پرونده روستاهای جهانی ایران اول اردیبهشت به سازمان جهانی گردشگری ارسال خواهد شد

به گزارش تور آسیایی ارزان، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، پرونده روستاهای جهانی ایران اول اردیبهشت به سازمان جهانی گردشگری ارسال خواهد شد.

پرونده روستاهای جهانی ایران اول اردیبهشت به سازمان جهانی گردشگری ارسال خواهد شد

مصطفی فاطمی (مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی) با اشاره به آنکه پرونده روستاهای جهانی ایران تا آخر به سازمان جهانی گردشگری UN tourism ارسال خواهد شد، گفت: در حال حاضر پرونده 10 روستا در حال تکمیل است که آخر هفته 8 روستا که پرونده کاملتری دارند، انتخاب و پرونده آنها در اول اردیبهشت ارسال خواهد شد.

به گفته او، اسامی روستاهایی که در گذشته نیز پرونده آنها برای ثبت جهانی ارسال شده بود، در این گزینه ها وجود دارد و از آن جمله میتوان به روستای پالنگان در استان کردستان، بیشه در استان لرستان، کندلوس در استان مازندران، قلعه بالا در استان سمنان، اصفهک در استان خراسان جنوبی، میمند در استان کرمان، ابیانه در استان اصفهان، فهرج در استان یزد، سهیلی در استان هرمزگان و قاسم آباد در استان گیلان اشاره نمود.

مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی با اشاره به آنکه شش ماه بعد نتایج ثبت جهانی روستاهای گردشگری ایران تعیین خواهد شد، گفت: بعد از ارزیابی UN tourism، روستاهای جهانی معرفی خواهند شد. هر روستا باید سه خلاقیت، ابتکار و نوآوری را در حوزه گردشگری داشته باشد و 7 شاخص اصلی و 49 شاخص فرعی را نیز داشته باشد. تا به امروز تنها یک روستا از ایران در فهرست روستاهای جهانی گردشگری ثبت شده کندوان است و امیدواریم روند ثبت روستاهای جهانی گردشگری از ایران ادامه داشته باشد.

فاطمی با اشاره به آنکه روستای کندوان بعد از 4 سال معرفی روستاهای گردشگری به وسیله ایران بالاخره در فهرست روستاهای جهانی گردشگری ثبت شد، ادامه داد: با وجود آنکه 4 سال بود که پرونده های روستاهای ایران را برای ثبت جهانی ارائه می دادیم اما در این زمینه به موفقیت نمی رسیدیم و در واقع ثبت کندوان که سال گذشته محقق شد، این طلسم را شکست. زیرساختهای گردشگری و تاسیسیات گردشگری موجود در روستاها در این ثبت اهمیت زیادی دارد. نباید فراموش کرد که در ایران تعداد اندکی از روستاها هستند که هتل 5 یا 4 ستاره داشته باشند؛ هم اکنون نیز یک هتل در پالنگان در حال ساخت است. ثبت روستاها در فهرست سازمان جهانی گردشگری با ملاک های گردشگری سنجیده می گردد نه میراث فرهنگی و این نکته ای هست که باید مورد توجه قرار گیرد.

او تاکید نمود: تاثیر ثبت روستاهای ایران در فهرست سازمان جهانی گردشگری تاثیر مستقیم بر حوزه گردشگری خواهد داشت، چرا که نام این روستاها در فهرست بسته های سفر آژانس داران و تورها قرار می گیرد و گردشگران بیشتر با این روستاها آشنا می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 فروردین 1403 بروزرسانی: 20 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4822

به "پرونده روستاهای جهانی ایران اول اردیبهشت به سازمان جهانی گردشگری ارسال خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده روستاهای جهانی ایران اول اردیبهشت به سازمان جهانی گردشگری ارسال خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید