دفاع رومن پولانسکی از خود همزمان با نمایش فیلم جدیدش در ونیز

به گزارش تور آسیایی ارزان، آی سینما: امروز در حالی جدیدترین فیلم رومن پولانسکی در جشنواره ونیز به نمایش درآمد که خود او غایب بود و در عوض بیانیه ای منتشر کرد و رسانه ها و متهم کنندگان را به شدت به باد انتقاد گرفت. انتخاب فیلم افسر و جاسوس پولانسکی در بخش مسابقه جشنواره ونیز با انتقاد فعالان امور زنان روبرو شده، اما دبیر جشنواره و رئیس هیات داوران از حضور این فیلم دفاع نموده اند.

دفاع رومن پولانسکی از خود همزمان با نمایش فیلم جدیدش در ونیز

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

پولانسکی از دهه 1970 میلادی به تجاوز به دختری 13 ساله متهم است و به همین دلیل از آمریکا فرار نموده و ظهور جنبش #MeToo باعث شده در دو سال اخیر این اتهام علیه او بار دیگر پررنگ گردد.

در هفته های اخیر نمایش فیلم روزی روزگاری در آمریکا که یکی از خطوط داستانی اش حمله خانواده منسون به خانه پولانسکی و قتل شارون تیت همسر او را دستمایه قرار داده، نام این کارگردان لهستانی تبار را بار دیگر در رسانه ها مطرح نموده است.

حالا پولانسکی در بیانیه ای که به بهانه فیلم جدیدش افسر و جاسوس منتشر شده، شیوه رسانه ها در پوشش ماجرای قتل شارون تیت را به شدت مورد انتقاد قرار داده و گفته آزار رساندن به او یک دهه قبل از اتهام تجاوز و با کشته شدن همسرش شروع شده بود.

پولانسکی در این بیانیه نوشته: شیوه ای که مردم به من نگاه می نمایند، آن تصویر که از من ساخته شد، در حقیقت با مرگ شارون تیت شروع شد. وقتی آن اتفاق رخ داد، با وجود آن که من دوران هولناکی را می گذراندم، رسانه ها آن تراژدی را رها نکردند و چون نمی دانستند چگونه با آن کنار بیایند، ماجرا را به شیوه ای نفرت انگیز پوشش دادند. آنها علاوه بر چیزهای دیگر به این اشاره می کردند که من یکی از کسانی بودم که مقصر قتل او بودم و پس زمینه شیطانی داشتم.

پولانسکی در ادامه روایت رسانه ها از آن فاجعه را بیشتر زیر سوال برده است: برای رسانه ها فیلم من بچه رزمری مدرکی بود که من متحد شیطان بودم! چند ماه اینطور بود تا این که پلیس قاتلان واقعی را پیدا کرد؛ چارلز منسون و خانواده او. اما کل ماجرا تا امروز من را رها ننموده. مثل یک گلوله برفی است که هر فصل به آن لایه جدیدی اضافه می نماید.

کارگردان برنده اسکار به اتهامات آزار جنسی علیه خود هم اشاره نموده و آنها را لایه دیگری خوانده که به آن گلوله برفی افزوده شده: داستان های مضحک زنانی که تا به حال در عمرم آنها را ندیده ام و من را به چیزهایی متهم می نمایند که ظاهرا بیش از نیم قرن پیش اتفاق افتاده.

او در ادامه درباره محاکمه های مربوط به این اتهامات تجاوز جنسی نوشته است: بیشتر کسانی که من را مورد آزار قرار می دهند، من را نمی شناسند و چیزی درباره پرونده نمی دانند.

فیلم افسر و جاسوس داستان واقعی ریچارد دریفوس افسر فرانسوی در اواخر قرن نوزدهم را روایت می نماید که به اشتباه به جاسوسی متهم و به حبس ابد محکوم شد. دریفوس مانند پولانسکی یهودی بود و عده ای می گویند پولانسکی رمان رابرت هریس درباره این ماجرا را به فیلم تبدیل نموده چون اعتقاد دارد داستان دریفوس به شکل نمادین به ماجراهای زندگی خودش شباهت دارد و او هم مانند دریفوس قربانی قضاوت نادرست جامعه شده است.

در این فیلم لویی گرل نقش دریفوس را بازی می نماید و ژان دوژاردن، امانوئل سنیه (همسر پولانسکی) و متیو آمارلیک دیگر بازیگران افسر و جاسوس هستند.

9417

منبع: آی سینما
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 205

به "دفاع رومن پولانسکی از خود همزمان با نمایش فیلم جدیدش در ونیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفاع رومن پولانسکی از خود همزمان با نمایش فیلم جدیدش در ونیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید