مالیات خودرو لوکس در سال 1403 شامل این خودروها می گردد

به گزارش تور آسیایی ارزان، مالیات خودرو لوکس سال جاری طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی مشمول مدل های بالای 3.5 میلیارد می گردد. با این اوصاف بحث اخذ مالیات خودرو لوکس دخلی به صاحبان اغلب مدل های داخلی و مونتاژی موجود در خیابان ها ندارد. اما موقع خریدوفروش خودرو بحث مالیات نقل وانتقال اهمیت پیدا می نماید. سازمان امور مالیاتی کشور به تازگی جدولی تحت عنوان ماخد محاسبه مالیات نقل وانتقال انواع خودرو های سبک و سنگین را منتشر کرد. طبق این جدول، باید یک درصد ارزش مشخص شده مدل های داخلی و مونتاژی تحت عنوان مالیات نقل وانتقال به حساب سازمان امور مالیاتی واریز گردد.

مالیات خودرو لوکس در سال 1403 شامل این خودروها می گردد
در کانال آپارات بیت ران پلاس دیدن کنید:

بیت ران - پورشه باکستر طبق جدولی که به نام ماخذ محاسبه نقل وانتقال خودرو های سبک و سنگین که از طرف سازمان امور مالیاتی اعلام شد، جزو مدل های لوکس دسته بندی می گردد.

قیمت پورشه باکستر با موتور دو هزار سی سی طبق این جدول چهار میلیارد و 550 میلیون تومان یعنی تقریبا یک میلیارد بیشتر از مرز مشخص شده برای خودرو های لوکس محاسبه شد. آنوقت مالیات نقل وانتقال چنین محصولی که فراوری آن در سال 2020 انجام شد، چیزی نزدیک 54 میلیون و 600 هزار تومان است.

مالیات نقل وانتقال پورشه باکستر با مدل های پایین تر، طبیعتا هزینه کمتری دارد. این عدد به عنوان مثال برای مدل 2019 تا 45 میلیون و 500 هزار تومان تقلیل پیدا می نماید. حالا که با چندوچون نحوه اخذ مالیات از خودرو های لوکس آشنا شدید، بدنیست داستان مقرون به صرفه ترین مدل های موجود در خیابان و مالیاتی که موقع خریدوفروش روی دوش صاحبان این خودرو ها سنگینی می نماید را آنالیز کنیم.

فولکس واگن ID4 وارداتی با شرکت تابعه صنایع خودروسازی کرمان به بازار می آید

مالیات نقل و انتقال خودروهای مقرون به صرفه قیمت

ام وی ام 110 عادی سه سیلندر از منظر سازمان امور مالیاتی، یکی از مقرون به صرفه ترین سواری های فعلی محسوب می گردد. مدلی که فراوری در دهه 90 به سرانجام رسید و از دید سازمان امور مالیاتی کمتر از 100 میلیون ارزش دارد.

مالیات خودرو لوکس داستانی است که از سال 1400 مطرح شد. با این حال در اولین سال اجرایی این طرح فقط 13 درصد رقم پیش بینی شده به حساب سازمان امور مالیاتی واریز شد. این عدد حتی در سال 1401 به کمتر از یک درصد رسیده است.

قیمت ام وی ام 100 عادی سه سیلندر دقیقا 90 میلیون تومان است. مالیات نقل وانتقال همه مدل های به جای مانده از این خودرو قریب 360 هزار تومان خواهد بود. دوو ماتیز یکی دیگر از مدل های مقرون به صرفه قیمت در جدول ماخذ محاسبه مالیات نقل وانتقال سازمان امور مالیاتی است و ارزش این یکی نزدیک 50 میلیون تومان در نظرگرفته شده است.

در کانال آپارات بیت ران پلاس دیدن کنید:

مالیات نقل وانتقال مدل های مختلف دوو ماتیز امسال 200 هزار تومان مشخص شد. و این عدد برای انواع پراید هایی که مدل فراوریشان به قبل از سال 97 مربوط می گردد، به 500 هزار تومان نمی رسد.

مالیات نقل و انتقال آخرین مدل های پراید، یعنی مدل هایی که سال 99 از خط فراوری کنار رفتند، با احتساب قیمت تقریبا 120 تا 125 میلیونی خود خودرو، کمتر از 750 هزار تومان است. صاحبان خودرو تیبا نهایتا با عددی نزدیک یک میلیون و 600 هزار تومان به عنوان مالیات نقل وانتقال خودرو طرف هستند.

قیمت تیبا پلاس براساس جدول ماخذ محاسبه مالیات نقل وانتقال خودرو، 185 میلیون تومان است. با این اوصاف، مالیات نقل وانتقال این محصول برای مدل هایی که در سال 1401 فراوری شدند، یک میلیون و 665 هزار تومان درنظرگرفته شد.

نقل وانتقال تیبا پلاس مدل 1400 مشمول مالیات یک میلیون و 295 هزار تومانی است. مالیات نقل وانتقال تیبا پلاس مدل 99 به یک میلیون و 110 هزار تومان تنزل پیدا می نماید.

فهرست قیمت فروردین ماه محصولات ایران خودرو

مالیات نقل و انتقال تارا میلیاردی!

تارا اتوماتیک تیپ V4 یکی از گرانقیمت ترین سواری های داخلی است و با کمتر از یک میلیارد در بازار پیدا نمی گردد. همین محصول از نظر سازمان امور مالیاتی موقع حساب و کتاب مالیات نقل وانتقال، 580 میلیون ارزش گذاری می گردد. آنوقت مدل های فراوریشده در امسال، مشمول یک درصد مالیات می شوند؛ پنج میلیون و 800 هزار تومان.

مالیات نقل وانتقال تارا اتوماتیک تیپ V4 مدل 1402 نیز پنج میلیون و 220 هزار تومان است. مالیات نقل وانتقال دنا اتوماتیک مدل 1402 به عنوان یکی دیگر از مدل های گرانقیمت داخلی، پنج میلیون و 303 هزار تومان اعلام شد.

تیگو هشت پرو مکس که به وسیله مدیران خودرو مونتاژ می گردد، در بازار آزاد بیش از چهار میلیارد ارزش دارد. اما سازمان امور مالیات ماخد محاسبه مالیات نقل وانتقال این شاسی بلند را دو میلیارد و 220 میلیون مشخص نموده است.

در کانال آپارات بیت ران پلاس دیدن کنید:

مالیات نقل وانتقال تیگو هشت پرو مکس مدل 1403 دقیقا 22 میلیون و 200 هزار تومان است. این عدد برای مدل های فراوریشده در سال 1402 به 19 میلیون و 980 هزار تومان می رسد.

ام وی ام X22 دنده ای در طرف مقابل دردسته مقرون به صرفه ترین سواری های درحال مونتاژ قرار می گیرد. این خودرو کمتر از یک میلیارد قیمت دارد، اما از منظر سازمان امور مالیاتی ماخذ محاسبه مالیات نقل وانتقال ام وی ام X22 دنده ای 560 میلیون است.

چانگان CS35 پلاس جزو مدل های وارداتی به شمار میرود. مدلی که ماخذ محاسبه مالیات نقل وانتقال آن 535 میلیون تومان است، اما برخلاف مدل های داخلی و مونتاژی، مالیات نقل وانتقالش با فرمول جداگانه ای محاسبه می گردد و صاحبان این خودرو ها نهایتا دوصدم ارزش اولیه را باید بابت مالیات نقل وانتقال کنار بگذارند. یعنی تقریبا 10 میلیون و 700 هزار تومان.

دانگ فنگ موتور اژدهای چینی را بهتر بشناسید

دانلود فهرست مأخذ محاسبه مالیات و عوارض شماره گذاری، عوارض سالانه، عوارض سالانه آلایندگی و مالیات نقل و انتقال انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت های فراوری داخل و وارداتی

منبع: بیت ران
انتشار: 21 فروردین 1403 بروزرسانی: 21 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4851

به "مالیات خودرو لوکس در سال 1403 شامل این خودروها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات خودرو لوکس در سال 1403 شامل این خودروها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید