نخستین دیپلماسی منطقه ای زنگنه، عمان و هند 2 مشتری جدید گاز ایران می شوند؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، خبرنگاران: با توافقات اجرا شده بین وزرای نفت ایران و عمان، در صورت تبدیل توافقات شفاهی به قراردادهای کتبی، این کشور در آینده به جمع خریداران گاز ایران می پیوندد.

نخستین دیپلماسی منطقه ای زنگنه، عمان و هند 2 مشتری جدید گاز ایران می شوند؟

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار مالی تور آسیایی ارزان، روز گذشته در حاشیه سفر سلطان قابوس، پادشاه عمان به ایران، محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز این کشور با وزیر نفت کشورمان دیدار کرد.

در این دیدار درخواست چندسال پیش عمان برای خرید گاز از ایران مجددا از سوی الرمحی عنوان شد و زنگنه نیز از آمادگی ایران برای همکاری با عمان در تأمین گاز مورد احتیاج این کشور اطلاع داد.

نخستین مذاکرات مقامات دو کشور برای صادرات گاز ایران به عمان به سال 2007 میلادی (1386 شمسی) باز می گردد، اما در این مدت با تأخیر در توسعه میدان گازی کیش که محور اصلی فراوری گاز برای صادرات به عمان بوده و همچنین عدم حصول نتیجه در مذاکرات طرفین، این تجارت منطقه ای گاز شروع نشد.

عمان پیش از این درخواست خرید دو میلیارد فوت مکعب گاز (حدود 56 میلیون مترمکعب) در روز از ایران داشته و پس از مذاکرات ناموفق سالهای گذشته، در طول سال 91 مذاکراتی بین طرفین برای اجرایی شدن آن انجام گرفت اما با توجه به تغییرات مدیریتی وزارت نفت با روی کار آمدن دولت یازدهم، مقامات عمانی ترجیح دادند انجام مذاکرات را به زمان وزیر نفت دولت یازدهم موکول نمایند تا رفتن وزیر نفت دولت دهم و آمدن وزیر نفت جدید، اختلالی در روند مذاکراتشان به وجود نیاورد.

طبق اخبار رسیده از دیدار روز گذشته وزاری نفت ایران و عمان، توافقهای حاصل شده مبنی بر شروع صادرات گاز ایران به عمان با حجم روزانه یک میلیارد فوت مکعب (حدود 28 میلیون مترمکعب) است.

اجرایی شدن توافقات روز گذشته مقامات دو کشور در زمینه تجارت گاز، به آنالیز پیشنهادات ارائه شده از سوی طرفین و جمع بندی و امضای قرارداد رسمی در دیدارهای آینده زنگنه و الرمحی موکول شد و در این مذاکرات توسعه میدان گازی کیش به عنوان بهترین منبع تأمین گاز در دستور کار نهاده شد.

همچنین پیگیری های خبرنگار تور آسیایی ارزان حاکی از این است که صادرات گاز به هند به وسیله تبدیل گاز طبیعی به LNG در کشور عمان و ارسال آن به هند نیز در مذاکرات شفاهی وزرای نفت ایران و عمان مورد بحث و آنالیز نهاده شده و عمان از این پیشنهاد استقبال نموده است اما نهایی شدن همکاری عمان در صادرات گاز ایران به هند نیز به مذاکرات آینده دو کشور موکول شد.

از اینرو در فاصله بین مذاکرات روز گذشته تا مذاکرات آینده مدیران نفتی ایران و عمان که پیش بینی شده در نیمه دوم سال انجام گردد، کارشناسان و مدیران مربوطه در صنعت نفت هر کشور به تدوین سند همکاری در زمینه صادرات گاز ایران به عمان و صادرات گاز ایران به هند به وسیله عمان خواهند پرداخت تا در دیدار آینده وزرای نفت ایران و عمان، در صورت توافق دوجانبه، مذاکرات شفاهی روز گذشته به قراردادهای رسمی و کتبی تبدیل گردد.

البته صادرات گاز ایران به هند به وسیله عمان در مذاکرات آینده وزیر نفت هند و وزیر نفت ایران در تهران، یکی از محورهای مذاکره خواهد بود و در صورت توافق هند، مذاکراتی سه جانبه بین ایران؛ عمان و هند برای اجرایی شدن این تجارت منطقه ای گاز صورت می گیرد.

(نسخه انگلیسی این خبر را در اینجا ببینید)

منبع: تسنیم
انتشار: 3 شهریور 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 185

به "نخستین دیپلماسی منطقه ای زنگنه، عمان و هند 2 مشتری جدید گاز ایران می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین دیپلماسی منطقه ای زنگنه، عمان و هند 2 مشتری جدید گاز ایران می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید