ثبت تصاویری از تولد یک سیاره دوردست برای نخستین بار

به گزارش تور آسیایی ارزان، گروهی بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی آنتونی بوکالتی از فرانسه برای اولین بار پیروز به ثبت تصاویری از تولد یک سیاره دوردست در خارج از منظومه شمسی شدند.

ثبت تصاویری از تولد یک سیاره دوردست برای نخستین بار

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از نیواطلس، یافته های تلسکوپ وی ال تی در جنوب اروپا نشان می دهد که ستاره ای به نام AB Aurigae در فاصله 520 سال نوری از صورت فلکی اوریگا متولد شده است.

این تلسکوپ تصاویری از پیچ و تاب یک توده گرد و غبار و گاز را به ثبت رسانده که ثابت می نماید سیاره ای جدید در حال شکل گیری است. دانش انسان در خصوص این پدیده بسیار اندک است و ثبت تصاویر مذکور تایید می نماید که سیاره ها مسیری پیچیده را برای تشکیل طی می نمایند.

توده گاز و گرد و غباری که در این عکس مشاهده می گردد حاصل اتصال دو مارپیچ است که یکی محتوای داخل سیاره را شکل داده و دیگری منجر به شکل گیری توده بیرونی آن خواهد شد. چرخش دورانی این گرد و غبارها به تشکیل سیاره نهایی و رشد آن منجر می گردد.

کشورهای اروپایی هم اکنون در حال طراحی تلسکوپ بزرگتری هستند که قطر آینه آن به 39 متر می رسد و تکمیل آن تا سال 2025 به طول می انجامد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1044

به "ثبت تصاویری از تولد یک سیاره دوردست برای نخستین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت تصاویری از تولد یک سیاره دوردست برای نخستین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید