تعدیل سنگین در آژانس های گردشگری

به گزارش تور آسیایی ارزان، با رکود بازار گردشگری دفاتر خدمات مسافرتی نیز با مسائل مختلفی روبرو شده اند که زیان اقتصادی قابل توجهی را با خود به همراه داشته است. این زیان اقتصادی تا جایی در دفاتر خدمات مسافرتی نفوذ نموده که صاحبان این دفاتر ناچار به تعدیل نیروی کار خود شده اند. علاوه بر آن تعداد قابل توجهی از این افراد نیز دفاتر خود را بسته و از این شغل خارج شدند و در حال حاضر در سایر مشاغل مشغول به کار هستند.

تعدیل سنگین در آژانس های گردشگری

به گزارش دنیای اقتصاد، حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: تعداد بی شماری از صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی با شیوع ویروس کرونا و به علت اینکه درآمد آن ها به صفر رسیده است مجبور شدند دفاتر خود را تعطیل نمایند و از بازار گردشگری خارج و جذب مشاغل دیگر شوند. بعضی از فعالان دفاتر خدمات مسافرتی وارد بورس، بعضی دیگر وارد حوزه مسکن و ساخت و ساز شده و بعضی نیز به فراوری ماسک و... مشغول شده اند.

در حال حاضر حداکثر 40 درصد از دفاتر خدمات مسافرتی فعال باقی مانده اند که این 40 درصد باقی مانده نیز به میزان کمتر از 20 درصد پرسنل در آن ها مشغول کار هستند و با همین تعداد نیروی کار خدمات ارائه می نمایند و بیش از 80 درصد فعالیت خود را از دست داده اند. البته باید اعلام کنم هستند دفاتری که 100 درصد همکاران خود را حفظ نموده اند، اما به علت اینکه در شرایط موجود درآمدی کسب نمی گردد زیان قابل توجهی از سوی صاحبان این دفاتر تا کنون پرداخت شده است و آن ها امیدوارند تا شاید در دوران پساکرونا این زیان تا حدودی جبران گردد.

وی اضافه نمود: در ماه های مهر و آبان سال گذشته با وجود اینکه در فصل غیر پیک سفر برای ورود گردشگر خارجی قرار داشتیم و با بعضی مسائل غیرمالی نیز روبرو بودیم دفاتر گردشگری کشور حدود 200 میلیارد تومان درآمد کسب کردند، اما این رقم در حال حاضر به علت نبود مسافران خارجی و کاهش قابل توجه گردشگر های داخلی بین شهری به صفر رسیده است. از همین رو این دفاتر و نیرو های پرتجربه آن ها که سرمایه های صنعت گردشگری محسوب می شوند در حال خروج از بازار گردشگری هستند که این آسیب برای بازار گردشگری جبران ناپذیر خواهد بود. در واقع این یک هشدار جدی برای دولت مردانی است که اشرافی بر صنعت گردشگری نداشته و چندان موافق رونق دریافت این حوزه نیستند.

وی اضافه نمود: دفاتر خدمات گردشگری به علت شیوع کووید-19 درآمدی ندارند، این در حالی است که هزینه های ثابت آن ها که شامل حقوق پرسنل، هزینه آب، برق، گاز، اجاره و... می گردد همچون گذشته پابرجا است. آنالیز ها نشان می دهد این دفاتر تا کنون حدود 6 میلیارد تومان زیان پرداخت نموده اند، اما با این شرایط همچنان دفاتر خود را تعطیل ننموده اند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: اگر گردشگری انجام نگردد اقتصاد کشور و مشاغلی که به طور مستقیم و غیرمستقیم با گردشگری در ارتباط هستند نیز دستخوش آسیب های مالی قابل توجهی می شوند. همان طور که آمار ها نشان می دهد حتی با وجود محدودیت ها و توصیه هایی که مسوولان درخصوص سفر نرفتن اعلام می نمایند، اما همچنان سفر در کشور صورت می گیرد و متاسفانه در سفر های خانوار ها پروتکل بهداشتی نیز رعایت نمی گردد. در صورتی که با یک برنامه ریزی دقیق می توان هم شرایط را برای سفر گردشگران مطمئن تر کرد و هم درآمد فعالان حوزه گردشگری را افزایش داد.

باید این سفر ها در دفاتر خدمات مسافرتی گنجانده شوند تا هم دفاتر درآمد کسب نمایند و هم بیماری تا جایی که ممکن است کنترل گردد. با چنین اقدامی چرخ مالی در بخش های مختلف همچون اقامتگاه ها، هتل ها، رستوران ها، وسایل حمل و نقل عمومی، اتوبوسرانی، قطار، صنایع دستی و... به حرکت درآمده و این مشاغل نیز کسب درآمد خواهند داشت. در حال حاضر ترکیه که در همسایگی کشور ما قرار گرفته است مرز های خود را برای ورود گردشگران خارجی باز نگه داشته و آمار مبتلایان به کرونا در این کشور از ایران نیز کمتر است. زیرا سفر به وسیله مجاری قانونی گردشگری این کشور رخ می دهد و سفر ها کاملا کنترل شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1361

به "تعدیل سنگین در آژانس های گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعدیل سنگین در آژانس های گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید