مجموعه شیخ احمد جام نقطه عطفی در بازآفرینی و تحول هنر و معماری خراسان رضوی است

به گزارش تور آسیایی ارزان، ایسنا/ براساس اخبار واصله، مجموعه شیخ احمد جام نقطه عطفی در بازآفرینی و تحول هنر و معماری خراسان رضوی است.

مجموعه شیخ احمد جام نقطه عطفی در بازآفرینی و تحول هنر و معماری خراسان رضوی است

فرامرز صابر مقدم در حاشیه برپایی نمایشگاه تصویری میراث ماندگار جام در مجموعه تاریخی شیخ احمد جام گفت: این نمایشگاه به مناسبت فرا رسیدن نوروز با هدف ارائه تصاویر بیش از نیم قرن کوشش برای بازسازی و احیاء این مجموعه تاریخی در آب انبار دوره صفویه این مجموعه برپا شده است.

وی اظهار کرد: اهمیت این مجموعه به علت وجود عناصر و شاخصه های معماری، الگوها و متعلقات تزئینی، کتیبه های متنوع و هدفمند و آرایه هایی ملهم از کهن الگوهای ایرانی با پس زمینه عرفانی و مذهبی است.

مدیر پایگاه میراث ملی مجموعه تاریخی شیخ احمد جام اضافه نمود: برنامه بازپیرایی این مجموعه با تهیه یک گزارش فنی با هدف شناسایی بناها و مطالعه از لحاظ سبک معماری به وسیله کارشناسان دفتر فنی خراسان در سال 1348 شروع و تا به امروز فعالیت های بازسازیی و ساماندهی در آن به طور مستمر ادامه دارد.

صابر مقدم ابراز کرد: این اثر تاریخی، نقطه عطفی در بازآفرینی و تحول هنر و معماری خراسان شناخته شده و مؤید ارتباط متقابل و پیوند بین مفاهیم عرفانی و جلوه هایی از ابنیه دوران اسلامی است.

وی گفت: مجموعه تاریخی شیخ احمد جام شامل ابنیه و فضاهایی از جمله سردر و پیش طاق ورودی، صحن وسیع، بنای گنبدخانه (خلوت خانه)، مسجد جامع قدیم، ایوان و سردر، مسجد کرمانی، گنبد سفید، فضای سراچه، مدرسه جلالی فیروز شاهی، مسجد جامع نو، بنای آب انبار و شبستان زیرزمینی (زمستانی) است که برهه زمانی از قرن هفتم هجری تا دوره قاجار را در بر می گیرد.

مدیر پایگاه میراث ملی مجموعه تاریخی شیخ احمد جام اعلام نمود: تصاویر نمایشگاه میراث ماندگار جام از مجموعه عکس های آرشیوی نگاتیو، آلبومی و اسلاید موجود از ابتدای بازسازی ها در واحد آرشیو عکس و اسناد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تهیه شده و در قالب تابلوهای قبل و بعد از بازسازی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته و تا خاتمه ایام نوروز دایر است.

منبع: همگردی
انتشار: 10 فروردین 1403 بروزرسانی: 10 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4573

به "مجموعه شیخ احمد جام نقطه عطفی در بازآفرینی و تحول هنر و معماری خراسان رضوی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه شیخ احمد جام نقطه عطفی در بازآفرینی و تحول هنر و معماری خراسان رضوی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید