نفوذ نرم در ویتنام با سپاه صلح امریکایی

به گزارش تور آسیایی ارزان، باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، سفر یک هفته ای خود به آسیا را از روز دوشنبه 23 می آغاز کرد و در ابتدا به ویتنام رفت تا پس از چهار دهه، این کشور را در جرگه متحدان واشنگتن قرار بدهد.

نفوذ نرم در ویتنام با سپاه صلح امریکایی

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش خبرنگاران، باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، سفر یک هفته ای خود به آسیا را از روز دوشنبه 23 می آغاز کرد و در ابتدا به ویتنام رفت تا پس از چهار دهه، این کشور را در جرگه متحدان واشنگتن قرار بدهد. هر چند که روابط دیپلماتیک امریکا با ویتنام در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون و از 1955 آغاز شده بود و هم کلینتون یک سال بعد و هم جورج بوش پسر در 2006 به این کشور سری زده بودند اما باید این سفر اوباما را به عنوان نقطه ای معین نماینده در روابط دو کشور دانست که باعث می شود ویتنام در حلقه مورد نظر واشنگتن به دور چین قرار بگیرد. دو دلیل عمده برای این تغییر قابل توجه در سطح روابط دو کشور وجود دارد که اولی مربوط می شود به تصمیم اوباما برای لغو تسلیحاتی ویتنام و دومی همراهی سپاه صلح امریکایی با او در این سفر به ویتنام تا این سازمان امریکایی پس از 40 سال کار خود را در این کشور از سر بگیرد.

با وجود اینکه امریکا از 12 سال پیش فروش سلاح به ویتنام را آغاز نموده بود اما این کار در سطحی محدود انجام می شد و تحریم ها همچنان در جریان بود اما حالا اوباما دستور لغو کامل تحریم های تسلیحاتی ویتنام را داده و از حالا گفته می شود که شرکت ویتنامی ویت جت سفارش ساخت 100 هواپیما به ارزش 11 میلیارد و 300 میلیون دلار را به شرکت امریکایی بوئینگ داده است. لغو کامل تسلیحاتی ویتنام بیشتر از اینکه به بدنه نظامی این کشور یاری کند، چین را هدف قرار داده و با وجود اینکه اوباما گفت این تصمیم او ربطی به چین ندارد و بخشی از روند عادی سازی روابط با هانوی است اما همین اشاره او به چین تأییدی بر این موضوع است. باید توجه داشت که ویتنام به همراه بعضی از کشورهای منطقه بر سر مالکیت دریای جنوبی چین با پکن اختلافات جدی دارند، به خصوص اینکه این کشور در خصوص مالکیت بر جزایر پارسل یا شیشا چالش جدی با پکن دارد. چین از سال 1947 و در جریان جنگ ویتنام این جزایر را به تصرف خود درآورده و حالا که منابع انرژی آن اهمیت پیدا نموده، هانوی خواهان بازپس گیری آنها شده است. تقویت تسلیحاتی ویتنام از سوی امریکا به معنای قرار دریافت هانوی در صف بندی نظامی واشنگتن در دریای جنوبی چین علیه پکن است و همین نیز باعث شده رسانه های چینی به سختی پاسخ این اقدام اوباما را بدهند. برای مثال، روزنامه گلوبال تایمز چین سخنان اوباما را دروغ و نشان دهنده استراتژی خصمانه امریکا در قبال چین دانست و نوشت: هدف نهایی واشنگتن تحکیم قدرت و موضع امریکا در منطقه است و برای این هدف از کشورهای حوزه نظیر ویتنام استفاده می نماید که مدعی مالکیت دریای چین جنوبی است.

ورود سپاه صلح امریکایی به هانوی وجه دیگر قضیه است و نکته جالب در اصل تشکیل این سپاه است که به همین ویتنام و سال هایی قبل برمی شود که نظامیان امریکایی در ویتنام درگیر جنگ بودند. جان اف کندی در 1961 دستور تأسیس سپاه صلح را داد تا در کنار نیروی نظامی امریکا نقش قدرت نرم این کشور را در ویتنام داشته باشند و به بهانه آموزش زبان انگلیسی و فعالیت در عرصه های آموزشی، فرهنگی و بهداشتی در لایه های جامعه ویتنام نفوذ نموده و افکار عمومی این کشور را نسبت به حضور نظامی امریکا توجیه نمایند. در واقع، سپاه صلح و آموزش زبان انگلیسی روی دیگر از سکه نظامی گیری کندی برای جنگ با مبارزان ویتنامی بود و حالا که اوباما می خواهد بار دیگر ویتنام را در جرگه متحدان منطقه ای خود قرار بدهد، همان برنامه کندی را در دستور کار خود قرار داده است. واشنگتن با اعزام این سپاه به هانوی نشان می دهد که تنها نمی خواهد از ویتنام برای رویارویی خود با پکن بهره برداری بکند بلکه برنامه های بلندمدتی را مد نظر دارد تا به صورت نرم در لایه های درونی جامعه ویتنام نفوذ نموده و شرایط را برای تغییرات اساسی در ساختار سیاسی این کشور فراهم کند. به همین جهت است که باید انتظار اتفاقاتی در سال های آینده را داشت که نمی تواند برای حکومت و دولت ویتنام چندان خوشایند باشند اما گویا آنها چنان مشتاق منافع مالی از نزدیکی روابط مالی- نظامی با واشنگتن شده اند که دیگر توجهی به عواقب این نزدیکی و گرفتاری های آن در سال های بعد ندارند.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 275

به "نفوذ نرم در ویتنام با سپاه صلح امریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفوذ نرم در ویتنام با سپاه صلح امریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید