هشدار سیل و رگبار به 31 استان

به گزارش تور آسیایی ارزان، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نفوذ سامانه بارشی و خسارت به محصولات کشاورزی 31 استان کشور از رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت تا روز آدینه اطلاع داد.

هشدار سیل و رگبار به 31 استان

خبرنگاران: به گزارش تسنیم، پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز در جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان، جنوب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان رگبار و رعدوبرق پیش بینی شده است.

فردا در بعضی ساعات در منطقه های از غرب، ارتفاعات زاگرس و ارتفاعات البرز مرکزی بارش های پراکنده روی می دهد و دیگر منطقه ها کشور جو آرامی دارند.

روز سه شنبه با ورود سامانه بارشی از غرب کشور به تدریج بارش ها در استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، لرستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به صورت رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد آغاز می گردد.

روز چهارشنبه سامانه بارشی در غرب و جنوب غرب کشور تقویت شده و گستره فعالیت آن جنوب و بخش هایی از مرکز کشور را در برمی گیرد.

روز پنجشنبه فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی، مرکز و نیمه جنوبی ایران ادامه دارد. طی سه روز آینده در نوار شرقی کشور وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک پیش بینی می گردد. بعلاوه در 3 روز آینده شرق و جنوب خلیج فارس مواج است.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی به همراه ناپایداری های همرفتی

زمان آغاز: سه شنبه 1403/02/11

زمان سرانجام: آدینه 1403/02/14

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در بعضی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

سه شنبه 1403/02/11: جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال و غرب خوزستان، غرب چهارمحال و بختیاری.

چهارشنبه 1403/02/12: جنوب آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه، نیمه جنوبی همدان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس.

پنجشنبه 1403/02/13: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، غرب زنجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، ایلام، جنوب قم، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، یزد، سمنان، کرمان، خراسان جنوبی.

آدینه 1403/02/14: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، گیلان، زنجان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، تهران، قم، قزوین، البرز، کرمانشاه، همدان، لرستان، مرکزی، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و غرب اصفهان، شمال فارس، شمال بوشهر، ارتفاعات کرمان و هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: آسیب به محصولات کشاورزی

توصیه: تسریع در برداشت مزارع غلات آماده برداشت در استان های جنوبی و چغندرقند در خوزستان، محافظت از دپوهای گندم و غلات برداشت شده در برابر بارش رگباری بویژه در استان بوشهر، عدم انجام آبیاری مزارع غلات جهت جلوگیری از خوابیدگی با توجه به وقوع باد شدید، اجتناب از محلول پاشی و سم پاشی در مزارع و باغات با توجه به وقوع بارش ها، پایش مستمر بیماری های قارچی غلات در مزارع سبز و مزارع آماده برداشت، عدم انجام هرگونه عملیات کشاورزی در نخیلات استان های جنوبی بویژه در مرحله گرده افشانی، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، حفاظت از مزارع صیفی جات، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها در هنگام کاهش دما و بارش، عدم استفاده از آب باران برای دام ها، جلوگیری از نفوذ روان آب به داخل سالن ها، پاک سازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده در هنگام وقوع بارش، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم تردد کمباین های برداشت غلات بر روی مزارع در هنگام رخداد بارندگی

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری های همرفتی

زمان سرانجام: یکشنبه 1403/02/09

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در بعضی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/02/09: جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب فارس، شمال و غرب و شرق هرمزگان و جنوب کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال خسارت به نهال، درختان آسیب پذیر و محصولات باغی و زراعی.

توصیه: احتیاط در سفرها بویژه برون شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی، امدادی و پاکسازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هرگونه عملیات کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان سرانجام: دوشنبه 1403/02/10

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/02/09: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و شرق استانهای سمنان و کرمان.

دوشنبه 1403/02/10: جنوب خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قَیِم برای نهال ها.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5243

به "هشدار سیل و رگبار به 31 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سیل و رگبار به 31 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید