واکنش اتحادیه املاک به ثبت رایگان قرارداد اجاره: مشاوران املاک حذف شدنی نیستند

به گزارش تور آسیایی ارزان، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه ما حذف شدنی نیستیم، گفت: با حذف مشاوران املاک از فرآیند پیش فروش ساختمان، این راه حل جذب سرمایه ها از بین رفت.

واکنش اتحادیه املاک به ثبت رایگان قرارداد اجاره: مشاوران املاک حذف شدنی نیستند

به گزارش تسنیم، داوود بیگی نژاد، در مورد رونمایی از سامانه ثبت رایگان قرارداد های اجاره مسکن، صدور رایگان کد رهگیری و اظهارات معاون وزیر راه درباره کاهش هزینه های مالک و مستأجر با این اقدام، اظهار کرد: ثبت قرارداد ها در بنگاه های املاک نیز هزینه ای نداشته و ندارد. صدور کد رهگیری نیز برای متعاملین رایگان بوده و مشاوران املاک هزینه خدمات ارائه شده را در قالب تعرفه های مصوب دریافت می نمایند.

وی اضافه کرد: این تعرفه ها نیز یک عدد بسیار جزئی است که موجر و مستأجر بابت کار های مربوط به مشاوره، بازدید، جذب مخاطب و در نهایت تنظیم قرارداد به مشاور املاک پرداخت می نماید.

وی با تأکید بر این که صدور کد رهگیری برای معاملات، آخرین مرحله از قرارداد های اجاره مسکن است، توضیح داد: هزینه صدور کد رهگیری تا 5 هزار تومان است که آن را بنگاه های املاک پرداخت می کردند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با یادآوری این که دولت در کوشش است هزینه موجر و مستأجر را کاهش دهد، گفت: دستمزد مشاوران املاک هزینه ای را در سبد خانوار ایجاد نمی نماید.

بیگی نژاد با بیان این که قیمت تمام شده خانه های اجاره ای در کشور بالاست، گفت: باید قبول کنیم قیمت نهایی را مالک معین می نماید و تصمیمات نهایی برای کنترل بازار باید به گونه ای باشد تا مالکان، جامعه هدف باشند.

وی در ادامه با اشاره به بعضی اظهارنظر ها در مورد تأثیرگذاری مشاوران املاک در افزایش قیمت مسکن، اظهار کرد: به گواه همکاران و آمار، بسیاری از مشاوران املاک از ابتدای سال جاری تا به امروز نتوانسته اند حتی یک قرارداد تنظیم نمایند، با توجه به این مسئله مشاوران چه تأثیری می توانند بر قیمت ها داشته باشند؟

وی با تأکید بر این که ما زنده ایم، گفت: سامانه املاک و مستغلات سال هاست وجود داشته و ما کد رهگیری را به مردم ارائه نموده ایم. مشاوران املاک در لایه های مختلف اجتماع با مردم زندگی و خدمات بخش مسکن را ارائه می نمایند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: ریل استیت (Real estate) همواره بازوان پرتوان بازار مسکن بوده که باعث شده اند سرمایه های خُرد به سمت فراوری مسکن حرکت کند. از این رو تضعیف این صنف به کسی یاری نمی نماید و خُسران را به همراه دارد.

بیگی نژاد با بیان این که مشاوران املاک جزء اصول اصلی ساختمان هستند، گفت: در قانون پیش فروش ساختمان، قانونگذار مشاوران املاک را حذف کرد؛ بعد از این اتفاق آیا پیش فروش رونق پیدا کرد؟ این نوع ساخت و ساز متأسفانه از بین رفت و یکی از راه چاره های جذب سرمایه از کف بازار بلااستفاده مانده است.

انتشار: 7 خرداد 1402 بروزرسانی: 7 خرداد 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2270

به "واکنش اتحادیه املاک به ثبت رایگان قرارداد اجاره: مشاوران املاک حذف شدنی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اتحادیه املاک به ثبت رایگان قرارداد اجاره: مشاوران املاک حذف شدنی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید