تصویر روز ناسا: دیدار دنباله دار، ماه، مشتری و اورانوس!

به گزارش تور آسیایی ارزان، حضور دنباله دار تناوبی 12 پانز-بروکس، زینت بخش آسمان شب در هفته های گذشته بود و منجمان آماتور و عکاسان نجومی از دیدار این دنباله دار با اجرام متنوع آسمان، تصاویر زیبایی را ثبت نموده اند.

تصویر روز ناسا: دیدار دنباله دار، ماه، مشتری و اورانوس!

به گزارش خبرنگاران ، در این تصویر از کارلوس کاسادو می توانید دیدار سه شیء درخشان سماوی را در کنار عضو کم نور دیگری از منظومه شمسی ببینید. آشناترین آن ها، ماه، قمر طبیعی زمین است که هلال جوان آن در کنار پدیده زمین تاب دیده می گردد. زمین تاب به بازتاب آفتاب از سطح زمین گفته می گردد که بخش های تاریک قرص ماه را روشن می نماید و سبب می گردد بتوانید طرح کامل قرص ماه را تشخیص دهید.

سیاره مشتری، بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی است که به لطف ابعاد عظیمش از فاصله حدود 700 میلیون کیلومتری زمین با این روشنایی دیده می گردد. جالب تر اینکه سیاره اورانوس هم در این تصویر حضور دارد، منتها تشخیص دادن آن با چشم غیرمسلح جز برای افراد آشنا با آسمان شب، امکان پذیر نیست.

و اما مهمان اصلی این تصویر، دنباله دار تناوبی 12 با نام اختصاصی پانز-بروکس است که زیر ماه دیده می گردد و دو دنباله زیبا از آن خارج شده است، یکی دنباله گردوغبار زردرنگ و دیگری دنباله یونی چشم نوازی که به سمت بالا کشیده شده. دنباله دار پانز-بروکس هفته گذشته از نزدیک ترین فاصله مداری خود با خورشید (حضیض مداری) گذشت و با دور شدن از خورشید و بازگشت به نواحی خارجی منظومه، کم نورتر می گردد. این دنباله دار را این شب ها می توان در نیمکره جنوبی آسمان مشاهده کرد.

دنباله دارها توده هایی چندکیلومتری از یخ کثیف و گردوغبار هستند که از دوران شکل گیری منظومه شمسی در 4.5 میلیارد سال پیش، تقریبا دست نخورده به جای مانده اند؛ ازاین رو آنالیز این اجرام می تواند اطلاعات ارزشمندی در خصوص ترکیب اولیه سحابی زاینده خورشید و منظومه شمسی و ویژگی های آن دوران در اختیار ما بگذارد.

این تصویر زیبا، ترکیبی از چندین عکس متوالی است که کارلوس کاسادو) آن ها را با یک دوربین و در مکان ثابتی در نزدیکی روستای Llers در استان Girona اسپانیا گرفته است.

اعتبار تصویر و حق چاپ: خوان کارلوس کاسادو (زمین پرستاره، دنیا در شب TWAN). برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5253

به "تصویر روز ناسا: دیدار دنباله دار، ماه، مشتری و اورانوس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: دیدار دنباله دار، ماه، مشتری و اورانوس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید