مسجد جامع ارومیه، یادگار قرن هفتم هجری

به گزارش تور آسیایی ارزان، مسجد جامع ارومیه، مسجدی قدیمی مربوط به نیمه دوم قرن هفتم هجری است که در بافت تاریخی شهر و قلب بازار ارومیه قرار گرفته است.

مسجد جامع ارومیه، یادگار قرن هفتم هجری

به گزارش خبرنگاران، مسجد جامع ارومیه، مسجدی قدیمی مربوط به نیمه دوم قرن هفتم هجری است که در بافت تاریخی شهر و قلب بازار ارومیه قرار گرفته است. هرچند بعضی مسجد جامع ارومیه را یادگار دوران قبل از انوشیروان پاکروان می دانند و کاربرد اولیه مسجد را نیز معبدی زرتشتی به شمار می آورند.

مسجد جامع ارومیه در دوره های گوناگون، بازسازی شده و به همین علت یادگاری هایی متفاوت از دوران های مختلف تاریخی با خود دارد.

شبستان گنبد دار، محراب، چهل ستون، کتیبه و حجره های قدیمی بخش های گوناگون و مجذوب کننده این مسجد را تشکیل می دهند.

نکته جالب توجه در مسجد جامع ارومیه این است که آن را به گونه ای ساخته اند که به مسیرهای عمومی مردم از سه طرف متصل باشد. شبستان مسجد احتمالا متعلق به دوران سلجوقیان است و با پلان مربع و گچ بری نفیس و بزرگ محرابش شناخته می گردد. محرابی که مربوط به دوره ایلخانی است و مشابه آن در محراب مسجد جامع مرند نیز مشاهده می گردد. بنایی به نام چهل ستون، متصل به شبستان گنبددار وجود دارد که در خاکبرداری از آن مقداری اشیا قدیمی مربوط به دوره ایلخانی به دست آمده است. کتیبه های این مجموعه به خط کوفی از دیگر تزئینات این مسجد است. در دوران زندیه نیز حجره هایی قدیمی اطراف صحن مسجد ساخته شده اند.

مسجد جامع ارومیه در سال 1314 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 6 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5166

به "مسجد جامع ارومیه، یادگار قرن هفتم هجری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد جامع ارومیه، یادگار قرن هفتم هجری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید