هنرمندان تئاتر در بهسازی محیط تئاتر شهر مشاوره می دهند

به گزارش تور آسیایی ارزان، تهران (پانا) - مشاور و مدیرکل دفتر شهردار تهران در ملاقات با مدیرکل هنرهای نمایشی و رییس تئاتر شهر از آمادگی شهرداری تهران برای آنالیز و برطرف مسائل محیط پیرامونی این مجموعه طی هفته های آینده اطلاع داد.

هنرمندان تئاتر در بهسازی محیط تئاتر شهر مشاوره می دهند

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاترشهر، مصطفی کاظمی مشاور و مدیر کل دفتر شهردار تهران به همراه نصرالله آبادیان شهردار منطقه 11، برزین ضرغامی رییس سازمان زیباسازی شهرداری و علی اصغر طاهری شهردار ناحیه یک شهرداری منطقه 11 روز سه شنبه 22 مهر ماه با حضور در مجموعه تئاتر شهر ضمن ملاقات با قادرآشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابراهیم گله دارزاده رییس تئاتر شهر از آمادگی شهرداری تهران برای آنالیز و برطرف مسائل محیط پیرامونی این مجموعه اطلاع داد.

در این ملاقات که با بازدید کاظمی از محیط پیرامونی و تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر همراه بود، پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج، محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، حسن جودکی معاون تئاتر شهر، حسین طاهربخش مدیر فنی تئاتر شهر و فرشاد محمدی مدیراداری تئاتر شهر نیز حضور داشتند.

ابراهیم گله دارزاده رییس مجموعه تئاتر شهر در ابتدای این ملاقات ضمن قدردانی از حضور مدیران عالی رتبه شهرداری تهران در این مجموعه که به منظور آنالیز آسیب های محیط پیرامونی آن انجام شده بود، شرح داد: مجموعه تئاتر شهر چندی پیش نیز میزبان جناب آبادیان (شهردار منطقه) برای آنالیز مسائل این مجموعه بود. شرایطی که بسیاری از هنرمندان تئاتر بر این باور بودند که به دلیل برگزاری جلسات متعددی که در این زمینه طی سال های قبل انچام گرفته امیدی به بهبود و اجرایی شدن وعده ها و مصوبه های این جلسات نیست. اما خوشبختانه بلافاصله بعد از انتها آن جلسه به همت دوستان ما در شهرداری منطقه 11 شرایطی پیش آمد که ما شاهد اجرایی شدن بعضی از مصوبات جلساتمان در محیط پیرامونی بودیم. همین موضوع می تواند شروع خوبی برای تحقق وعده هایی باشد که جا دارد از همین جا تشکر ویژه ای از آقای آبادیان و سایرهمکارانشان داشته باشیم.

وی در ادامه صحبت های خود توضیح داد: بنده بر این باورم حضور مدیران عالی رتبه شهرداری در این جلسه نشان دهنده اهمیت موضوع تئاتر شهر در حوزه مدیریت شهری است. به هر حال در این مکان نگرانی های بسیار زیادی وجود دارد که من در جلسه پیشین خدمت دوستان شهرداری منطقه 11 به آنها اشاره نمودم. من تصور می کنم این روزهای کرونایی فارغ از اتفاقات تلخی که برای همه ما فراهم آورد می تواند فرصتی را فراهم کند تا به دلیل کاهش تراکم اجراها با نگاه عمیق تری به مسائل تئاتر شهر در حوزه پیرامونی بپردازیم و فضا را به سمتی راهنمایی کنیم که مصوبات و حرف هایی که در این جلسات گفته می گردد شکل عملیاتی پیدا کند.

رییس تئاتر شهر اضافه نمود: ما باید شرایط را به سمتی ببریم که با کاهش منطقی و اصولی بزه و آسیب های اجتماعی ، محدوده جغرافیایی تئاتر شهر را تبدیل به یک منطقه فرهنگی کنیم. در این شرایط تئاتر شهر می تواند به عنوان یک نقطه استراتژیک فرهنگی شهر تهران به شهفرایندان عزیز خدمت رسانی کند. من بر این باورم همه شما عزیزان به دلیل پیشینه ارزشمندی که در کارنامه مدیریتی تان دیده ایم افرادی دغدغه مند هستید که می توانید این طرح ها و مصوبات جلسات اینچنینی را اجرایی کنید.

قادرآشنا مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: شرایط تئاتر در روزهای کرونایی به طور حتم شرایط مناسبی نیست چرا که تعطیلی پی در پی تالارهای نمایشی موجب شده تا فضای نامطلوبی به جهت اقتصادی در این حوزه حکمفرما باشد. این در حالی است که خوشبختانه به مدد همراهی صمیمانه هنرمندان تئاتر و همکاران ما در تالارهای نمایشی ما حتی یک گزارش از ابتلای یکی از تماشاگران یا هنرمندان به کرونا در این ایام نداشتیم. چرا که در این زمینه همکاری حداکثری برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی مربوط به تالارهای نمایشی انجام شده که امیدوارم تصمیم گیرندگان برای تعطیلی تالارهای نمایشی نسبت به این موضوع توجه بیشتری نمایند تا در آینده برای تعطیلی یا توقف فعالیت های تئاتری نگاه دیگری به ماجرا داشته باشند. به هر حال این روزها به سبب همین توقف فعالیت ها فشار سنگینی به لحاظ روانی روی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که خواهشمندم با اتخاذ تصمیمات موثر در روزهای اینده شاهد کاهش این فشار هم در حوزه فعالیت هنرمندان شریف تئاتر و هم همکارانم در وزارت ارشاد باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع معین حریم برای مجموعه تئاتر شهر اشاره نمود و گفت: در حال حاضر همه متفق القول هستند که در حوزه تئاتر شهر نگرانی های زیادی وجود دارد که در درجه اول هنرمندان، مخاطبان و کارکنان این مجموعه را تحت تاثیر قرار داده است. شما اگر دقایقی را در محوطه مجموعه تئاتر شهر قدم بزنید خواهید دید که از یادگاری های نوشته شده روی دیوار تا حضور افراد بزهکار و سایر آسیب های خطرناکی که در این محدوده وجود دارد، چه لطماتی را به این محیط فرهنگی وارد شده است. بنابراین تا زمانی که فرهنگ واقعی خلق نگردد ما نمی توانیم بدون معین حریم برای تئاتر شهر شاهد اتفاقات ثمر بخش فرهنگی باشیم. در این میان بحث معین حریم برای این محدوده می تواند به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.که امیدوارم این جلسه علاوه بر مواردی که درباره سایر آسیب های محیط پیرامونی به آن اشاره شد، مقدمه ای برای معین حریم در محدوده تئاتر شهر نیز باشد.

مدیرکل هنرهای نمایشی توضیح داد: مباحث مرتبط با معین حریم برای تئاتر شهر سالهاست توسط رسانه ها، هنرمندان و مخاطبان به صورت مستمر مطرح می گردد. دغدغه هایی که به نظر من بسیار موضوع جدی است که تا به امروز در این زمینه شاهد اتفاق اجرایی برای حل ماجرا نبودیم. همین شرایط موجب شده که هنرمندان و مخاطبان نیز از برگزاری این جلسات نا امید باشند. پس حالا وقت آن است که بتوانیم به تمام حرف ها و گفته هایی که در این برنامه مطرح می گردد با یاری یکدیگر جامعه عمل بپوشانیم. خوشبختانه این اهتمام مدت هاست در اداره کل هنرهای نمایشی وجود دارد و من صادقانه می گویم حاضرم خودم لباس شرافتمندانه کارگری را به تن کنم و در میدان حضور داشته باشم تا همراه هم از بحران جدی که فعالیت های تئاتر شهر را به شدت تحت تاثیر قرار داده، عبور کنیم.

آشنا تاکید نمود: من حتی حاضرم برگزاری جشنواره تئاتر فجر در این مکان ارزشمند را به جای دیگری منتقل کنم اما شرایطی را ایجاد کنم تا هرچه زودتر شاهد اتفاقات بهتری برای کاهش آسیب ها و بحران فعلی که تئاتر شهر را در خطر جدی قرار داده، باشم. ما امروز اینجاییم تا به امید خدا و همراهی شما عزیزان در شهرداری تهران موضوع تئاتر شهر را دردستور کار قرار دهیم.

نصرالله آبادیان شهردار منطقه 11 تهران هم در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از آنچه طی ماه های گذشته در پهنه فرهنگ و هنر رودکی و محدوده تئاتر شهر انجام شده، اظهار کرد: موضوع محدوده تئاتر شهر یکی از مهم ترین دغدغه های شهرداری منطقه 11 تهران در ماه های گذشته بوده که ما در راستای عملیاتی شدن فاز یک پهنه فرهنگ و هنر رودکی که از محدوده تالار وحدت شروع شد روی آن تمرکز ویژه ای داشتیم. کما اینکه در این زمینه قرار است فاز دوم پروژه را از آبان ماه سال جاری شروع نموده و شرایطی را فراهم کنیم که هرچه زودتر شاهد فضای مطلوب فرهنگی در این محدوده جغرافیایی باشیم.

وی اضافه نمود: محیط پیرامونی مجموعه تئاتر شهر در بحث پهنه فرهنگ و هنر رودکی یکی از مهم ترین مواردی بوده که روی آن تمرکز ویژه ای داریم. به هر حال این مجموعه در یکی از مهم ترین و استراتژیک ترین مناطق شهر تهران قرار گرفته که مجاورت در محدوده بوستان دانشجو و خیابان ولیعصر به علاوه تاریخی بودن آن شرایطی را به وجود آورده که نه تنها به عنوان یک ساختمان مهم برای اهالی تئاتر محسوب می گردد بلکه دارای ارزش های معماری و فرهنگی قابل توجهی است که اهمیتش بر ما پوشیده نیست. بنابراین آنچه در این شرایط می تواند به بهبود فضای فعلی مجموعه ثمر بخش باشد موضوعی شدن بوستان دانشجو به یک مکان فرهنگی است. اتفاقا در این شرایط است که می توانیم به کاهش آسیب های اجتماعی این محدوده که واقعا در موقعیت بحرانی واقع شده است کارهای مثبتی را با همراهی دوستان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نتیجه برسانیم.

شهردار منطقه 11 تهران در بخش دیگری از صحبت های خود ابراز امیدواری کرد با تشکیل کارگروه های ویژه بین شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی در رابطه با مجموعه تئاتر شهر و البته انجام هماهنگی های لازم برای انتقال اعتبارات در شهرداری تهران ، شاهد برطرف مسائل پیرامونی تئاتر شهر در فازهای دوم و سوم پهنه فرهنگ و هنر رودکی باشیم.

برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز در این ملاقات گفت: بسیار خوشحالم که بعد از مدتی با دوستانم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ملاقات می کنم. به هر حال همه این جلسات و برنامه ها در راستای اهداف مشترکی است که نتیجه اش قطعا باید در بین اصحاب فرهنگ و هنر و مخاطبان فهیم آن دیده گردد.

وی اضافه نمود: مجموعه تئاتر شهر هم از جمله مکان های فرهنگی هنری شهر تهران است که همکاران بنده در شهرداری تهران قطعا بر مسائل پیرامونی آن واقفند و کوشش می نمایند تا با برگزاری این جلسات شرایط بهتری را در خدمت رسانی به اهالی تئاتر انجام دهند. ما امروز اینجا هستیم تا در حد توان نسبت به حل و فصل مسائل تئاتر شهر اقدامات عاجلی را انجام دهیم. در این راستا ضروری است تا جلسات مشترکی میان شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردد تا با انجام مشورت های لازم هرچه زودتر به نقطه مشترکی برای حل مسائل پیرامونی دست پیدا کنیم. در حوزه مباحث اقتصادی - اداری نیز شرایط به گونه ای است که باید همه دستگاه ها دست به دست هم دهند تا در این زمینه نیز مسئله ای پیش روی دست اندرکاران نباشد.

مصطفی کاظمی مشاور و مدیر کل دفتر شهردار تهران نیز در این ملاقات با قدردانی از کوشش های انجام شده همکارانش در شهرداری منطقه 11 شرح داد: جا دارد همین جا از دوستان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی قدردانی کنم که شرایطی را ایجاد کردند تا پای مدیران شهری به این گونه مجامع باز گردد.

مشاور و مدیرکل دفتر شهردار تهران اضافه نمود: از وقتی آقای آشنا با من تماس گرفت و ماجرای تئاتر شهر را با من در میان گذاشت کمتر از دو روز گذشته است و من به دلیل دغدغه ای در این رابطه دارم به نمایندگی از آقای حناچی به این جلسه آمدم تا در جریان مسائل قرار گیرم. من نه به عنوان عضوی از شهرداری تهران که به عنوان یک شهفرایند به مجموعه تئاتر شهر تعلق خاطر دارم. از سوی دیگر به عنوان یک مدرس دانشگاه در رشته معماری نیز همیشه به اهمیت ساختمان تئاتر شهر واقف بوده و هستم. همین دغدغه ها در کنار وظایف ذاتی شهرداری تهران برای توجه به فضاهای این چنینی شرایطی را ایجاد نموده که امروز دور هم جمع شویم و به نتایج ثمربخشی برای حل مسائل تئاتر شهر برسیم.

وی اضافه نمود: همه ما به محدودیت های بودجه ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقف هستیم و می دانیم که دوستان ما در این زمینه با مسائل بسیاری دست و پنجه نرم می نمایند پس آنچه در این میان می تواند مورد توجه قرار گیرد شروع یک حرکت مشترک فرهنگی میان شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و این حرکت مشترک قطعا نتیجه ای جزو منفعت برای شهفرایندان نخواهد داشت. ما احساس می کنیم هر یاریی که از دست ما بر می آید متعلق به شهر و همین مردم است که می تواند نتایج ثمر بخشی هم داشته باشد.

کاظمی در بخش دیگری از صحبت های خود با مطرح کردن پیشنهاداتی برای تبادلات فرهنگی میان شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به موضوع آسیب های وارده به تئاتر شهر و نقش پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی در این زمینه اشاره نمود و گفت: پهنه فرهنگ و هنر رودکی یک پروژه مهم شهرداری تهران است که نباید آن را با سیستم وصله پینه ای راهنمایی کرد. این پروژه مهم که خوشبختانه فاز اول آن را پشت سر گذاشتیم یک مدیریت یکپارچه می خواهد. شرایطی که قطعا باید مجموعه مهمی چون تئاتر شهر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. شما مطمئن باشید اگر این مدیریت یکپارچه وجود نداشته باشد قطعا هرکاری بکنیم ناموفق است.

مشاور و مدیرکل دفتر شهردار تهران اظهار کرد: من به دوستان شهرداری منطقه 11 تهران و نهادهایی که به نوعی چه از سوی شهرداری و چه از سوی وزارت ارشاد در ماجرای تئاتر شهر دخیل هستند پیشنهاد می کنم در قالب دفتر توسعه محله ای که فقط هم متعلق به شهرداری تهران نیست شرایطی را فراهم نمایند تا موضوعات مختلف با تئاتر شهر به صورت جدی تری پیگیری گردد در این زمینه شهرداری تهران نیز آماده هرگونه همکاری در این شرایط است که بتوانیم هرچه زودتر به برطرف مسائل اقدام کنیم. اتفاقا در همین دفتر توسعه محله ای است که می توان روی موضوعات دیگری چون قابلیت های گردشگری این مجموعه نیز تمرکز کرد تا در این چارچوب شهفرایندان عزیز در قالب یک فرآیند راهنمایی شده بتوانند از امتیازات ویژه این مجموعه استفاده نمایند.

وی در بخش انتهای صحبت های خود از کوشش دفتر شهردار تهران برای حل و فصل اعتبارات مرتبط با موضوع پهنه فرهنگ و هنر رودکی در محدوده تئاتر شهر سخن گفت و برطرف مسائل و آسیب های محیط پیرامونی این مجموعه معتبر تئاتری را جزو وظایف شهرداری تهران دانست.

بر اساس این گزارش در انتها این ملاقات پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج نیز ضمن قدردانی از شهردار منطقه 12 تهران در بهبود شرایط فیزیکی و خدمات شهری پیرامون این مجموعه تاریخی هنری از مدیرکل دفتر شهردار تهران خواست نا نسبت به پیگیری طرح توسعه تماشاخانه سنگلج آنالیز های لازم را انجام دهد.

وی با ارائه گزارشی از فرایند تدوین طرح توسعه تماشاخانه سنگلج که از دوره های پیشین مدیریت این مجموعه مورد توجه قرار گرفته ، طرح مکتوب توسعه تماشاخانه سنگلج را به کاظمی ارائه داد .

مشاور و مدیر کل دفتر شهردار تهران نیز در این ملاقات از پیگیری مجدانه این طرح در مجموعه شهرداری تهران تا حصول نتایج لازم سخن گفت.

برای آگاهی و اطلاع درباره تازه ترین برنامه ها و اجراهای مجموعه تئاتر شهر به سامانه اینترنتی www.city.theater.ir و صفحه اینستاگرام این مجموعه به آدرس @tehran.city.theater مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1290

به "هنرمندان تئاتر در بهسازی محیط تئاتر شهر مشاوره می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمندان تئاتر در بهسازی محیط تئاتر شهر مشاوره می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید