خسارت تاخیر قطار چقدر است؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، تاخیر در هر یک از وسایل حمل ونقل برای مسافرت، از دغدغه های مسافران است که بلیتی خریده، اما به دلیل تاخیر پیش آمده، برنامه ریزی شان با اختلال روبرو شده است. یکی از روش های حمل ونقلی هم استفاده از قطار است که البته شرکت راه آهن در بخش قوانین و مقررات و مقررات مربوط به بلیت مسافری، به موضوع خسارت تاخیر قطار ها پرداخته است.

خسارت تاخیر قطار چقدر است؟

به گزارش ایسنا، طبق این قوانین، مسافر می تواند حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تاریخ حرکت قطار، با اصل بلیت به همراه کارت شناسایی معتبر (کارت ملی یا شناسنامه) به دفاتر فروش بلیت مراجعه و نسبت به دریافت مبلغ خسارت اقدام کند. البته به قطار های عادی، حومه ای، محلی و بین المللی خسارت تاخیر تعلق نمی گیرد.

در صورت تاخیر از مبدا حرکت قطار های مسافری، چنانچه تاخیر از مبدا کمتر از یک ساعت باشد، در هر صورت به تاخیر نهایی ورود قطار به مقصد اضافه خواهد شد؛ چنانچه تاخیر قطار از مبدا بیشتر از یک ساعت باشد، مسافرین می توانند درصورت انصراف از سفر خود تا قبل از حرکت قطار نسبت به اخذ کل مبلغ بلیت از ایستگاه اقدام کنند. در صورت سفر با قطار تاخیر از مبدا اولیهبه تاخیر نهایی ورود به مقصد اضافه خواهد شد. مسئولیت تائید و اعلام دقیق اندازه تاخیر نیز بر عهده رئیس قطار مسافری است.

شرایط تاخیر در طول مسیر

در صورت مسدودی خطا یا مشکل فنی قطار که امکان اعزام قطار از مبدا یا ادامه مسیر از بین راه تا مقصد میسر نباشد و مسافرین، بخشی از مسیر را به وسیله اتوبوس جابه جا شوند 50 درصد بهای بلیت به مسافرین بازگردانده شده و هزینه تامین وسیله نقلیه جایگزین، به منظور جابجایی مسافرین خسارت دیده، به عهده راه آهن یا شرکت حمل ونقل ریلی مسافری خواهد بود. در صورتی که موارد تاخیر ناشی از حوادث طبیعی (مانند سیل و زلزله) باشد، هیچ خسارتی پرداخت نخواهد شد.

شرایط تاخیر منجر به جاماندن مسافر

چنانچه مسافرین بعد از رسیدن قطار به مقصد خواستار مسافرت با قطار های دیگر باشند، ملزم به رعایت فاصله زمانی حداقل سه ساعت بین ساعت ورود قطار تا ساعت حرکت قطار بعدی هستند؛ اما در صورتی که فاصله زمانی فوق لحاظ شده و تاخیر قطار منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود، نسبت به پرداخت 100 درصدی بهای بلیت قطار بعدی به آن ها اقدام می شود.

چنانچه مسافرین بعد از رسیدن قطار به مقصد خواستار مسافرت با سایر وسائط نقلیه (کشتی، اتوبوس، هواپیما و...) باشند، ملزم به رعایت فاصله زمانی چهار ساعت از زمان رسیدن قطار به مقصد تا ساعت حرکت سایر وسائط نقلیه هستند؛ در صورتی که فاصله زمانی فوق لحاظ شده و تاخیر قطار منجر به جاماندن مسافر از سایر وسائط نقلیه بعدی شود، نسبت به پرداخت 100 درصدی بهای بلیت سایر وسائط نقلیه به آن ها اقدام می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 10 فروردین 1402 بروزرسانی: 10 فروردین 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2246

به "خسارت تاخیر قطار چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت تاخیر قطار چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید