مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو در سال 1403

به گزارش تور آسیایی ارزان، متقاضیان نقل و انتقال وسیله نقلیه باید قبل از دریافت نوبت نقل و انتقال، ابتدا به وسیله سامانه سکوی وصول دیون قانونی وسائط نقلیه نسبت به استعلام و پرداخت بدهی شامل مالیات نقل و انتقال خودرو، جرایم رانندگی اقدام نمایند.

مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو در سال 1403

خبرنگاران: بر اساس ماده 30 این قانون، نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت، به استثنای ماشین های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال به توضیح ذیل می باشند:

فراوری داخل به اندازه یک درصد (1%) و وارداتی دودرصد (2%) به مأخذ مذکور در تبصره (1) ماده (28) این قانون برای سال فراوری.

مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا شش سال پس از سال فراوری، سالانه ده درصد (10%) همان مأخذ کاهش می یابد و برای سال های ششم به بعد، چهل درصد (40%) مأخذ یادشده است.

تبصره 1- ثبت سند انتقال وسائط نقلیه به وسیله دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک به وسیله نیروی انتظامی، منوط به پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده و به ترتیبی است که سازمان مقرر می نماید. مراجع مزبور در صورت تخلف از این حکم، ملزم به پرداخت دوبرابر مالیات پرداخت نشده هستند.

تبصره 2- اولین انتقال خودرو از کارخانجات سازنده و یا وصل کننده قطعات پیش ساخته (مونتاژکننده) داخلی و یا واردکنندگان (کنندگی های رسمی شرکتهای خارجی) به خریداران و بعلاوه هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده می گردد.

تبصره 3- نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت با پلاک انتظامی منطقه ها آزاد تجاری - صنعتی مشمول مالیات موضوع این ماده نمی گردد.

بر این اساس، ضروری است کلیه متقاضیان نقل و انتقال وسیله نقلیه، قبل از دریافت نوبت نقل و انتقال، ابتدا به وسیله سامانه مالیات و عوارض خودرو نسبت به استعلام بدهی مالیات نقل و انتقال و پرداخت آن اقدام فرمایند.

احراز نشانی محل سکونت

به استناد به بند د تبصره 10 قانون بودجه سال 1402 و بند ط تبصره 10 قانون بودجه سال 1401، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از ابتدای امسال، سامانه تعویض پلاک انواع خودرو و موتورسیکلت را به نحوی ایجاد نماید که تمامی مراحل نقل و انتقال مالکیت به صورت برخط انجام و مراجعه حضوری اشخاص صرفاً برای احراز هویت فرد، اصالت خودرو و فک و نصب پلاک باشد. بر این اساس از تاریخ 1402/02/10 احراز سکونت مراجعین به مراکز تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت و دفاتر خدمات خودرویی به صورت سیستمی انجام می گردد. قبل از اخذ نوبت در سامانه نوبت دهی مراکز تعویض پلاک، احراز محل سکونت به صورت سیستمی انجام گردد و چنانچه محل سکونت در سامانه تأیید نگردد، متقاضی می تواند به وسیله مراجعه سامانه پنجره واحد خدمات فراجا نسبت به احراز محل سکونت اقدام و پس از تأیید آدرس به وسیله شرکت پست مجدداً برای اخذ نوبت از سامانه اقدام نماید . لذا متقاضیان محترم خدمات مراکز تعویض پلاک می توانند جهت احراز نشانی محل سکونت به سامانه پنجره واحد خدمات فراجا مراجعه کنند.

شرایط و مدارک لازم جهت نقل و انتقال وسیله نقلیه

  1. حضور خریدار و فروشنده یا کننده قانونی آن ها (وکیل) به همراه وسیله نقلیه
  1. اصل شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده
  1. اصل سند مالکیت و کارت شناسایی وسیله نقلیه (تذکر: در صورت مفقود شدن سند مالکیت درج یک نوبت آگهی در روزنامه های کثیر النتشار مبنی بر مفقودیت سند و سپری شدن 10 روز از تاریخ درج آگهی)
  1. گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی وسیله نقلیه
  1. بیمه شخص ثالث
  1. معاینه فنی معتبر (خودروهایی که 4 سال از سال ساخت آن ها سپری شده باشد)
  1. مدرک احراز محل سکونت خریدار شامل: سند مالکیت یا اجاره نامه معتبر بنام خریدار، همسر ، پدر یا مادر و… (تذکر: در صورت عدم احراز محل سکونت خریدار، ارائه مدرک تکمیلی شامل : دفترچه تأمین اجتماعی،معرفی نامه از کارگزینی محل خدمت با درج آدرس منزل برای کارکنان دولتی، معرفی نامه از آموزش و پرورش منطقه محل سکونت بچه ها با درج آدرس منزل).
منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 14 فروردین 1403 بروزرسانی: 14 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4674

به "مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو در سال 1403" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو در سال 1403"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید