نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!

به گزارش تور آسیایی ارزان، یک جت جنگنده مجهزبه هوش مصنوعی اولین نبرد موفقیت آمیز خود را با خلبان انسانی انجام داد.

نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) بیان کرد که یک جت کنترل شده با هوش مصنوعی طی آزمایش داگ فایت (نبرد هوایی بین هواپیماهای جنگنده از فاصله نزدیک) با موفقیت مشغول نبرد با خلبان انسانی شد.

براساس گزارش دیجیاتو، دارپا در دسامبر 2022 (آذر و دی 1401) به عنوان بخشی از برنامه Air Combat Evolution، استفاده از هوش مصنوعی برای توسعه سیستمی که قادر به کنترل یک جت جنگنده باشد را شروع کرد.

دارپا پس از انجام شبیه سازی های داگ فایت با استفاده از خلبان هوش مصنوعی، کار خود را با به کارگیری این فناوری در داخل هواپیمای آزمایشی X-62A ادامه داد.

هواپیمای کنترل شده با هوش مصنوعی در پایگاه هوایی ادواردز در کالیفرنیا به پرواز عایدی و در سپتامبر 2023 (شهریور و مهر 1402) اولین آزمایش موفقیت آمیز داگ فایت بین هوش مصنوعی و انسان انجام گرفت.

خلبان های انسانی در X-62A این امکان را داشتند که هوش مصنوعی را در جریان نبرد غیرفعال نمایند؛ اما دارپا می گوید خلبانان در هیچ نقطه ای نیازی به غیرفعال سازی آن نداشتند.

X-62A در مقابل جنگنده F-16 که صرفاً به وسیله خلبان انسانی کنترل می شد نهاده شد. هر دو هواپیما در درگیری رو در رو با سرعت 1٬930 کیلومتربرساعت به ارتفاع حدود 600 متری نزدیک شدند. با این حال، دارپا نمی گوید کدام هواپیما برنده این نبرد شد.

دارپا تا به امروز 21 پرواز آزمایشی با هوش مصنوعی انجام داده است و می گوید که این آزمایش ها در سال 2024 ادامه خواهد داشت.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 فروردین 1403 بروزرسانی: 30 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5029

به "نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید