خبرنگاران مرگ تدریجی زیستمندان، ثمره رهایی زباله در طبیعت

به گزارش تور آسیایی ارزان، تهران - خبرنگاران - بهار که می آید سرخوشی به انسان دست می دهد، دلش می خواهد دل به طبیعت بزند، در این میان جشن نوروز بهانه ای برای رسیدن به این هدف است اما عده ای فقط به فکر خوشی خود هستند و بدون توجه به محیط زیست زباله های فراوری شده را در طبیعت رها می نمایند که موجب مرگ تدریجی زیستمندان می گردد.

خبرنگاران مرگ تدریجی زیستمندان، ثمره رهایی زباله در طبیعت

آمدن بهار پرطراوت و به همراه آن حال و هوای نوروز نشانه تجدید حیات طبیعت و عظمت خداوند است، نوروز همراه با دگرگونی طبیعت تحولی نیز در ایرانی ها به وجود می آورد که نشان می دهد خاستگاه آن، سرزمین پاک ایران است، خریدهای عید، خانه تکانی ها، سفره هفت سین، لحظه با شکوه تحویل سال، سنت پسندیده دید و بازدیدها، میهمانی ها و دلجویی بین ما ایرانیان سنتی حسنه است و به این خونگرمی خود نیز افتخار می کنیم.

در میان تمام این محاسن اما بعضی رفتارها می بینیم که ناراحت نماینده است که همان نامهربان بودن با طبیعت است، در ایام نوروز که سفرهای نوروزی شروع می شود گویا غصه ای بر چهره زمین می نشیند چون مردم راه می فرایند و آشغال می اندازند و این فرایند نفس زمین را به شماره می اندازد؛ هر چند سال جاری به علت شیوع کرونا شاید سفرها کمتر باشد و زمین نفس بکشد اما شواهد نشان می دهد که نباید به این موضوع نیز امیدوار بود چون هستند افرادی که بدون رعایت پروتکل ها و ملاحظات زیست محیطی دل به طبیعت می زنند.

روزانه 58 هزار تن زباله در کشور فراوری می شود که در این میان سهم استان های مسافر خیز مانند گیلان، مازندران و گلستان بسیار نگران نماینده است، در این سه استان هر حالت عادی روزانه حدود 6 هزار تُن پسماند فراوری می شود که در ایام نوروز گاهی تا سه برابر بیشتر می شود که این فاجعه ای برای محیط زیست شمال کشور است زیرا شیرابه های این حجم زیاله جنگل و طبیعت آن منطقه را نابود می نماید و در نهایت وارد با ورود به محصولات کشاورزی، زندگی و سلامت مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

حسن پسندیده مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست به خبرنگار محیط زیست خبرنگاران گفت: سفرهای نوروزی سنتی است که در میان ما ایرانیان رواج دارد اما از سال گذشته با شیوع ویروس کرونا تا حدی این سفرها کمتر شده که شاید بتوان گفت که فرصتی برای محیط زیست فراهم شده تا کمی نفس بکشد، البته قطعا ایام کرونایی مردم فهیم ایران زمین را برآن می دارد که با رعایت تمامی پروتکل های مرتبط با کرونا عید را جشن بگیرند و خدا را شاکر باشند که بهاری نو و سالی دیگر از راه رسیده است.

وی تاکید نمود: البته قطعا همه ما این مهم را در نظر خواهیم گرفت که تا حد امکان از سفرهای نوروزی اجنتاب کنیم، اما با این وصف جا دارد که به موضوعات مهمی در این باره پرداخته شود، آیا تا به حال فکر نموده اید در ایام نوروز چقدر زباله فراوری می شود یا چقدر انرژی به هدر می رود؟ بر سر پسماند غذاها و خوراکی های شب عید چه می آید؟ دسته ها و سبدهای گل خشک شده و کاغذ کادوهای باز شده، سبزهای سفره هفت سین و ... کجا می فرایند؟ بیشتر اینها دور انداخته می شوند و حجم زیادی از زباله و مواد زاید فراوری می شود.

وی گفت: اما می توانیم با صرفه جویی در خرید، صرف انرژی کمتر و در نتیجه فراوری کمتر زباله در ایام تعطیلات عید به محیط زیست خود یاری کنیم، بهتر است ایام نوروز سال جاری را همچون سال گذشته به لحاظ شیوع بیماری و انتشار ویروس های جهش یافته کرونا، البته کمی با توجه بیشتر پیش ببریم و اقداماتی را انجام دهیم تا به محیط زیست آسیب کمتری وارد شود.

پسندیده ادامه داد: در روزهای کرونایی اقلامی مانند ماسک و دستکش به پسماندهای کشور اضافه شدند و متاسفانه عده ای بدون توجه این اقلام را در طبیعت رها می نمایند که علاوه بر نازیبا کردن چهره محیط زیست ، برای سلامت افراد نیز خطرناک است چون این پسماندها با وارد شدن به چرخه طبیعت دوباره به بدن انسان بر می شود بنابراین بدون ملاحظه آنها را در طبیعت رها نکنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید به توصیه های بهداشتی و محیط زیستی در این ایام بسیار توجه کنیم اضافه نمود: از انداختن ماسک و اقلام بهداشتی مصرف شده، در معابر و طبیعت اکیدا خودداری کنیم و ماسک ها و دستکش های مصرفی را در سطل های مخصوص سربسته قرار دهیم.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی دیگر از معضلات این روزهای تعطیلات ؛ حجم زیاد ظروف و سفره های یکبار مصرف است که به راحتی در دشت و جنگل رها می شوند و در بعضی از مکان ها به وفور دیده می شوند به طوری که وقتی به هر بوته ای نگاه می کنی حجم زیادی پلاستیک بر شاخه های آن چسبیده و با هر بادی به پایکوبی در می آیند بنابراین از مصرف ظروف و سفره های یکبار مصرف در تعطیلات بپرهیزیم و در هنگام خرید از ساک های پارچه ای و یا کاغذی قابل استفاده مجدد استفاده کنیم.

وی اظهارداشت: خرید کادو و هدیه یکی دیگر از کارهایی است که معمولا در ایام نوروز انجام می شود که این خود نیز حجم زیادی پسماند به دنبال دارد بنابراین سعی کنیم هدایایی بخریم که چندین و چند بار قابل استفاده باشند و حتی با شیوه های هنری خلاقانه از تکه های کاغذ باطله و کاغذهای کادوی باز شده، بسته بندی و جعبه های هدایا را درست کنیم.

پسندیده گفت: یکی از کارهای زشتی که در قبال طبیعت انجام می دهیم انداختن زباله در رودخانه ها است، انگار اینطور فکر می کنیم که وقتی از جلوی چشم ما ناپدید شود پس دیگر مسئله ای نیست در حالی که این کار آسیب زیادی به طبیعت وارد می نماید، در واقع موجوداتی که در رودخانه ها زندگی می نمایند اصلا دلشان نمی خواهد که محیط زیستشان از طریق ما آدم ها آلوده شود، پس زباله ها را به جای انداختن در رودخانه و طبیعت در سطل های زباله بیندازیم.

وی تاکید نمود: برای داشتن زمین سبز و پاکیزه از ریختن مواد و هرگونه زباله خصوصا زباله های پلاستیکی در طبیعت و محیط زندگی خودداری کنیم و با مشارکت و همکاری با هم زمین پاکی داشته باشیم، اجازه ندهیم در طبیعت و محل زندگی مان زباله ریخته شود، سعی ما شهفرایندان بر این باشد که با تکیه بر نگاه ملی برای مسیری سبز و ایران پاک در مسافرت ها از هرگونه آلوده کردن محیط زیست پرهیز شود.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیاییم با حفظ محیط زیست، سرسبزی و طراوت را به طبیعت و شادابی و نشاط را به خودمان هدیه کنیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1579

به "خبرنگاران مرگ تدریجی زیستمندان، ثمره رهایی زباله در طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرگ تدریجی زیستمندان، ثمره رهایی زباله در طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید