غیرمجازها پلمب نمی شوند!

به گزارش تور آسیایی ارزان، یاور عبیری که تعطیلات نوروز سال 1403 را یکی از خلوت ترین دوره های کاری بومگردی ها در بسیاری از نقاط کشور می داند، اظهار کرد: البته با توجه به شرایط مالی، پیش بینی می شد که شرایط سفر و اقامت در نوروز 1403 به نسبت خوب نباشد، اما فکر نمی کردیم تا این حد با ریزش تقاضا روبرو شویم. در برخی استان های پرتردد از جمله خراسان رضوی در روزهای نخست تعطیلات نوروز، تنها حدود هشت درصد ظرفیت اقامتگاه های بومگردی آن تکمیل شده بود. شرایط در استان های همدان، چهارمحال و بختیاری و دیگر استان ها نیز خوب نبود.

غیرمجازها پلمب نمی شوند!

او که اصلی ترین عامل کاهش رغبت مردم برای استفاده از بومگردی ها را وجود خانه های اجاره ای و غیرمجاز می داند، در ادامه گفت: ماه هاست که فریاد می زنیم فعالیت اقامتگاه های غیرمجاز به بومگردی ها ضربه زده است، اما توجهی نمی شود، درحالی که شرایط در بعضی منطقه ها بغرنج شده است، مثلا در یک روستا فقط یک اقامتگاه بومگردی دارای مجوز وجود دارد، اما حدود هفت هشت خانه دیگر با این عنوان درحال فعالیت هستند، این خانه ها نه مالیات می دهند، نه تعهدی دارند و نه به جایی پاسخگو هستند و هر اتفاق و تخلفی که در آن خانه ها رخ دهد، به نام بومگردی ها تمام می شود.

رئیس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران اضافه کرد: بارها گزارش هایی از تخلف های خانه های اجاره ای و اقامتگاه های بدون مجوز به ما اعلام شده است، ولی وقتی بررسی شده متوجه شده ایم آن اقامتگاه اصلا مجوز نداشته و ما نمی توانیم به موضوع آن رسیدگی کنیم. متاسفانه هیچ عزمی هم برای پلمب این غیرمجازها نیست. ما ماه هاست فریاد می زنیم که در شرایط موجود، بومگردی ها دیگر رغبتی به ادامه فعالیت و یا مهم تر از آن تمدید و یا گرفتن مجوز گردشگری ندارند.

عبیری اضافه کرد: در سال گذشته بیش از 500 اقامتگاه بومگردی از سامانه جانا (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) خارج شده و مجوزشان را تمدید نکرده اند و بعضی از آنها چراغ خاموش فعالیت می کنند، چون وقتی می بینند در همسایگی آنها اقامتگاهی وجود دارد که دردسرهای گرفتن مجوز از گردشگری را ندارد، ناچار هم نیست به جایی پاسخگو باشد و بدون آنکه مالیات بدهد و کسی با آن کاری داشته باشد، راحت کار می کند، آنها هم زیر بار آن همه تعهد نمی روند. این درحالی است که بومگردی ها کار فرهنگی انجام می دهند و اصلا هویت و ماموریتشان با اقامتگاه های دیگر فرق دارد.

رئیس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران درباره دیگر عوامل رکود کاری بومگردی ها در نوروز امسال، گفت: بیشترین مهمانان بومگردی ها از قشر میانه جامعه بودند، اما ظاهرا آنها امسال کمتر مسافرت رفته اند. پرس وجوها نیز حاکی از این است که هتل های 4 و 5 ستاره همانند دوره های گذشته مهمانانشان را داشته اند، مسافران این اقامتگاه ها معمولا از قشر مرفه تر جامعه هستند، که شرایط مالی روی آنها تاثیری نداشته و اگر بررسی شود حتما هتل های کم ستاره، شرایط مشابه بومگردی ها را داشته اند.

او فعالیت ستاد اسکان نوروزی در مدارس و اقامتگاه های فرهنگیان و مهمانسراهای دولتی را معضل دیگر اقامتگاه های رسمی گردشگری دانست و اظهار کرد: البته که آموزش و پرورش، فضاهایی را برای قشر ضعیف تر جامعه و یا مواقع اضطراری آماده می کند، اما در کجای قانون آمده است که آنها در هر شرایطی باید مهمان و مسافر بپذیرند و نگاه درآمدزایی به این بخش، که هیچ سنخیتی با ماموریت آنها ندارد، داشته باشند؟

عبیری اضافه کرد: باید تاکید بر استفاده مسافران از ظرفیت اقامتگاه های رسمی باشد و بعد از ظرفیت مدارس و اقامتگاه های فرهنگیان استفاده شود. هر دستگاهی باید به وظایف خود بپردازد؛ آیا این درست که بومگردی ها هم وارد حوزه آموزش شوند؟

رئیس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران در ادامه با بیان اینکه بعضی عامل خلوت بودن بومگردی ها در نوروز را قیمت آنها دانسته اند، گفت: شاید بعضی بومگردی ها قیمت ها را بالا اعلام کرده باشند، که البته می گویم درباره بومگردی های دارای مجوز، نمی تواند خیلی درست باشد، چون آنها ملزم به ارائه نرخنامه مصوب هستند و نظارت وجود دارد و نمی توانند نرخ بالاتر از حد معین شده بدهند، اما موضوع این است که بعضی اقامتگاه ها در نوروز امسال حتی یک تماس نداشتند که ما بگوییم مردم چون قیمت بالا گرفته اند پشیمان شده اند و سراغ اقامتگاه های غیرمجاز و یا مدارس رفته اند. قطعا عوامل دیگری دخیل بوده است. اقامتگاه های بومگردی داشته ایم که تا قبل از تعطیلات نوروز، ظرفیتش تکمیل می شده، اما در نوروز حتی یک تماس نداشته است. وقتی حتی روبه روی هتل ها کارتن به دست های خانه های اجاره ای ایستاده اند و کسی با آنها کاری ندارد، چه انتظاری می توان داشت؟

عبیری تاکید کرد: با ادامه این شرایط، بومگردی ها دوام نمی آورند و این صنعت به بیراهه می رود.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 فروردین 1403 بروزرسانی: 14 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4662

به "غیرمجازها پلمب نمی شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیرمجازها پلمب نمی شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید