پایش شرایط تعهدات دانشجویان علوم پزشکی در حین تحصیل

به گزارش تور آسیایی ارزان، به نقل از وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی با تاکید بر اینکه تربیت دانشجویان علوم پزشکی متناسب با اصول اخلاقی و دینی یکی از ضروریاتی است که در بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی به آن توجه شده است، گفت: این مهم بر عهده تمامی اساتید حوزه علوم پزشکی است که می توانند به عنوان الگو این معارف را به دانشجویان منتقل نمایند.

پایش شرایط تعهدات دانشجویان علوم پزشکی در حین تحصیل

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی اضافه کرد: در کنار این اساتید، مدرسین اخلاق پزشکی در دانشکده ها و محیط های بالینی نقش چشمگیری در آموزش اصول اخلاقی به دانشجویان دارند.

وی تربیت نیروی انسانی را موضوعی زیربنایی ذکر کرد و گفت: در نظام سلامت چنانچه به حوزه آموزش و تربیت نیروی انسانی با کیفیت توجه گردد، این موضوع بر تمامی حوزه های نظام سلامت اثر می گذارد؛ چرا که نیروی انسانی مولفه اصلی در کیفیت ارائه خدمات است. نیروی انسانی نظام سلامت باید با توجه به احتیاجهای جامعه تربیت گردد و باید احتیاج مناطق و استان های کشور به نیروی انسانی برآورد گردد و برای تربیت نیرو به همان میزان برنامه ریزی صورت گیرد.

لاریجانی گفت: برای پاسخگویی بیشتر به احتیاجهای جامعه و همچنین برای همراه شدن با دانش روز و ملزومات دنیای بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی از 3 سال پیش در کشور طراحی و اجرا شد. اجرای کامل این بسته ها اولویتی است که در دولت دوازدهم نیز پیش روی حوزه آموزش علوم پزشکی است و به طور جدی در حال پیگیری است.

وی گفت: ارتقای اخلاق حرفه ای یکی از شالوده های اصلی است که باید در نظام سلامت مستحکم گردد. این مزیت در کنار دانش و مهارت است که می تواند زمینه های ارتقای سلامت جامعه را فراهم آورد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: اصول اخلاق حرفه ای از دوران دانشجویی باید در بین ارائه نمایندگان آینده خدمات سلامت جامعه نهادینه گردد و آموزش های اخلاق ماهیتا با سایر آموزش های حوزه علوم پزشکی متفاوت است و احتیاج به زیرساخت ها و روش های ویژه ای دارد.

لاریجانی به تدوین بسته ارتقای اخلاق حرفه ای در مجموعه بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره نمود و گفت: این بسته در واقع نقشه راهی است که پیش روی دست اندرکاران حوزه آموزش علوم پزشکی واقع شده است و ترجمان آن باید در همه سطوح این حوزه طراحی گردد.

وی از راه اندازی کمیسیون کتب مرجع علوم پزشکی سخن گفت و گفت: کشور ما گنجینه های غنی در حوزه اخلاق پزشکی دارد و بدون شک پرداختن به این گنجینه می تواند زمینه های مرجعیت کشور در این حوزه را فراهم کند.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با اشاره به اینکه ماموریت های مشترک و ویژه ای به مناطق آمایشی و دانشگاهها گفت: توسعه اخلاق حرفه ای در بستر شوراهای اخلاق پزشکی ماموریتی است که به تمامی مناطق و دانشکده ها سپرده شده و به طور جدی در حال پیگیری است.

وی به نقش شورای عالی اخلاق پزشکی در سیاستگذاری های کلان کشور در حوزه اخلاق اشاره نمود و گفت: این شورا در دولت یازدهم بازمهندسی شد و دبیرخانه این شورا به صورت فعالی توسعه اخلاق پزشکی در کشور را پیگیری می نماید و دانشگاه های علوم پزشکی نیز با تشکیل شورای اخلاق دانشگاهی بسترهای اجرای مصوبات شورای عالی را فراهم می نمایند.

نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با بیان اینکه سند راهبردی اخلاق پزشکی کشور بازبینی شده و دومین ویرایش این سند جهت اجرا به دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است، گفت: در این سند به توسعه اخلاق پزشکی در تمامی حوزه های نظام سلامت از جمله آموزش، پژوهش و ارائه خدمات سلامت پرداخته شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت پایش شرایط تعهدات حرفه ای دانشجویان علوم پزشکی در حین تحصیل را یکی از برنامه هایی ذکر کرد که برای گسترش اخلاق حرفه ای در بین دانشجویان در حال انجام است و گفت: کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی نیز راه اندازی شده که مسئولیت برنامه ریزی برای ارتقای اخلاق حرفه ای در بین دانشجویان علوم پزشکی و بالطبع آن دست اندرکاران فردای نظام سلامت کشور را بر عهده دارد.

وی اضافه کرد: دستورالعمل تشکیل کمیته اخلاق در آموزش به دانشگاه های علوم پزشکی نیز ابلاغ شده و بدون شک تشکیل این کمیته ها و برنامه ریزی ویژه برای توسعه اخلاق در آموزش تاثیر بسزایی در آینده نظام سلامت کشور خواهد داشت.

لاریجانی با اشاره به ویژگی های آموزش های اخلاق گفت: اساتید در دانشگاه ها نقش برجسته ای در انتقال اصول اخلاقی به دانشجویان دارند چرا که هر یک از این اساتید الگوهایی ارزشمند در حوزه های مختلف علمی و اخلاقی هستند که می توانند تاثیر بسزایی بر دیدگاه ها، دنیا بینی و رفتار دانشجویان داشته باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به اهمیت نقش مدرسین اخلاق پزشکی در دانشگاههای علوم پزشکی اشاره نمود و گفت: این اساتید متولیان اصلی ارائه اصول اخلاق حرفه ای به دانشجویان علوم پزشکی نقش چشمگیری در نهادینه سازی اخلاق حرفه ای در جامعه پزشکی کشور به عهده دارند.

وی اظهار داشت: تربیت مدرسین اخلاق یکی از اولویت هایی است که در حوزه آموزش در نظر گرفته شده و بر همین اساس 200 بورسیه داخلی برای تحصیل دانشجویان و فارغ التحصیلان برتر دکتری حرفه ای در رشته اخلاق پزشکی و آموزش پزشکی در نظر گرفته شده است.

لاریجانی با بیان اینکه مدرسین اخلاق در دانشکده ها و محیط های بالینی می توانند نقش چشمگیری در انتقال مفاهیم اخلاقی به دانشجویان داشته باشند گفت: این امر احتیاجمند برنامه ریزی ویژه ای است که در قالب بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در حال انجام است.

منبع: ویکی گرام
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1371

به "پایش شرایط تعهدات دانشجویان علوم پزشکی در حین تحصیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش شرایط تعهدات دانشجویان علوم پزشکی در حین تحصیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید