نقشه فرگوسن در جیب نکونام!؛ قهرمانی استقلال با یک اجبار؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، شما نمی توانید با بچه ها، هیچ جامی ببرید؛ الکس فرگوسن سال ها قبل، این فرضیه را رد کرد و با یک مشت بازیکن جوان، همه چیز به دست آورد. شاید این بار نوبت آن رسیده باشد که چنین فرمولی در استقلال نیز پیاده گردد. آبی ها همواره معروف به این بوده اند که توانسته اند جوان های درجه یکی را به فوتبال ایران معرفی نمایند؛ روندی که شاید در یک سال گذشته متوقف شده، اما انتظار می رود در این فصل دوباره احیا گردد. با تیمی که این روز ها در اختیار نکو است، اعتماد به فوتبالیست های جوان تنها چاره او خواهد بود؛ بازیکنانی که شاید یک آینده دلچسب برای باشگاه استقلال بسازند.

نقشه فرگوسن در جیب نکونام!؛ قهرمانی استقلال با یک اجبار؟

تیمی برای جوانان

استفاده از ستاره های جوان آن هم در بازی های سخت، همواره یکی از سیاست های کلیدی باشگاه استقلال بوده است. این همان باشگاهی است که یک گلر ناشناخته به نام وحید طالب لو، ناگهان در بازی حساس با سپاهان گلر شماره یکش شد و همان پسر بعد ها برای تیم ملی هم بازی کرد. سال های گذشته نیز جوانگرایی همواره یکی از استراتژی های مهم استقلال بوده است. علیرضا منصوریان، به جوانانی مثل مهدی قائدی، امید نورافکن، فرشید اسماعیلی، مجید حسینی و سیدحسین حسینی بها داد و آن ها توانستند اهمیت شان را در این تیم نشان بدهند. وینفرد شفر نیز اللهیار صیادمنش را به یک مهره ثابت برای استقلال تبدیل کرد؛ بازیکنی که همین حالا در هال سیتی انگلیس حضور دارد و استقلال عایدی قابل توجهی از ترنسفرشدنش به دست آورده است. این روند با فرهاد مجیدی به تکامل رسید؛ مردی که امیرحسین حسین زاده، علیرضا رضایی، ابوالفضل جلالی و چند بازیکن جوان دیگر را به استقلال برد و مزد استفاده از این نفرات را با قهرمانی لیگ گرفت. البته پس از فرهاد، این روند برای مدتی از کار افتاد، اما حالا آبی ها باید دوباره آن را از سر بگیرند.

ریکاردو؛ یک فصل بدون چهره

به دلایل متفاوت، استقلال در دوران ریکاردو ساپینتو نتوانست پدیده های جوانی را به فوتبال ایران معرفی کند. به نظر می رسید سبک کاری خاص ساپینتو، مهره های پرتجربه می طلبد و بازیکنان جوان سخت می توانند خودشان را در تیم او ثابت نمایند. علاوه بر این، باشگاه نیز در تابستان، کمتر سراغ خرید مهره های جوان مستعد رفت وفهرستش را با نفرات نسبتا مسن پر کرد. این وسط بدشانسی های بزرگی هم وجود داشت؛ اینکه بازیکنی مثل سبحان خاقانی در همان نخستین تمرین با ساپینتو رباط داد و برای مدت ها دور از میادین بود یا اینکه علیرضا رضایی با چند اشتباه کوچک، تحت فشار نهاده شد و پیروز نشد جانشین خوبی برای سیدحسین باشد. حساسیت بالای بازی ها و امتیاز های از دست رفته نیم فصل اول، فرصت چندانی برای جوانگرایی در استقلال به وجود نیاورد، اما حالا شاید همه چیز با فصل گذشته فرق کند.

این یک انتخاب نیست

جوانگرایی برای نکونام، دیگر نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت است. تیمی که فعلا به این مربی سپرده شده، تیم بسیار جوانی به نظر می رسد. از خالدآبادی روی خط دروازه تا سامان تورانیان، منتظر محمد و آریا برزگر، خیلی از خرید های نو استقلال در اوج جوانی هستند. این تیم از گذشته نیز نفراتی مثل امیرعلی صادقی را در اختیار دارد و امیدوار است که این فصل، فصل درخشش مهره های جوان در استقلال باشد. اگر این نقشه جواب بدهد، عصر تازه ای برای باشگاه رقم خواهد خورد. این برترین موقعیت ممکن برای جواد نکونام خواهد بود.

بیم و امید جوانگرایی

استفاده از جوان ها البته هراس هایی هم دارد؛ مثلا اینکه این بازیکنان به سادگی با فشار بازی برای تیمی مثل استقلال کنار نیایند یا اینکه این جوان ها تحت فشار قرار بگیرند و تمرکزشان را از دست بدهند. با این حال این اتفاق می تواند اثرات فوق العاده ای هم روی آینده استقلال بگذارد. این بازیکنان می توانند در کنار هم، پایه گذار یک نسل نو برای استقلال باشند. باشگاه می تواند هم از ترنسفر کردن آن ها عایدی به دست بیاورد و هم با این نفرات در پی رسیدن به پیروزیت های بزرگ باشد. این احتیاج مهم آن ها در فصل نو لیگ برتر خواهد بود.

منبع: همشهری

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1402 بروزرسانی: 17 مرداد 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2300

به "نقشه فرگوسن در جیب نکونام!؛ قهرمانی استقلال با یک اجبار؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه فرگوسن در جیب نکونام!؛ قهرمانی استقلال با یک اجبار؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید