نور مناسب برای گلخانه و لامپ رشد گیاه خوب برای گیاهان خانگی

به گزارش تور آسیایی ارزان، با گسترش فضاهای شهری و صنعتی و دور شدن هرچه بیشتر انسان ها از زادگاه نخستین و اصلی شون، یعنی طبیعت، کوشش بیشتری برای ایجاد انواع فضاهای سبز طبیعی و مصنوعی انجام شده. دوستداران طبیعت و گیاهان حالا سعی مینمایند انواع گیاه و گل های زیبا رو تو خونه هاشون پرورش بدن و گلخانه های کوچک و عظیم ایجاد نمایند. اما رشد گیاهان در خانه کار خیلی ساده ای نیست و چالش هایی مثل فضای مناسب، دمای مناسب و از همه مهمتر، نور مناسب برای گلخانه پیش روی این افراد هست. تو این مقاله سعی میکنیم روش های صحیح روشنایی گلخانه های عظیم و کوچک و همچنین انتخاب بهترین لامپ رشد گیاه برای گیاهان خانگی رو به شما آموزش بدیم.

نور مناسب برای گلخانه و لامپ رشد گیاه خوب برای گیاهان خانگی

اهمیت استفاده از نور مصنوعی برای گلخانه و گیاهان آپارتمانی

چه صاحب یه گلخانه عظیم باشید و چه چندتا گیاه آپارتمانی تو منزلتون داشته باشید، دونستن مطالبی که در ادامه میاد براتون مفید خواهد بود.

نور خورشید بهترین و ارزان ترین منبع نور برای رشد گیاهان محسوب میشه. اما تو مناطق مختلف، نور خورشید همواره در دسترس نیست یا برعکس، ممکنه بیش از حد به گیاهان بتابه و باعث آسیب رسیدن به اونها بشه. یا اینکه گیاهانی که تو منازل یا حتی دفاتر کار هستند، ممکنه نور کافی رو دریافت ننمایند و پس از مدتی پژمرده بشن و از بین برن. اینجاست که اهمیت استفاده از نور مصنوعی برای روشنایی گلخانه یا لامپ رشد گیاه معین میشه.

برخلاف تصور عموم، اینطور نیست که هرچی نور دریافتی توسط گیاهان بیشتر باشه، بهتر و بیشتر رشد نمایند. نوری که به گیاهان میتابه و باعث رشد گیاه میشه، شاخص های خاص خودش رو داره. شدت نور، مدت زمان تابش و کیفیت طیف نور مهمترین شاخص ها هستند که باید براساس نوع گیاهان مختلف تنظیم بشن.

میشه گیاهان رو از نظر مقدار احتیاجشون به مدت زمان تابش به 3 دسته زیر تقسیم کرد:

1. گیاهان روز بلند: گیاهانی که برای گلدهی احتیاج به 10 تا 14 ساعت نور در شبانه روز دارند. درواقع این گیاهان برای رشد و گلدهی بهتر، احتیاج دارند روز بلندتر و شب (تاریکی) کوتاه تری داشته باشند.

2. گیاهان روز کوتاه: این گیاهان برای گلدهی احتیاج به کمتر از 12 ساعت نور در شبانه روز دارند. اگه طول شب (تاریکی) برای برخی از این گیاهان کمتر از حد احتیاجشون باشه، گلدهی نخواهند داشت. طول مدت تاریکی برخی از این گیاهان به 16 ساعت هم میرسه. یعنی برخی هاشون فقط به 8 ساعت نور احتیاج دارند.

3. گیاهان خنثی: این دسته از گل ها و گیاهان نسبت به مدت زمان تابش حساسیت ندارند و تو هر طول مدت تابشی گل میدن. البته کاهش یا افزایش ساعت نوردهی، میتونه روی کیفیت رشد و گلدهی این دسته تاثیر گذار باشه.

صفحه جدید ما را دنبال کنید

دنبال می کنم

از طرفی عدم دریافت نور مناسب، روی ارتفاع گیاهان و میزان گلدهی اونها اثر گذاره. منظور از نور مناسب، کیفیت طیف نور هست که با معیارهایی مثل طول موج نور معین میشه. مثلا نور فرابنفش (UV) با حدود طول موج 100 تا 400 نانومتر، برای رشد گیاهان گلخانه خطرناکه. همچنین نور دریافتی در ناحیه مادون قرمز (IR) روی رشد گیاه اثری نداره و فقط روی ظاهر و شکل گیاهان اثر گذاره.

از میان نورهایی که تو محدوده بینایی ما قرار دارند (از حدود 380 تا 700 نانومتر)، نور قرمز برای رشد زایشی گیاه و نور آبی برای رشد رویشی و کلروفیل سازی گیاه موثره. نور سبز و نور زرد مایل به سبز در فرآیند کلروفیل سازی تقریبا بی اثر هستند.

بنابراین میبینید که حتی رنگ های مختلف نور مرئی هم اثرهای متفاوتی بر رشد گیاهان گلخانه ای دارند و بهتره برای استفاده از روشنایی مناسب در گلخانه یا خرید لامپ رشد گیاه حتما با یه متخصص با تجربه مشورت بشه. حالا که با اهمیت استفاده از نور مناسب برای گلخانه و رشد گیاهان آشنا شدیم، در ادامه چند نمونه از انواع لامپ رشد گیاه خوب رو به شما معرفی میکنیم. همچنین مزایا و معایب چراغ رشد گیاه LED و لامپ متال هالید و فلورسنت رو آنالیز میکنیم.

خرید لامپ رشد گیاه برای روشنایی گلخانه و مشکل هزینه بالا

از اونجایی که نور خورشید همواره به مقدار کافی در دسترس نیست، کشاورزان و گلخانه داران و همچنین افراد معمولی که به نگهداری گیاهان آپارتمانی علاقه دارند، احتیاج به خرید لامپ رشد گیاه دارند. اما با استفاده از انواع لامپ رشد گیاه برای روشنایی گلخانه میشه حتی کیفیت رشد گیاهان رو بیشتر از حالت معمولی کرد. امروزه از انواع پروژکتور رشد گیاه در نقاط مختلف جهان استفاده میشه. لامپ ال ای دی رشد گیاه در شرایط کنترل شده، دوره رشد گیاه رو نسبت به کشاورزی سنتی نصف میکنه. اما استفاده از لامپ رشد گیاه هزینه خودش رو داره در هر شرایطی مقرون به صرفه نیست.

هرچند خرید لامپ رشد گیاه برای مصارف خانگی هزینه زیادی نداره (به نسبت کارایی و فایده اش)، اما برای استفاده در یک گلخانه عظیم و صنعتی، قیمت لامپ رشد گیاه موضوع مهمی محسوب میشه. اما گروه روشنایی مانی نور با محصولات فراوریی خودش، این موضوع رو برای کشاورزان عزیز حل نموده. این شرکت ایرانی، انواع لامپ فول اسپکتروم رشد گیاه رو با قیمت مناسب فراوری و بازار عرضه نموده.

منابع نورLED فول اسپکتروم رشد گیاه که تو شرکت مانی نور فراوری میشه، تمام طول موج های مورد احتیاج برای رشد گیاهان رو داره. منابع نور فول اسپکتروم برای گیاهان مختلف، با طول موج های تخصصی جمع آوری و فراوری میشن تا اگه گیاه شما طول موج خاصی رو برای رشد مناسب احتیاج داره، بصورت کاملاً حرفه ای پرورش داده بشه. گروه روشنایی مانی نور با توجه به داشتن دستگاه اسپکترومتر، طول موج مورد احتیاج گیاه شما رو فراوری میکنه و دارای تخصص و تجربه کافی در ساخت ال ای دی فول اسپکتروم به رشد گیاه شما و تامین نور مناسب برای گلخانه یاری میکنه.

مقایسه انواع لامپ رشد گیاه

در گذشته برای روشنایی گلخانه بیشتر از لامپ تنگستن، فلورسنت، متال هالید یا بخار سدیم استفاده میشد. این لامپ های رشد گیاه معایبی دارند که از جمله اونها میشه به بازده پایین، مصرف انرژی بالا، ایجاد گرمای زیاد، عدم توانایی در ایجاد انواع تمام طیف های نور و همچنین ایجاد هزینه بالا برای گلخانه اشاره نمود. بنابراین انواع پروژکتور و لامپ LED رشد گیاه جایگزین این لامپ ها شدند.

مثلا هر لامپ ال ای دی 14w، نوری معادل لامپ متال هالید 150w و لامپ ال ای دی رشد گیاه 100w، نوری معادل لامپ بخار سدیم 400w برای فتوسنتز داره. همچنین لامپ LED رشد گیاهان به دلیل حرارت پایین، امکان نصب شدن در نزدیکی گیاه رو داره و حتی میتونه تو فاصله 8 سانتی متری گیاه شما قرار بگیره. درنتیجه تمرکز نوری این لامپ ها بیشتره و نور و گرمای اونها کمتر هدر میره و فضای کمتری رو هم اشغال میکنن.

چرا لامپ رشد گیاه را از مانی نور بخریم؟

گارانتی 3 ساله و امکان بازگشت وجه در صورت نارضایتی یا عدم کسب نتیجه مطلوب، عظیمترین دلیل اثبات کیفیت محصولات رشد گیاه مانی نور هستند. همچنین قیمت مناسب لامپ رشد گیاه و انواع روشنایی گلخانه دلیل دیگه ایه که باعث افزایش مشتریان مانی نور شده. مانی نور این امکان رو برای شما فراهم نموده که براساس احتیاج شما مشتریان عزیز، هر نوع لامپ رشد گیاه یا انواع لامپ های دیگه رو به صورت سفارشی و اختصاصی و با هزینه مناسب فراوری میکنه.

محاسبه مقدار نور مناسب برای گلخانه و قیمت لامپ رشد گیاه به این صورته که هر گلدان یا گیاه در ابعاد 10cm*10cm یا 100cm مربع، احتیاج به هفت وات LED برای رشد داره. بنابراین لامپ ال ای دی مورد احتیاج گیاه شما توسط کارشناسان این مجموعه با کالیبراسیون دقیق و مخصوص گیاه مورد نظر شما، معین میشه. برای نتیجه گیری بهتر، میتونید نام و حجم گیاه مورد نظرتون رو برای ما ارسال بفرمایید. (09121004267)

همچنین میتونید سایت و فروشگاه اینترنتی این شرکت به آدرس www.maninour.com رو مشاهده کنید تا با قیمت انواع محصولات رشد گیاه و سایر محصولات روشنایی شون آشنا بشید.

منبع: اتاق
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1394

به "نور مناسب برای گلخانه و لامپ رشد گیاه خوب برای گیاهان خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور مناسب برای گلخانه و لامپ رشد گیاه خوب برای گیاهان خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید