نام شیراز روی گِل مُهرهای ساسانی

به گزارش تور آسیایی ارزان، محمدرضا نسب عبداللهی گفت: روی این گِل مُهرهای ساسانی، عبارت مُغ شیراز دیده می گردد.

نام شیراز روی گِل مُهرهای ساسانی

عضو جامعه باستان شناسی ایران در توضیحات بیشتری اظهار کرد: گل مهرهای ساسانی در واقع تکه هایی از گِل در ابعاد و شکل ها و میزان های مختلف هستند که برای مُهرکردن اسناد و کالاها ساخته می شدند و روی آن ها مُهر زده می شد و اثر این مُهرها روی این گل ها حک می شد.

او اضافه نمود: این گل مهرها به علت اینکه پخته می شدند، ماندگاری زیادی داشتند.

نسب عبداللهی با اشاره به کشف بیش از 500 گل مُهر از قصر ابونصر شیراز در حدود یک قرن پیش، گفت: سه فصل کاوش باستان شناسان موزه هنر متروپولیتن که منجر به کشف این گل مهرها و سایر مواد فرهنگی در قصر ابونصر شیراز شد، به سال های 1932 تا 1935 میلادی (حدود 1310 تا 1313 شمسی) برمی شود.

این باستان شناس اظهار کرد: کاوش های باستان شناسی نشان می دهد قصر ابونصر شیراز دارای توالی فرهنگی از دوره هخامنشیان تا دوره آل مظفر بوده است و استقرار عمده آن به دوره ساسانیان برمی شود.

نسب عبداللهی اضافه نمود: یافته های باستان شناسی از قصر ابونصر طیف وسیعی از سیستم اداری و شیوه ها و سازه های دفاعی را نشان می دهد.

این باستان شناس بعلاوه اظهار کرد: شواهد باستان شناسی مربوط به دوره ساسانی از جمله این گل مهرها و بعلاوه شواهد دوره هخامنشی مانند گل نبشته های تخت جمشید نشان می دهد شهری که امروزه ما به عنوان شیراز می شناسیم در دوره باستان نیز به همین نام بوده و از جمله شهرهای مهم ایران باستان به شمار می رفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 فروردین 1403 بروزرسانی: 18 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4755

به "نام شیراز روی گِل مُهرهای ساسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام شیراز روی گِل مُهرهای ساسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید