شناسایی 604 زن سرپرست خانوار در خوزستان جهت اجرای طرح توانمندسازی مالی

به گزارش تور آسیایی ارزان، خبرنگاران/خوزستان مدیر کمیته اجرایی طرح توانمندسازی مالی زنان سرپرست خانوار خوزستان با اشاره به اجرای این طرح مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی جهت ایجاد اشتغال پایدار، گفت: تا به امروز 604 نفر از زنان سرپرست خانوار شناسایی شده در این طرح، در ارزیابی اولیه تایید شده اند.

شناسایی 604 زن سرپرست خانوار در خوزستان جهت اجرای طرح توانمندسازی مالی

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

سیدرضا علوی در جلسه کمیته اجرایی طرح توانمندسازی مالی زنان سرپرست خانوار استان خوزستان که امروز (سه شنبه، 8 بهمن ماه) با حضور نمایندگان سازمان ها و نهادهای عضو اعم از اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران، اداره کل بهزیستی، اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اداره کل میراث فرهنگی و سازمان بیمه تأمین اجتماعی استان در جهاددانشگاهی خوزستان برگزار گردید، ضمن آنالیز معایب طرح های سنتی ایجاد و توسعه مشاغل خانگی و ناپایداری این مشاغل، اظهار کرد: با آنالیز تجربیات و عارضه یابی این طرح ها مشخص شد که کم عارضه ترین حوزه ساخت و فراوری است اما 90 درصد مسائل عدم پایداری این طرح ها به حوزه بازار، فروش، برندسازی و آگاهی از قوانین حقوقی، بیمه، مالیات و ... برمی گردد که اغلب فراگیران این طرح ها در این زمینه آموزش نمی بینند و توانایی لازم برای انجام آن را ندارند.

به گزارش تور آسیایی ارزان، وی اضافه نمود: وزارت کار با آنالیز این موضوع الگوی نوینی جهت ایجاد مشاغل پایدار و پیروز ترسیم نموده است که بر اساس آن با شناسایی کارآفرینان و فراورینمایندگان پیروز و پیشرو در هر حوزه و ارتباط دادن کارجویان به این افراد، هم امکان توسعه این فعالیت ها به نحو بهینه و بدون احتیاج به توسعه سخت افزاری و هزینه های جانبی، فراهم می گردد و هم یک بازار تضمین شده برای کارجویان در دسترس قرار می گیرد که مشکل اتصال به بازار حل گردد.

مدیر کمیته اجرایی طرح توانمندسازی مالی زنان سرپرست خانوار خوزستان با تبیین این تفاوت عمده بین طرح های قبلی توسعه مشاغل خانگی و طرح توانمندسازی، بر لزوم شناسایی و تقویت پیشران ها (فراورینمایندگان بزرگ و پیروز) تأکید کرد و گفت: این طرح در سال های 96 و 97 به صورت پایلوت در 9 استان کشور توسط جهاددانشگاهی اجرا شد و پس از نتایج پیروزیت آمیز آن با ایجاد 20 هزار فرصت شغلی، وزارت کار طی تفاهم نامه جدیدی ایجاد 56 هزار فرصت شغلی مبتنی بر این طرح جدید را به جهاددانشگاهی واگذار کرد.

علوی با اشاره به استقبال معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از نتایج این طرح جدید برای اجرا در میان زنان سرپرست خانوار، توضیح داد: زنان سرپرست خانوار در تعریف این معاونت به سه دسته کلی شامل زنان غیرشاغل و تحت پوشش، غیرشاغل و غیر تحت پوشش و زنان شاغل و غیر تحت پوشش تقسیم بندی می شوند که دسته دوم به عنوان جامعه هدف اجرای این طرح درنظر گرفته شد و طی تفاهم نامه ای با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مقرر شد برای 6 هزار زن سرپرست خانوار واجد شرایط در سطح کشور این طرح اجرا گردد که سهمیه استان خوزستان 420 نفر مشخص شد.

وی با اشاره به شناسایی 735 زن سرپرست خانوار با شرایط تعریف شده در سطح استان، اضافه نمود: این تعداد با همکاری مشاوران امور بانوان فرمانداری ها، خیریه ها، سمن ها و ... شناسایی شد که از این تعداد 604 نفر در ارزیابی اولیه واجد شرایط تشخیص داده شدند. البته با توجه به ارائه اطلاعات به صورت خوداظهاری، در آنالیز های بعدی و استعلام ممکن است این آمار ریزش داشته باشد.

مدیر کمیته اجرایی طرح توانمندسازی مالی زنان سرپرست خانوار خوزستان اعلام کرد: همچنین تا به امروز 50 نفر پیشران در استان شناسایی و تعدادی از فراگیران نیز به پیشران ها معرفی شدند. ویژگی دیگر این طرح آن است که آموزش های تخصصی اصلی در هر حیطه توسط خود پیشران ها داده می گردد و تنها آموزش عمومی اولیه با جهادانشگاهی است، از سوی دیگر در این طرح وام و مجوزی نیز داده نمی گردد زیرا افراد به طور مستقیم به فراورینماینده ها وصل می شوند.

علوی با بیان اینکه در طرح 56 هزار نفری احتمالا سهمیه خوزستان 1500 نفر است، گفت: در این طرح هیچ محدودیتی برای متقاضیان وجود ندارد و افرادی که نتوانند از طرح توانمندسازی استفاده نمایند می توانند در این طرح شرکت نمایند. یکی از کارهایی که انجام شد، مشخص کردن رسته های مزیت دار استان بود که بر اساس مطالعات و آنالیز های صورت گرفته و همچنین این موضوع که در درازمدت به سمت ایجاد یک قطب و برند در استان حرکت کنیم، سه رسته اصلی فراوری پوشاک (اعم از لباس فرم بیمارستان ها، ادارات و مشاغل با توجه به صنعتی بودن استان و همچنین لباس اقوام با توجه به تنوع قومیتی و همسایگی با کشور عراق)، صنایع دستی (اعم از احرامی بافی، کپوبافی، بافته های سنتی، جاجیم و ...) و صنایع تبدیلی کشاورزی مشخص شد.

وی یکی از کارهای اصلی جهاددانشگاهی در این طرح را تکمیل زنجیره ارزش دانست و شرح داد: تمرکز تمام پروسه های فراوری یک محصول از تأمین مواد اولیه تا طراحی، ساخت و فروش در سطح استان مزیت جدی برای برندسازی آن محصول ایجاد می نماید و در این صورت می توان به پایداری مشاغل ایجادشده امیدوار بود. به طور مثال در لرستان این زنجیره برای فراوری فرش از طراحی تا بافت تکمیل شده است و اکنون می توانند برای برندسازی آن اقدام نمایند.

به گزارش تور آسیایی ارزان، در این جلسه سپس نمایندگان سازمان ها و نهادهای حاضر، به بیان پیشنهادات و راهکارهای خود جهت تسریع در اجرای طرح و بهبود فرآیندهای آن پرداختند و دستورالعمل هایی جهت آنالیز های بیشتر مشاغل مزیت دار و بهینه سازی نقش پیشران ها تصویب شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 15 اسفند 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 713

به "شناسایی 604 زن سرپرست خانوار در خوزستان جهت اجرای طرح توانمندسازی مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 604 زن سرپرست خانوار در خوزستان جهت اجرای طرح توانمندسازی مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید