دست ما در انتخاب فیلم ها تا حدی بسته است، از فیلم هایی که در آرشیو سازمان موجود است استفاده می کنیم

به گزارش تور آسیایی ارزان، خبرگزاری خبرنگاران-یوسف منصوری تهیه کننده برنامه تلویزیونی ساعت سینما درباره ملاحظات مرتبط با پرداختن به سینمای جهانی در قاب سیما توضیحاتی ارائه کرد.

دست ما در انتخاب فیلم ها تا حدی بسته است، از فیلم هایی که در آرشیو سازمان موجود است استفاده می کنیم

به گزارش خبرنگاران، یوسف منصوری تهیه کننده ساعت سینما درباره ضرورت فراوری چنین برنامه ای که با موضوع سینمای جهان از شبکه چهار پخش می گردد گفت: فکر می کنم سینما علاوه بر وجوه سرگرمی آورده های زیاد دیگری هم دارد، البته نمی گویم سینما سرگرمی نیست اما یک ابزار استراتژیک هم هست و فیلم های مهمی در جهان وجود داشته که فراتر از سرگرمی، مسائل دیگری را در حوزه های مختلف محور قرار داده است.

وی ادامه داد: این فیلم ها از بعد اجتماعی، تاریخی، سیاسی، روان شناسی و… اهمیت ویژه ای داشته اند و به این ترتیب در بحث ارتباط بین رشته ای که بین سینما و سایر عرصه های علوم انسانی وجود دارد آثار شاخصی ساخته شده است.

تاثیر سینما در شناخت چهره ها

تهیه کننده ساعت سینما با اشاره به بعضی آثار سینمایی و تاثیر آن ها در معرفی چهره ها نیز اعلام کرد: ما در تاریخ درباره بسیاری از چهره ها کتاب ها و تحقیقات مختلفی داشته ایم اما شاید بیشترین تاثیر در شناخت از یک چهره سیاسی یا تاریخی نسبت به فردی مثل چرچیل از فیلم هایی بوده است که دیده ایم تا کتاب و مستند.

وی درباره سینمای جهان و قابلیت های آن عنوان نمود: قابلیت و اهمیت سینما زمانی بیشتر آشکار شده که تغییراتی در تصور و نگاه مخاطب به وجود آورده است مثلاً وقتی تاریخ جنگ می خوانیم نکته ای را درمی یابیم اما همان نکته را سینما می تواند با یک فیلم تغییر دهد و ذهنیت مردم جهان را نسبت به یک امر واقعی در تاریخ مثلاً در ورود به یک جنگ جهانی توسط یک کشور تغییر دهد.

ما لیست فیلمی داشتیم که نتوانستیم همه آن ها را تهیه کنیم به این دلیل که بعضی از آثار این لیست یا توسط سازمان خریداری نشده بود و یا از اساس قابلیت پخش نداشت. با وجود اینکه بعضی از آن ها خیلی مهم بودند بنابراین از فیلم هایی که در آرشیو سازمان موجود است استفاده می کنیم منصوری با اشاره به دعوت از یک روان شناس در بعضی از قسمت های تحلیل فیلم در برنامه گفت: در بحث های روان شناسی از دکتر محسن فاطمی دعوت کردیم که درباره فیلم مرد بارانی و اوتیسم تبادل نظر شد و همینطور در قسمت هایی که گذشت بنا به موضوع از مهمانان مختلفی دعوت شد.

الگوگیری جنبش های اجتماعی از فیلم هایی مثل جوکر

وی همچنین به فیلم هایی در فضای اجتماعی اشاره و اعلام کرد: بعضی فیلم ها هم نقش مهمی در جامعه و یا حتی خیلی از جنبش های اجتماعی داشته اند مثلاً اخیراً اغتشاشاتی که در بعضی از کشورها رخ داد به مدل جنبش هایی که در فیلم جوکر تصویر شده بود نزدیک بود و این فیلم به بعضی از جنبش های اجتماعی الگو دهی داشت.

این تهیه کننده برنامه های تلویزیونی با اشاره به بعضی فیلم ها با محور انسان ماورا گفت: شاید خیلی ها ندانند یک اقتصاد قوی از همایش های سالانه درباره علاقمندان به انسان ماورا به وجود آمده است همانطور که فیلم هایی با این مضمون نیز هواداران بسیاری دارند.

منصوری در ادامه با اشاره به اهمیت سینمای جهان عنوان نمود: من ایده خود را نسبت به اهمیت فیلم های سینمای جهان در جریان سازی، اقتصاد، سیاست و… با گروه اجتماعی شبکه چهار مطرح کردم و گفتم فیلم های مهمی هست که از نظر سینمایی هم سرگرم کننده است و هم بازیگری، کارگردانی و ساختار فیلم در آن ها اهمیت دارد و از طرف دیگر این فیلم ها وجوهی فراتر از متن دارند که می توان در برنامه به آنها پرداخت. از این ایده در شبکه استقبال شد و تصمیم گرفتیم به سمت ساخت چنین برنامه ای برویم که چندین قسمت از آن تا به امروز پخش شده است.

دستمان در انتخاب فیلم ها بسته است

وی درباره فیلم هایی که در برنامه پخش و مورد تحلیل قرار می گیرد نیز شرح داد: دست ما در انتخاب فیلم ها تا حدی بسته است ما لیستی داشتیم که نتوانستیم همه آن ها را تهیه کنیم به این دلیل که بعضی از آثار این لیست یا توسط سازمان خریداری نشده بود و یا از اساس قابلیت پخش نداشت. با وجود اینکه بعضی از آن ها خیلی مهم بودند بنابراین از فیلم هایی که در آرشیو سازمان موجود است استفاده می کنیم.

منصوری با اشاره به پژوهش هایی که برای آیتم سازی برنامه صورت می گیرد، عنوان نمود: ما برای این برنامه بیش از یک سال پژوهش کردیم و برای هر یک از آیتم ها تحقیقاتی داشتیم که نکات مهمی مطرح شد و بازخوردهای خوبی هم داشت.

تهیه کننده ساعت سینما درباره حضور محمدرضا مقدسیان به عنوان مجری برنامه نیز گفت: محمدرضا مقدسیان سال ها نقد نموده است و با بسیاری از اهالی سینما ارتباط و تعامل دارد که خودش در تبادل نظرهای برنامه یک گام رو به جلو است و انتخاب او به موفقیت برنامه یاری زیادی کرد.

منصوری درباره مهمانان برنامه نیز اعلام کرد: کوشش ما این است از تنوع در مهمانان برخوردار باشیم؛ به غیر از کارشناسانی که متخصص امر سینما هستند، از مهمانانی که علاوه بر داشتن دانش سینمایی، در حوزه دیگری از علوم انسانی هم صاحب اسم و رسم هستند استفاده خواهیم کرد. طبیعتاً دانش سینمایی اولویت اول است چون نبود این دانش آسیب مهمی برای ماست اما ارزش افزوده مهمان های ما این است که علاوه بر سینما در حوزه دیگری هم کارشناس هستند.

وی در خاتمه درباره اینکه چرا به نقد سریال های خارجی در برنامه نمی پردازند، گفت: نقد سریال ها جذاب خواهد بود ولی فیلم این قابلیت را دارد که در یک قسمت دیده شده و تحلیل آن هم پخش گردد ولی سریال ها چند قسمتی هستند و علاوه بر این باید سریالی باشد که در تلویزیون پخش شده باشد و مردم در جریان آن باشند.

برنامه ساعت سینما در 26 قسمت فراوری شده که تا به امروز حدود 8 قسمت از آن روی آنتن رفته است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1459

به "دست ما در انتخاب فیلم ها تا حدی بسته است، از فیلم هایی که در آرشیو سازمان موجود است استفاده می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست ما در انتخاب فیلم ها تا حدی بسته است، از فیلم هایی که در آرشیو سازمان موجود است استفاده می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید