تاریخچه عجیب ماریو و دانکی کونگ؛ رقابتی پایدار

به گزارش تور آسیایی ارزان، در حالی که نسخه بازسازی شده بازی Mario vs. Donkey Kong برای نینتندو سوییچ، یکی از برجسته ترین بازی های کنسولی نو در سال 2024 است، رقابت ماریو و دانکی کونگ دهه ها است که ادامه دارد. این دو شخصیت به عنوان دشمن و متحد در ژانر ها و آثار متعدد نقش آفرینی نموده اند. این شخصیت ها از عناصر اصلی رشد نینتندو در صحنه جهانی بازی های ویدیویی هستند و افزایش معروفیت آن ها اغلب از خصومت بین آن ها نشات می گیرد. هرچند رابطه ماریو و دانکی کونگ ممکن است افسانه ای باشد، اما چیز های بیشتری در خصوص لوله کش و گوریل محبوب نینتندو وجود دارد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست.

تاریخچه عجیب ماریو و دانکی کونگ؛ رقابتی پایدار

اولین حضور در صنعت

بازی آرکید دانکی کونگ 1981 نقطه عطف قابل توجهی برای نینتندو و صنعت بازی بود. این بازی نه تنها اولین پلتفرمر مناسب صنعت بود، بلکه گوریل محبوب نینتندو را نیز به تصویر می کشید که دوست دختر قهرمان داستان که ابتدا با نام لیدی و سپس به نام پائولین شناخته می شد، می رباید. بازیکنان برای نجات او، Jumpman را کنترل می کردند که یک شخصیت آشنا بود که مجبور بود از بشکه ها و دیگر موانع در کوشش برای نجات دوست دخترش عبور کند.

این اولین حضور دانکی کونگ و ماریو در یک بازی ویدیویی بود. این لوله کش محبوب به سرعت به معروفیت رسید، بنابراین رقابت بین این دو شخصیت از اینجا آغاز شد و در حالی که دشمنی در آن موقع به صورت دو بعدی بود، اما آشکارا پتانسیل توسعه را داشت. هرچند اینجا بعلاوه جایی است که رقابت مسیر عجیبی به خود می گیرد. بعضی بر این باورند که دانکی کونگ اصلی به لطف Donkey Kong Country تبدیل به Cranky Kong شد. بعضی دیگر نیز پیشنهاد نموده اند که جامپ من در واقع ماریو نیست، بلکه پدر ماریو است. اگر هر یک از این نظریه ها درست باشد، پس شاید ماریو و دانکی کونگ آنطور که اکنون می شناسیم، در تمام این مدت با هم درگیر نبوده اند. با این حال، به طور کلی، اعتقاد بر این است که رقابت بین ماریو و دانکی کونک از اینجا آغاز شده است. البته، اگر واقعا کرانکی کونگ در این نقش بوده، پس کونگ ها و ماریو در واقع یک رقابت خونی را تشکیل داده اند که نسل ها را در بر می گیرد!

انتقام

شاید فکر کنید که دانکی کونگ برای راه اندازی مجموعه ماریو کافی بوده، به خصوص با توجه به اینکه این سری در حال حاضر بیشتر از دانکی کونگ در سراسر دنیا شناخته شده است. با این حال، حضور بعدی ماریو در بازی Donkey Kong Jr بود که در سال 1982 منتشر شد. این اثر نشان داد که دانکی کونگ اسیر ماریو شده است. هواداران باید دانکی کونگ جونیور را کنترل نمایند که اساسا نقش یک قهرمان را در این اثر منحصر به فرد ایفا می نماید.

دانکی کونگ 2 در سال 1982 نیز یک فرضیه بسیار مشابه را دنبال کرد که در آن ماریو یک بار دیگر گوریل را اسیر نموده و جونیور در پی نجات او بود. این پویایی در حال تغییر با تلافی ماریو که خانواده دانکی کونگ را وارد درگیری کرد، تنش واقعی را به رقابت افزود،. ممکن است هواداران اغلب تصور نمایند که کونگ همواره باعث دردسر می گردد، اما ماریو نشان داد که نمی ترسد دست هایش را در این موقعیت شکوفا شده کثیف کند.

جدایی

علی رغم اینکه گیمر ها به وضوح روی ماریو در مقابل دانکی کونگ تمرکز می کردند، این دو شخصیت در ادامه هر کدام راه خود را طی کردند و تا حد زیادی در بازی های مربوطه خود از هم دور ماندند. در واقع ماریو به عنوان نماد نینتندو معرفی گردید، در حالی که دانکی کونگ به پس زمینه راهنمایی شد. در این میان عرضه .Mario Bros در سال 1983 شرکت نینتندو و این شخصیت را به ارتفاعات نوی از موفقیت برد. دنیای ماریو کم کم در حال توسعه بود و دانکی کونگ در هیچ جا دیده نمی شد. بنابراین منطقی بود که نینتندو بخواهد رقابت ماریو و دانکی کونگ را از تکراری یا کهنه شدن حفظ کند، اما این واقعیت که دانکی کونگ اصلاا در آن بازی ها حضور نداشت، تکان دهنده بود.

از طرفی اگرچه بوزر احتمال بیشتر یک تهدید فیزیکی بود و می توانست با ارتشی برای شکست همراه گردد، غیبت دانکی کونگ همچنان یک راز به جای مانده بود. خود دانکی کونگ به عنوان یک آنتاگونیست در بازی دانکی کونگ 3 کار خود را ادامه داد، اما این ماریو نبود که او با آن مبارزه می کرد، بلکه Stanley the Bugman فراموش شدنی بود. اگرچه نسخه 1994 دانکی کونگ برای گیم بوی بار دیگر این شخصیت ها را کنار هم نشان داد، اما این بازسازی هیچ لایه اضافی به رابطه آن ها اضافه نکرد. با این حال، چیز های بزرگی برای این شخصیت ها در نظر گرفته شده بود و در ادامه آثاری منتشر شدند که این رقابت کلاسیک را با شکوه تمام نشان می دهد.

رقابت دوباره

با موفقیت ماریو، نینتندو بعلاوه در پی سرمایه گذاری در دنیای بازی های ویدیویی در حال رشد خود به وسیله کراس اوور ها بود. در طول سال های بعد، این شرکت مجموعه ای از بازی های به ظاهر بی خاتمه را منتشر کرد که دانکی کونگ و ماریو را در سناریو های مختلف رقابت نشان می دادند. در حالی که سوپر ماریو کارت در سال 1992 ممکن بود دانکی کونگ را به نفع دانکی کونگ جونیور کنار بگذارد، دنباله آن در سال 1996 یعنی ماریو کارت 64 خود کونگ را به پیست مسابقه آورد. مدتی پس از آن، دانکی کونگ و ماریو هر دو اولین حضور خود را به عنوان بخشی از .Super Smash Bros در سال 1999 تجربه کردند و از آن موقع در هر قسمت از این سری مبارزه ای در کنار یکدیگر ظاهر شده اند.

بازی های کراس اوور نینتندو در طول این دوره، سنت گنجاندن ماریو و دانکی کونگ را در آثار محبوب با دنیا های مشترک ایجاد کردند. از بازی های المپیک و مسابقات تنیس و گلف گرفته تا ماریو پارتی، این شخصیت ها بار ها و بار ها در مقابل یکدیگر قرار می گرفتند. گیمر ها نبرد نمادین آن ها را پذیرفتند و اغلب این نقش ها را در انواع سناریو های مختلف بازی کردند. بسیاری از هواداران مدرن حتی ممکن است رقابت این دو را از این بازی ها شناخته باشند. با این حال، در ادامه نینتندو به نحوی که قبلا انجام نداده بود، این دو نفر را مورد توجه قرار داد.

سری Mario Vs. Donkey Kong

بازی 2004 Mario Vs. Donkey Kong اثر بزرگی برای نینتندو و رقابت طولانی ماریو و دانکی کونگ بود. این بازی خصومت همیشگی ذکر شده را در یک محیط اوریجینال احیا کرد و با آن به عنوان یک رقابت تاریخی برخورد کرد. این بازی دنباله های متعددی از جمله Mario vs. Donkey Kong 2: March of the Minis در سال 2006 و Mario vs. Donkey Kong: Tipping Stars در سال 2015 را دریافت کرد. در این سری دانکی کونگ بار دیگر در نقش آنتاگونیست اصلی داستان قرار می گیرد و در آن پائولین به عنوان دختری گرفتار شده در انتظار ماریو است تا دوباره او را نجات دهد.

جالب اینجاست که در طول این سری، رابطه دانکی کونگ و ماریو دارای لایه های بیشتری است زیرا به دانکی کونگ اغلب انگیزه های بهتری داده می گردد و این گوریل با خشم حسادت برانگیخته می گردد که با توجه به اینکه ماریو در نهایت با وجود اولین حضور خود در یک بازی دانکی کونگ، در نهایت به نماد نینتندو تبدیل شد، کاملا قابل باور است. در واقع لازم به ذکر است که در نسخه 2004، دانکی کونگ پس از کشف اینکه اسباب بازی های مینی ماریو که او همواره می خواسته به کلی فروش رفته است، عصبانی می گردد. خشم ویرانگر او در نهایت با هدیه گرفتن یکی از اسباب بازی ها از ماریو به خاتمه می رسد و علی رغم خصومت بین آن ها پیوند ایجاد می گردد.

در سال 2006 و نسخه دوم این سری، دانکی کونگ پس از اینکه از اینکه پائولین اسباب بازی ماریو را به اسباب بازی خودش ترجیح، عصبانی می گردد و دوباره تبدیل به یک شخصیت شرور می گردد. گوریل داستان بار دیگر دختر را می رباید، اما آن ها در نهایت صلح می نمایند و از یکدیگر عذرخواهی می نمایند. در این میان بازی Mario vs. Donkey Kong: Minis March Again! سوء تفاهم مشابهی را نشان می دهد. در این بازی دانکی کونگ یک بار دیگر پائولین را بر سر یک درگیری مبتنی بر اسباب بازی ربوده است.

بازی !Mario vs. Donkey Kong: Mini-Land Mayhem در سال 2010 در نهایت این دو را به تفاهم می رساند. بنابراین، رابطه آن ها با تمام سوء تفاهم ها و طغیان های عاطفی که منجر به بحث های نو می شد، فروکش کرد. واضح است که ماریو و دانکی کونگ ظاهرا قرار است برای همواره بیشتر نبرد نمایند، حتی اگر این فقط در آثار رقابتی مبتنی بر ورزش و مهمانی نشان داده گردد که شامل شخصیت های دیگری نیز هستند. با این حال، در طول سال ها این رابطه از یک رقابت تک بعدی، به یک دشمنی مبتنی بر حسادت و تلافی تبدیل شده است. در ادامه این رقابت دوباره جهشی به پرده نقره ای داشت.

فیلم برادران سوپر ماریو

در طول سال ها، ماریو و دانکی کونگ به ندرت در کنار یکدیگر در فیلم و سریال دیده شده بودند. فیلم لایو اکشن برادران سوپر ماریو در سال 1993 از دانکی کونگ استفاده نمی کرد، و دنیای دو شخصیت تا حد زیادی در برنامه های تلویزیونی نظیر !The Super Mario Bros. Super Show از هم جدا بودند. با این حال همه این ها با اکران فیلم برادران سوپر ماریو در سال 2023 تغییر کرد. این فیلم سینمایی پرفروش از تاریخچه گسترده شخصیت ها استفاده کرد و تعادل خوبی بین دوستی و رقابت پیدا کرد.

بسیاری از چیزهایی که از رابطه این دو در بازی ها دیده ایم، در فیلم مورد آنالیز قرار می گیرند. در ابتدا، ایندو در صحنه ای بزرگ مانند بازی Super Smash Bros با هم برخورد می نمایند. این دو حتی مانند آنچه در ماریو کارت دیده شده مسابقه می دهند و در نهایت یاد می گیرند که مانند بسیاری از آثار کوآپ، با هم همکاری نمایند. در یک صحنه تاثیرگذار، دانکی کونگ و ماریو از دوستان خود جدا می شوند و مجبور می شوند در خصوص درگیری خود رو در رو بحث نمایند که در نهایت منجر به یک اتحاد نو و قوی بین آن ها می گردد.

به طور کلی فیلم برادران سوپر ماریو به طور شگفت انگیزی در بر گیرنده رقابت پیچیده بین این دو شخصیت محبوب نینتندو است. در نهایت لازم به ذکر است که بدون شک مسیر دانکی کونگ و ماریو دوباره با هم تلاقی خواهد نمود و فصل های بیشتری برای گفتن در این ماجرای دشمنی مداوم وجود دارد اما چه دانکی کونگ آنتاگونیست باشد یا یک متحد غیرمنتظره، هواداران از داستان این دو سیر نمی شوند.

منبع: Den of Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 فروردین 1403 بروزرسانی: 30 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5024

به "تاریخچه عجیب ماریو و دانکی کونگ؛ رقابتی پایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه عجیب ماریو و دانکی کونگ؛ رقابتی پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید