هم نشینی هلال ماه و اجرام اعماق آسمان در هفته چهارم فروردین 1403

به گزارش تور آسیایی ارزان، در هفته پایانی فروردین 1403 علاوه بر دنباله دار پونز-بروکس که همچنان در آسمان حضور دارد و حضور هلال ماه هم در کنار ستاره های درخشان مناظری تماشایی می آفریند.

هم نشینی هلال ماه و اجرام اعماق آسمان در هفته چهارم فروردین 1403

اکنون به هفته چهارم و سرانجامی فروردین ماه رسیده ایم و چندین هفته از نزدیک شدن دنباله دار پونز-بروکس می گذرد اما در میان رویدادهای نجومی، هنوز برای رصد این دنباله دار هم که در اوج روشنایی پیش بینی شده اش است، فرصت دارید.

قدر این دنباله دار تقریبا 4.5 است و درست در سرانجام گرگ ومیش غروب، ارتفاع آن در سمت غرب آسمان کاهش می یابد. هرچند این قدر در بازه رصد به وسیله چشم انسان هم هست اما با شرایط موجود، ممکن است رصد آن بسیار سخت باشد. دوربین های دوچشمی اما می توانند آن را به صورت یک توپ خاکستری کوچک در میان ستارگان، حتی در یک آسمان معمولی اطراف شهر نشان دهند. سعی کنید هر شب برای رصد آن وقت بگذارید چون احتمال افزایش ناگهانی روشنایی آن وجود دارد.

این دنباله دار در هفته سرانجامی فروردین 1403 با فاصله حدود 3 درجه از کنار مشتری می گذرد و سپس بیشتر به سمت چپ حرکت می نماید. برای تماشا آن می توانید از نرم افزارهای نجومی یاری بگیرید.

رویدادهای نجومی هفته سرانجامی فروردین 1403

شنبه 25 فروردین

در این زمان از سال است در آخرین دقایق گرگ ومیش هنگام غروب، کاسه کم نور صورت فلکی دب اصغر درست به سمت راست ستاره قطبی قرار می گیرد. بالاتر از دو ستاره انتهایی کاسه دب اصغر، دو ستاره انتهایی کاسه دب اکبر را خواهید یافت.

ستاره سماک رامح (Arcturus) این شب ها در سمت شرق آسمان می درخشد و دسته صورت فلکی دب اکبر با ارتفاع زیاد در شمال شرقی آسمان به سمت آن نشانه رفته است.

سماک رامح انتهای نوک تیز یک صورتواره بادبادک مانند باریک و بلند را تشکیل می دهد که به وسیله درخشان ترین ستارگان صورت فلکی گاوران (Boötes) شکل گرفته اند. این بادبادک با 23 درجه طول در حال حاضر به پهلو در سمت چپ آرکتوروس کشیده شده است.

یکشنبه 26 فروردین

اکنون ماه که کمتر از یک روز به تربیع اول آن مانده است، زیر دو ستاره سرپسین و سرپیشین در صورت فلکی دو پیکر ایستاده است.

دوشنبه 27 فروردین

تربیع اول ماه دقیقا در ساعت 22:43 روی می دهد. و قمر زمین در هنگام شب، سمت چپ سرپسین و سرپیشین می درخشد. بسیار پایین تر از آن هم شعرای شامی (Procyon) واقع شده است و در ادامه کمی پایین تر شباهنگ (Sirius) تمام نماینده چشم انداز تماشایی امشب است.

در سمت راست شعرای شامی و شباهنگ، ابط الجوزا (Betelgeuse) واقع شده است که بالای شانه شکارچی را شکل می دهد. این سه، مثلث زمستانی را تشکیل می دهند. ورت فلکی شکارچی (جبار) در حرکت بهاری خود به سمت جنوب غربی می رود و کمربند معروف آن به سمت راست متمایل می گردد.

سه شنبه 28 فروردین

ستاره درخشان نسر واقع (Vega) که به عنوان ستاره تابستانی شناخته می گردد، این شب ها در شمال شرقی آسمان طلوع می نماید. زود یا دیر شدن طلوع آن بستگی به عرض و طول جغرافیایی شما در منطقه زمانی تان دارد.

چهارشنبه 29 فروردین

درست پس از تاریکی هوا، ماه غول پیکر که فاز آن در حال افزایش است، سمت جنوب آسمان می درخشد، شکل داس-مانند صورت فلکی شیر (Leo) در سمت چپ آن عمودی ایستاده است و تقریبا به دور ماه می پیچد.

ستاره پایین داس قلب الاسد (Regulus) است که درخشان ترین ستاره این صورت فلکی است و خود شیر هم به صورت افقی به سمت غرب حرکت می نماید. قسمت داس-مانند پای جلویی، سینه، یال و بخشی از سر شیر را تشکیل می دهند و در سمت چپ آن یک مثلث کشیده نمایان گر انتهای بدن و دم بلند آن است.

پنجشنبه 30 فروردین

امشب ماه بیشتر هم در صورت فلکی شیر پیشروی نموده است و یک مثلث متساوی الساقین با قلب الأسد و ستاره جبهه (Algieba) تشکیل می دهد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

آدینه 31 فروردین

ستاره درخشان سماک رامح این عصرها در سمت شرق آسمان اوج می گیرد و در همین حال ستاره سروش (Capella) با روشنایی مشابه اما در سمت شمال غربی آسمان پایین می رود. ببینید آیا می توانید هم ترازی این دو ستاره را برای خود زمان بندی کنید؟ در نظر داشته باشید که مانند هر چیزی که مربوط به صورت های فلکی است، این اتفاق هم هر شب 4 دقیقه زودتر روی می دهد.

شرایط سیارات در هفته سرانجامی فروردین 1403

عطارد، زهره و نپتون همچنان در تابش شدید خورشید پنهان شده اند.

مریخ و زحل، هر دو با قدر 1.2+ در سپیده دم طلوع می نمایند. این دو سیاره را باید دقیقا بالای افق شرق و جنوب شرقی حدود 45 دقیقه قبل از طلوع خورشید جست وجو کنید. مریخ سرخ تر است و در سمت چپ قرار گرفته است. این دو سیاره از فاصله 2.5 درجه در ابتدای هفته به 6.5 درجه در سرانجام هفته می رسند.

مشتری با قدر 2.1- در صورت فلکی حمل واقع شده است و همان جرم درخشانی است که هنگام غروب، سمت غرب و جنوب غربی آسمان با ارتفاع پایین واقع شده است. این سیاره پس از تاریک شدن هوا پایین تر می رود و کمتر از یک ساعت پس از آن کاملا غروب می نماید.

اورانوس با قدر 5.8 در اوایل هفته تنها 1.5 درجه بالای مشتری پنهان شده است و ارتفاع کم آن هنگام غروب هم آن را به یک جرم سخت برای رصد تبدیل نموده است. این سیاره هفته آینده در حالی که ارتفاع پایین تری دارند به مقارنه با مشتری می رسد.

بلافاصله پس از تاریک شدن هوا، به محض اینکه رصد دنباله دار پونز-بروکس را به سرانجام رساندید، می توانید از دوربین دوچشمی برای شناسایی اورانوس بهره ببرید.

امتیاز این سیاره کم نور در یک نمای تلسکوپی این است که غیرستاره ای بودن آن کاملا معین است اما این بار تماشا آن از میان جو در چنین ارتفاع پایینی کار را سخت خواهد نمود.

عکس کاور: ماه در تربیع اول (Credit: Time and Date)

منابع: Sky and Telescope

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 فروردین 1403 بروزرسانی: 25 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4928

به "هم نشینی هلال ماه و اجرام اعماق آسمان در هفته چهارم فروردین 1403" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم نشینی هلال ماه و اجرام اعماق آسمان در هفته چهارم فروردین 1403"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید