فاصله زمین تا خورشید دقیقا چقدر است؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، فاصله زمین تا خورشید به قدری زیاد است که نور خورشید برای برخورد با سطح زمین حدود هشت دقیقه طول می کشد و با سرعت 186000 مایل در ثانیه حرکت می نماید.

فاصله زمین تا خورشید دقیقا چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در آگوست 2012، اتحادیه نجوم بین المللی رای داد که تعریف au را با عدد 92955807 مایل تعریف نمایند که این عدد بر اساس سرعت نور و یک فاصله ثابت بدون در نظر دریافت جرم خورشید است.

خورشید در مرکز منظومه شمسی واقع شده است و اجسام دیگر مانند سیارات، سیارک ها و ستاره های دنباله دار به دور آن می چرخند. زمین نیز به عنوان یکی از سیارات به دور خورشید می چرخد.

از فاصله بین زمین و خورشید به عنوان واحد نجومی (au) یاد می گردد و این واحد برای اندازه گیری سایر فواصل در سراسر منظومه شمسی نیز بوده است. واحد au به طور میانگین، معادل 149.6 میلیون کیلومتر یا 92.96 میلیون مایل است.

au یک فاصله دقیق نیست، بلکه میانگین فاصله بین زمین تا خورشید است. به این معنی که این فاصله گاهی ممکن است متفاوت باشد. زمین، مانند بیشتر سیارات، به دور خورشید می چرخد و یک گردش کامل آن 365.25 روز طول می کشد. با این حال، زمین در یک دایره کامل به دور خورشید حرکت نمی نماید. مدار زمین به دور خورشید، بیضوی یا بیضی شکل است و خورشید تقریباً در مرکز مدار واقع شده است. در زمان های مختلف سال، زمین یا به خورشید نزدیکتر و یا از آن دورتر می گردد. نزدیکترین فاصله زمین با خورشید، فاصله 91.4 میلیون مایل است. در واقع زمین در اوایل ژانویه به خورشید نزدیک است. هنگامی که زمین از خورشید دورترین فاصله را دارد، فا صله بین آن ها حدود 94.5 میلیون مایل است. زمین در اوایل ماه جولای از خورشید دورترین فاصله را دارد.

فاصله زمین تا خورشید

منجم یونانی، آریستارخوس، اولین شخصی بود که فاصله بین خورشید و زمین را در سال 250 قبل از میلاد بدست آورد. در سال 1653، کریستین هویگنس برای بدست آوردن مثلث ناهید، خورشید، زمین با استفاده از ناهید فاصله تا خورشید را تخمین زد. در سال 1672، جیووانی کاسینی برای بدست آوردن فاصله بین مریخ و زمین از روش اختلاف منظر استفاده کرد. وی سپس از فاصله مریخ برای بدست آوردن فاصله زمین تا خورشید استفاده کرد. روش کاسینی علمی تر از روش هویگن در نظر گرفته شده است.

با استفاده از فناوری پیشرفته و فضاپیما های پیچیده و راداری، اکنون روش های مستقیمی برای اندازه گیری فاصله بین خورشید و زمین وجود دارد. با استفاده از روش های قدیمی، مقدار au با توجه به موقعیت یک ناظر در منظومه شمسی تغییر می نماید. علاوه بر این، اندازه گیری به جرم خورشید بستگی دارد و از آنجا که جرم خورشید با فراوری انرژی تغییر می نماید در نتیجه مقدار au نیز تغییر خواهد نمود. در آگوست 2012، اتحادیه نجوم بین المللی رای داد که تعریف au را با عدد 92955807 مایل تعریف نمایند که این عدد بر اساس سرعت نور و یک فاصله ثابت بدون در نظر دریافت جرم خورشید است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1726

به "فاصله زمین تا خورشید دقیقا چقدر است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "فاصله زمین تا خورشید دقیقا چقدر است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله زمین تا خورشید دقیقا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید