دشت لاله های واژگون، جاذبه طبیعی و تماشایی الیگودرز

به گزارش تور آسیایی ارزان، دشت دالانی الیگودرز با دوهزار و 900 هکتار وسعت در یکی از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده است

دشت لاله های واژگون، جاذبه طبیعی و تماشایی الیگودرز

قرار گرفتن این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانکوه و احاطه شدن به وسیله کوههای دیگری همانند مورزرین قالی کوه شاه کول و نسارتخت زیبایی آن را صد چندان نموده است

مجموعه این منظره ها چشم نواز و بی بدیل باعث شده همه ساله خیل بزرگ گردشگران و دوستداران طبیعت از سراسر کشور به این منطقه سرازیر شوند. در این دشت زیبا ومنحصر به فرد دو نوع نادر از گلهای لاله واژگون به نامهای ‘سوسن چلچراغ و ‘اشک مریم با ارتفاعی بالغ بر 120 سانتی متر می روید.

با ذوب برفها در دامنه کوههای منطقه دره دائی الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک سیاه می رویند و به سان نوزادان طبیعت در دامن دایه باد سرود زندگی شروع می نمایند.

رویش هزاران لاله واژگون در آوان هر بهار در دشت زیبای لاله های واژگون جلوه بی نظیر و کمیاب طبیعت گوناگون حیات وحش در ایران را نمایان می نماید. دشت زیبای لاله های واژگون الیگودرزدر منطقه سردسیر شرق استان لرستان قرارگرفته و رویشگاه گل منحصر به فرد و کمیاب لاله های واژگون و انواع دیگری از گیاهان مرتعی خودرو است.

لاله واژگون برخلاف سایر گونه های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده اند و بعضی نیز به سبب آنکه درمیان گلبرگهایش همیشه قطره آبی جاری است، بدان گل اشک نیز می گویند.

از مجموع 12 گونه گل تزیینی لاله، لاله واژگون، گل بومی سرزمین ایران است که در قرن شانزدهم میلادی به اروپا برده شد و در اقلیم مناسب قاره سبز پرورش یافت.. در کنار رویش لاله های واژگون ،گون، موسیر و انواع دیگری از گیاهان مرتعی در هر بهار زینت بخش دشت لاله ها است. منظره ها زیبا و پوشش گیاهی منحصر به فرد این منطقه همه ساله هزاران نفر از مشتاقان طبیعت را به سوی خود می کشاند. ولی این طبیعت بی نظیر در گام رو به جلوی تخریب ونابودی هرروز عقب تر می رود و دوستداران طبیعت در هر سال نشانه های کمتری از این طبیعت بکر را نسبت به سالهای قبل از آن می یابند. بوته کنی بی رویهخصوصا کندن پیازلاله این عرصه طبیعی را کوچکتر نموده است.

این منطقه به سبب رویش گونه های منحصر به فرد از گیاهان مرتعی و نیز لاله های واژگون در دومین ماه از بهار هرسال، غنیمتی از طبیعت در استان لرستان است که به تدریج ازکف می رود. هر دوستدار طبیعتی می داند که گلهای وحشی تنها در اقلیم خود می رویند و آنان که هرساله به قصد تفرج برای تماشا این لاله ها هجوم می برند.

متاسفانه ها با لاله ها درست رفتار نمینمایند واقدام به کندن لاله ها مینمایند، غافل از اینکه این گل زیبا تا چند ساعت دیگر پژمرده میشود وبه کنار جاده پرتاب خواهد شد ودرصورت کاشت پیاز آن درحیاط خانه به ندرت رشد خواهد نمود،به همین علت بوته کنی و چیدن لاله های واژگون آن هم در فصل تکثیر ورویش، عامل مرگ گلهاست و دیری نخواهد پایید که دراین منطقه دیگر گلی نخواهد روئید و این دشت زیبا بر نام بی مسمای خود خواهد گریست.

در این میان فرهنگ سازی به وسیله رسانه ها دیداری ونوشتاری خصوصا صدا وسیما میتواند درتغییر نگرش مردم نسبت به این گلها زیبا ونوع برخورد مردم با این لاله ها موثر باشد واین امر یاری شایانی به حفظ این طبیعت بی همتا خواهد نمود.

آدرس: الیگودرز،دشت دالائی

منبع: گردشبان
انتشار: 16 فروردین 1403 بروزرسانی: 16 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4713

به "دشت لاله های واژگون، جاذبه طبیعی و تماشایی الیگودرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت لاله های واژگون، جاذبه طبیعی و تماشایی الیگودرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید