زنجان، اردبیل، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب اصفهان.

آدینه 1402/11/27: گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، گلستان، کرمانشاه، قزوین، خراسان شمالی، قم، سمنان، همدان، خراسان رضوی، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، استان های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، شمال فارس، اصفهان و بوشهر.

شنبه 1402/11/28: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، زنجان، مرکزی، همدان، گلستان، گیلان، مازندران، قم، تهران، سمنان، قزوین، البرز، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، کرمان، اصفهان.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی

توصیه: پاکسازی نهرها و آبراهه ها جهت جلوگیری از آب گرفتگی مزارع و تنش غرق آبی در محصولات زراعی.

استفاده از کودهای ازته و پتاسه قبل از آغاز بارش ها در منطقه های که دما به صفر نمی رسد.

کشت محصولات انتظاری در استان های سردسیر.

زدودن برف از شاخه های جوان جهت جلوگیری از شکستن نهال.

استحکام پوشش سازه های کشاورزی و دامداری ها.

عدم انجام عملیات هرس به علت وقوع برف.

ذخیره سازی سوخت دوم جهت گلخانه ها، مرغداری ها، دامداری ها، واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان های سردسیر.

رنگ آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی.

نگهداری از تأسیسات و عایق بندی لوله های آب جهت جلوگیری از ترکیدگی و یخ زدگی لوله ها در باغات و واحدهای تولیدی.

استفاده از نور مصنوعی در گلخانه ها در روزهای ابری.

عدم تردد ماشین آلات کشاورزی روی مزارع در هنگام بارندگی.

تنظیم دریچه ورودی و خروجی استخرهای پرورش ماهی و کاهش تراکم استخرها در صورت ورود آب گل آلود به آن.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان آغاز: اواخر وقت چهارشنبه 1402/11/25

زمان سرانجام: اواخر وقت آدینه 1402/11/27

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد (باد جنوب شرقی) تا 28 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج بین 1.5 تا 2 متر(با تاکید بر سواحل و فراساحل استان خوزستان و بوشهر)

منطقه اثر: چهارشنبه 1402/11/25، پنج شنبه 1402/11/26 و آدینه 1402/11/27: منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان و نیمه غربی تنگه هرمز، در خلیج فارس.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگرها و پاره شدن تورهای صیادی ، احتمال خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحل و اختلال در تردد و فعالیت های دریایی و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی ها به بنادر و فعالیت های سکوهای نفتی.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1402 بروزرسانی: 25 بهمن 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 3251

به "این 29 استان منتظر برف و باران سنگین باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 29 استان منتظر برف و باران سنگین باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید