راهنمای قدم به قدم از بین بردن گرد و غبار کیس کامپیوتر

به گزارش تور آسیایی ارزان، کیس کامپیوتر بعد از مدتی استفاده، گرد و غبار زیادی را به داخل جذب می نماید. این گرد و غبار در صورتی که زیاد از حد وارد کیس شوند، روی پره های فن یا مدارها نشسته و عملکرد آن ها را با مشکل روبرو می نمایند. مثلا تیغه ها وقتی بیش از حد گرد و غبار داشته باشند، نه تنها سنگین شده و به موتور آن ها فشار می آید، بلکه عملکرد خوبی هم در دمیدن باد سرد نخواهند داشت. بنابراین راهکار منطقی این است که بعد از هر چند ماه یک بار، از درون کیس گرد و غبار را پاک کنید. اما این کار باید روی اصول انجام گردد. در این مطلب همراه ما باشید تا روش های انجام این کار را به شما آموزش دهیم.

راهنمای قدم به قدم از بین بردن گرد و غبار کیس کامپیوتر

مقدمه

تجمع گرد و غبار درون کیس، یک واقعیت تلخ و انکارناپذیر برای تقریباً همه صاحبان کامپیوتر است. مهم نیست اتاق شما چقدر تمیز باشد یا اینکه کیس شما چقدر فیلتر هوا دارد تا مانع ورود گرد و غبار به داخل گردد. به هر حال گرد و غبار راهی برای ورود به داخل پیدا خواهد نمود. اما سوالی که فکر کاربران را درگیر نموده این است که چقدر گرد و غبار، زیاد در نظر گرفته می گردد؟ یعنی با تماشا چه حجمی از غبار باید به این نتیجه برسیم که حالا وقتش رسیده تمیزکاری انجام دهیم؟

حقیقت این است که چک کردن زود به زود کیس کامپیوتر برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل آن خیلی بهتر از این است که شما هر چند وقت یک بار، خیلی برای تمیز کردن آن وقت بگذارید. چون اگر به مدت زیاد این کار را انجام ندهید، مجبور می شوید قطعات را باز نموده به خوبی داخل آن ها را تمیز کنید. این کار هم وقت شما را می گیرد و هم خیلی می تواند ریسکی باشد. چون قطعات کامپیوتر به شدت حساس هستند و ممکن است در طول فرایند تمیزکاری آسیب ببینند.

به صورت کلی، تمیزکاری کیس باید حداقل هر شش ماه یک بار صورت بگیرد. اما این نسخه را نمی توان برای همه تجویز کرد. قطعا بسته به محل زندگی، این مدت زمان هم می تواند تغییر کند. چون برخی از افراد در محل هایی با گرد و غبار زیاد زندگی می نمایند و مجبور هستند خیلی زودتر، درب کیس را برای تمیزکاری باز نمایند. در ادامه، به صورت کلی به تمام پرسش های شما درباره تمیزکاری کیس کامپیوتر پاسخ خواهیم داد.

هر چند وقت یک بار باید کیس کامپیوتر را گردگیری کرد؟

هیچ قانون خاصی برای تمیزکاری کیس وجود ندارد. کسی نمی تواند به شما بگوید حتما در طول یک مدت زمان خاص باید کیس را تمیز کنید. چون این موضوع به خیلی از موارد بستگی دارد. در زیر، به چند مورد از این عوامل که بیشترین تأثیر را روی این موضوع دارند اشاره خواهیم کرد.

 • نحوه استفاده و محل قرارگیری کیس: کاربرانی که کامپیوتر خود را در محیط های پرگرد و غبار مانند کارگاه های صنعتی قرار می دهند، احتیاج به تمیزکاری بیشتری دارند. بعلاوه در برخی از محیط های خانه به سبب رفت و آمد بیشتر از بیرون به داخل، گرد و غبار می توانند نفوذ بیشتری به داخل کیس داشته باشند. بعلاوه محل قرارگیری کیس هم تأثیر زیادی در تمیزکاری آن دارد. مثلا اگر کیس روی فرش باشد، قطعا گرد و غبار بیشتری به داخلش کشیده می گردد تا اینکه روی یک سطح چوبی باشد.
 • نوع فیلترهای گرد و غبار: استفاده از فیلترهای با کیفیت و قابل شستشو می تواند یاری کند تا گرد و غبار کمتری وارد کیس گردد. شما برای این منظور هم می توانید فیلترهای کیس مخصوص خریداری نموده یا کیسی با فیلترهای قدرتمند تهیه کنید.
 • مقدار تمیزی محیط: اگر اتاقی که کیس در آن قرار گرفته است، تمیز و مرتب باشد، گرد و غبار کمتری به داخل کیس وارد می گردد. بنابراین تمیزکاری مکرر اتاق کامپیوتر هم می تواند یکی از عواملی باشد که باعث می گردد ورود گرد و غبار به داخل کیس به حداقل برسد.
 • محیط زندگی: موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی نیز می تواند بر مقدار تجمع گرد و غبار در کیس تأثیر بگذارد. اگر شما در محیطی گرم و خشک با گرد و غبار زیاد زندگی می کنید، قطعا بعد از شش ماه، با صحنه ای روبرو می شوید که شخصی که در محیط سردسیر و پر باران زندگی می نماید، هر یک سال یا شاید حتی هر دو سال با آن روبرو گردد.

به طور کلی، تمیز نگه داشتن داخل کیس و زدودن منظم گرد و غبار به سلامت و عملکرد بهتر کامپیوتر یاری می نماید. اما باید توجه داشته باشید که این چند مورد، بیشترین تأثیر را در این زمینه دارند و نقش شان در تخمین مدت زمان تمیزکاری بسیار مهم است.

اگر چندین سال است که از کامپیوتر استفاده می کنید و به تمیزکاری آن هم اهمیت می دهید، قطعا سال ها تجربه با کامپیوترها باید به شما آموخته باشد که تمیزکاری سبک هر سه تا چهار ماه یکبار، می تواند مقدار گرد و غبار داخل کیس را به کمترین مقدار برساند و دیگر احتیاجی به تمیزکاری عمیق هم نخواهد بود. اما این مدت زمان صرفا یک مقدار پیشنهادی است. بسته به شرایطی که در بالا اشاره شده، شاید مجبور باشید هر دو ماه یکبار تمیزکاری انجام دهید. اما از این مقدار کمتر به نظر نمی رسد که احتیاج باشد.

البته شما بعد از این مدت شاید با کیس خیلی کثیفی هم روبرو نشوید. اما پیشنهاد می کنیم در حالت عادی، حداقل هر 4 ماه و در حالت های خاص، هر 2 ماه یک بار، داخل کیس را با استفاده از دستگاه های مکنده مثل جارو برقی، تمیز کنید. در این مدت، احتیاجی به تمیزکاری عمیق نیست مگر اینکه گرد و خاک زیادی مشاهده گردد. مراقب باشید لوله جارو برقی با قطعات کیس برخورد نکند. سعی کنید برای تمیزکاری از سشوار استفاده نکنید چون این دستگاه به علت دمنده بودن، گرد و غبار را به داخل مدارها راهنمایی می نماید و شاید دردسر بیشتری برایتان به وجود بیاورد.

اگر اهل سیگار یا به صورت کلی دخانیات دودی هستید، باید خود را برای تمیزکاری با فاصله کمتر آماده کنید. چون دود تنباکو به داخل کامپیوتر نفوذ نموده و مثل یک لایه چسبناک، روی تیغه های فن یا قطعات دیگر می نشینند. این لایه های چسبناک نه اینکه خودشان مشکل ساز باشند، بلکه باعث می گردد کوچک ترین گرد و غبار روی قطعات بنشینند و عملکرد سیستم را با مشکل روبرو نمایند. بعلاوه به خاطر چسبنده بودن، شما وقتی می خواهید یک جارو برقی ساده هم درون کیس بکشید، پیروز به زدودن آن ها نخواهید شد و حتما باید از اسپری های مخصوص یا دستمال و شوینده های خاص بهره ببرید.

توجه داشته باشید در هیچ یک از بخش های این متن نگفتیم که کامپیوتر به تمیزکاری احتیاجی ندارد. در تمیزترین اتاق ها و برترین شرایط آب و هوایی هم شما به تمیزکاری احتیاج دارید. صرفا مدت زمان آن فرق دارد که بعد از چند مدت استفاده، کاملا دست تان می آید که باید چطور و هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهید.

چگونه بدون آسیب زدن به قطعات می توان گرد و غبار را از کیس پاک کرد؟

پاک کردن گرد و غبار از کیس کامپیوتر اصلا کار سختی نیست. اما باید به یاد داشته باشید که درون این جعبه، چیزهای کوچک، حساس و بسیار گران قیمتی وجود دارند. باید هنگام پاک کردن گرد و غبار از کامپیوترتان، دقیق و خیلی هم محتاط باشید. در صورت لزوم، پیشنهاد می گردد حتما کیس را برای تمیزکاری عمیق نزد یک فرد ماهر ببرید یا اینکه تمام لوازم تمیزکاری اصلی و با کیفیت را با مشورت یک فرد متخصص خریداری نموده و نحوه استفاده از آن ها را هم یاد بگیرید.

چیزهایی که برای تمیزکاری کامپیوتر خود احتیاج دارید، عبارت اند از:

 • هوای فشرده: استفاده از اسپری های خشک مقرون به صرفه ترین راهکار برای زدودن گرد و غبار داخل کیس است. این محصولات به علت بهره مندی از سری های باریک، دقیقا آن نقطه ای را که می خواهید تمیز می نمایند.
 • مکنده کوچک: یک مکنده کوچک و با توان کم می تواند به عنوان جایگزین هوای فشرده استفاده گردد. این مکنده ها معمولا رابط USB داشته و قدرت خود را از خود کیس دریافت می نمایند. بعلاوه فضای زیادی را اشغال نمی نمایند و به راحتی می توان از آن ها استفاده کرد.
 • دستمال میکروفایبر: برای تمیزکاری بیشتر بخش های بیرونی کامپیوتر دستمال میکروفایبر گزینه بهتری است. بعلاوه اگر احتیاج به پاک کردن گرد و غبار از سطوح داخلی است، این دستمال می تواند یاری تان کند.

احتیاجی نیست کوچک ترین ذرات گرد و غبار را از داخل کیس کامپیوتر پاک کنید. صرفا تا جایی که امکان دارد از حجم آن بزدایید و اجازه دهید قطعات نفس بکشند. بعلاوه فیلترها را آنالیز نموده و ببینید آیا گرد و غبار زیادی روی آن ها نشسته یا خیر. جز در موارد خاص، اصلا احتیاجی به شست و شوی فیلترها هم ندارید.

مراحل تمیزکاری کیس کامپیوتر

 • اولین کار، خاموش کردن کامپیوتر، جدا کردن کابل برق از پاور و برداشتن پنل های جانبی است.
 • سپس، یک چراغ پیشانی کوچک دور سر خود ببندید تا بتوانید به راحتی، داخل کیس را ببینید. استفاده از این چراغ یاری می نماید بدون دخالت دست، قطعات را به خوبی ببینید.
 • هرگونه فیلتر گرد و غباری را که در جلو، پشت یا بالای کیس قرار گرفته است را خارج نموده و تکان دهید تا گرد و غبار آن از بین برود. اگر هم فیلتر زیاد کثیف بود، آن را بشویید و اجازه دهید کاملا خشک گردد.
 • از هوا فشرده برای دفع گرد و غبار از پره های فن، سینک های حرارتی و سایر قطعاتی که درون کیس می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید، بهره ببرید.
 • گرد و غبار ممکن است به سختی به پره های فن چسبیده باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد آن ها را با یک دستمال پاک کنید.
 • در صورتی که تمیزکاری سخت است، می توانید فن ها را خارج نموده و با دستمال آغشته به الکل (طوری که با فشردن شدید دستمال هم الکل چکه نکند)، فقط تیغه های فن را تمیز کنید.
 • ممکن است احتیاج باشد که کارت گرافیک را برای پاک کردن زیر و اطراف آن خارج کنید. اما توجه داشته باشید جز این قطعه، سعی نکنید قطعه دیگری را بردارید. چون در این صورت، گرد و غبار به داخل سوکت ها رفته و مشکل بیشتری برایتان به وجود می آورد. این کار را نکنید مگر اینکه حجم گرد و غبار واقعاً زیاد باشد.
 • اگر مکنده کوچک دارید، با دقت، تمامی گرد و غبار داخل را تمیز کنید، اما سعی کنید گرد و غبار را به بیرون راهنمایی کنید، نه سمت قطعات دیگر.
 • قطعات را سر هم نموده و درب کیس را ببندید.

آیا لپ تاپ ها هم احتیاج به تمیزکاری دارند؟

بیشتر لپ تاپ ها از فن به عنوان سیستم خنک نماینده استفاده می نمایند. چون تعداد این فن ها کم و مقدار شان کوچک است، گرد و غبار کمتری به داخل راهنمایی می گردد اما چون لپ تاپ را در سطوح های مختلفی قرار می دهیم، نظیر فرش، روی پا و…، باز هم گرد و غبار جذب خواهد شد. متأسفانه، باز کردن لپ تاپ برای تمیزکاری سخت بوده و غالبا مشکل را بیشتر می نماید. پس در درجه اول، سعی کنید اجازه ندهید گرد و غبار وارد لپ تاپ تان گردد.

البته این به این معنی نیست که تمیز کردن لپ تاپ غیرممکن است. اگر احساس می کنید لپ تاپ شما به طور غیرعادی داغ می گردد یا می توانید صدای فن ها را متوجه شوید، شاید وقت آن رسیده باشد که سری به داخل لپ تاپ بزنید.

چرا کامپیوتر خاک می گیرد؟

یک باور غلط طولانی مدت وجود دارد که کامپیوترها گرد و غبار ایجاد می نمایند، اما این اصلاً درست نیست. در حقیقت، کامپیوترها گرد و غبار را بهتر از هر قطعه دیگر الکترونیکی جذب و به داخل می کشند.

حتی کامپیوترهای ضعیف امروزی دارای دو یا سه فن ورودی هستند و برخی از آن ها ممکن است حتی شش یا بیشتر فن داشته باشند. بیشتر این فن ها برای جذب هوا به سیستم طراحی شده اند، اما هر گرد و غباری که در هوا معلق باشد را هم ممکن است به داخل بکشانند. اگرچه کامپیوتر فن های خروجی هم دارد اما به هر حال بخشی از گرد و غبار روی قطعات رسوب می نمایند.

مشکل گرد و غبار زمانی تشدید می گردد که بدانید قطعات درون کامپیوتر شما هنگام استفاده، یک بار مثبت خفیف فراوری می نمایند. این موضوع نه تنها گرد و غبار را جذب می نماید بلکه آن ها را داخل کیس نگه می دارند و جلوی خروج آن ها را به وسیله فن های خروجی می گیرد.

آیا گرد و غبار روی عملکرد سیستم تأثیر می گذارد؟

تجمع بیش از حد گرد و غبار درون کامپیوتر شما می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد و حتی منجر به از کار افتادن قطعات گردد. قطعات کامپیوتر یک محدوده دمایی دارند که باید در آن عمل نمایند. اگر گرد و غبار از ورود هوای خنک به کیس جلوگیری کند، یا یک لایه ضخیم روی آن ها ایجاد کند، گرمای اضافی ممکن است باعث داغی بیش از حد و حتی خاموش شدن آن ها گردد. بدین ترتیب شما گاهی اوقات شاید با خرابی قطعات هم روبرو شوید.

در بدترین حالت ممکن، گرد و غبار حتی می تواند منجر به آتش سوزی گردد. گرد و غبار خیلی زیاد روی قطعات سیستم با افزایش شدید دما، امکان اشتعال دارند. در حالی که این اتفاق خیلی نادر است، اما رخ دادن آن غیر ممکن نیست.

چگونه از ورود گرد و غبار زیاد به داخل کیس جلوگیری کنیم؟

جز تمیزکاری مرتب، هیچ روش خوب دیگری برای تمیزکاری کیس وجود ندارد. اما می توان کارهایی انجام داد که در درجه نخست از ورود گرد و غبار به داخل آن جلوگیری کرد. از جمله این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره نمود؛

 • اتاق خود را تمیز نگه دارید

اگرچه واضح به نظر می رسد اما باید به این نکته اشاره کنیم. هر چه اتاقی که کامپیوتر در آن قرار گرفته است تمیزتر باشد، داخل کامپیوتر شما نیز تمیزتر خواهد بود. فرش ها را به طور منظم کنید، به خصوص در اطراف ناحیه کامپیوتر.

 • کیس کامپیوتر را روی زمین قرار ندهید

حتی اگر کیس کامپیوتر خود را چند اینچ بالاتر از زمین قرار دهید، می توانید مقدار گرد و غباری که جذب می گردد را کاهش دهید. برای این منظور می توانید از استندهای کیس بهره ببرید. بعلاوه قرار دادن کیس روی سطح میز چوبی هم می تواند راهکار خوبی باشد.

 • فیلترهای گرد و غبار به فن ها اضافه کنید

اگر فن های ورودی کیس کامپیوتر شما هنوز دارای فیلترهای گرد و غبار نیستند، حتما برای آن ها فیلتر تهیه کنید یا فن ها را با فن هایی که فیلتر دارند جایگزین کنید. فقط به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید فن ها کارایی خود را حفظ نمایند، فیلترها باید به طور منظم از گرد و غبار پاک شوند.

 • بهبود جریان هوا

تمام موارد بالا به کنار، بهبود جریان هوا هم می تواند به جلوگیری از ورود گرد و خاک یاری کند. نه اینکه گرد و غبار را به داخل بکشاند، بلکه آن ها را بعد از ورود، خارج می نمایند. انجام اقداماتی دیگر مانند کابل کشی درست به سمت پشت صفحه مادربورد هم می تواند به گردش بهتر هوا و خروج گرد و خاک از داخل کیس یاری کند.

از بین بردن گرد و غبار داخل کیس؛ سخن پایانی

وقت گذاشتن هر چند ماه یک بار برای پاک کردن گرد و غبار از کامپیوتر یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش طول عمر قطعات سیستم، بهبود کارایی آن ها و بعلاوه جلوگیری از رسوب گرد و غبار روی قطعات است. این کار به جلوگیری از آسیب داخلی یا خطاهای تصادفی یاری می نماید و حتی ممکن است به افزایش چند فریم اضافی در بازی های مورد علاقه تان منجر گردد.

منبع: How-to-Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 فروردین 1403 بروزرسانی: 24 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4896

به "راهنمای قدم به قدم از بین بردن گرد و غبار کیس کامپیوتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای قدم به قدم از بین بردن گرد و غبار کیس کامپیوتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید