چرا ایمن کردن راه پله ها اهمیت دارد و برای آن چه باید کرد؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، احتمالا برای شما هم رخ داده که در خانه یا آپارتمان نو از پله ها سر بخورید و به زمین بیفتید. ممکن است خانه نوتان نوساز نباشد و راه پله های آن بسیار شیب دار باشند. برای اینکه در خانه های قدیمی و نو کمتر دچار چنین حوادثی شوید، باید به ایمن کردن راه پله ها فکر کنید. در این مقاله، راه هایی که برای ایمن تر شدن راه پله ها دارید و نکات مهمی که باید برای انجام دادن این کار در نظر بگیرید را می خوانید.

چرا ایمن کردن راه پله ها اهمیت دارد و برای آن چه باید کرد؟

ایمن کردن راه پله های ناایمن

واقعیت این است که سالانه بیش از میلیون ها نفر در سراسر دنیا به علت سر خوردن از راه پله و صدمه تماشا از آن راهی بخش اورژانس بیمارستان ها می شوند. شما هم اگر راه پله هایی خطرناک دارید، باید برای ایمن کردن آن ها فکری کنید. برای ایمن کردن راه پله های خطرناک روش های مختلفی وجود دارد. از میان این راه ها، 4 روش از همه مؤثرتر هستند.

1. دمپایی بپوشید

اگر حیوان خانگی ندارید و می خواهید از ساده ترین روش برای ایمن شدن راه پله بهره ببرید، می توانید از یک جفت دمپایی ضد لغزش یا جوراب بهره ببرید. باید هر روز این دمپایی یا جوراب ها را بپوشید و برای مهمان ها نیز دمپایی و جوراب اضافی کنار بگذارید.

2. فرش نصب کنید

چسباندن فرش یا موکت به راه پله ها باعث می گردد که ایمن تر شوند. چسباندن فرش یا موکت به راه پله ها کار ساده ای است و هر کسی می تواند آن را انجام دهد. البته، این کار به زمان و کمی کوشش احتیاج دارد. شاید فکر کنید که در این صورت، فرش یا موکت ارزشمند شما خراب می گردد اما پس از تمام شدن کار نصب فرش یا موکت، خواهید دید که راه پله ها چقدر ایمن و نرم خواهند شد. ممکن است این کار برای ایمن کردن راه پله های شما مناسب ترین کار باشد.

3. نوار ترمز پله نصب کنید

راه حلی مقرون به صرفه و نسبتا ساده برای ایمن کردن راه پله ها این است که روی آن ها مقداری چسب کششی یا همان نوار ترمز پله بچسبانید. برای این کار گزینه های بسیاری دارید. از نوارهای صنعتی گرفته تا نوارهای ظریف تر که تا حد امکان نامرئی طراحی شده اند را می توانید روی پله ها بچسبانید.

نوار ترمز پله نصب ساده ای هم دارد. تنها کاری که باید بکنید این است که پله ها را مقدار بگیرید، نوار را ببرید و روی پله ها بچسبانید. بهتر است پیش از چسباندن همه نوارها، مقداری از آن را در بخشی از پله که چندان معین نیست، آزمایش کنید. به این ترتیب، می توانید با خیالی آسوده نوارهای ترمز پله را نصب کنید.

4. از اسپری ضد لغزش کف و دیوار بهره ببرید

اگر شرایط ایمنی راه پله های خانه شما چندان نگران نماینده نیست، می توانید از اسپری ضد لغزش بهره ببرید. این اسپری می تواند مانند پوششی ایمن برای راه پله ها عمل کند. استفاده از اسپری ضد لغزش فقط چند دقیقه طول می کشد اما ممکن است خشک شدن آن چندین ساعت طول بکشد. بنابراین، اگر با استفاده از این اسپری برای چند دقیقه در یک طبقه گرفتار می شوید، بهتر است تدابیر لازم را اتخاذ کنید. یکی دیگر از نکات منفی اسپری ضد لغزش، پشیمان شدن از این کار است. اگر بعد از مدتی نظرتان تغییر کند، به سختی می توانید آن را از پله ها جدا کنید.

علاوه براین، محتویات اسپری ضد لغزش با گذشت زمان از بین می رود و احتمالا هر چند سال یک بار به اسپری مجدد احتیاج پیدا می کنید. این موضوع به مقدار تردد شما در راه پله ها بستگی دارد. بااین حال، اگر در پی راه حلی هستید که به ابزار کار کمتری احتیاج داشته باشد، اسپری ضد لغزش کف و دیوار برترین گزینه است.

ایمن کردن راه پله ها برای بچه ها

ایمن کردن راه پله ها برای بچه ها نیز یکی از مسائل مهم در خانه هایی است که بچه ها خردسال دارد. برای ایمن شدن راه پله می توانید از روش های مختلفی بهره ببرید که 6 راه از همه ساده تر و مطمئن تر هستند.

1. اکستنشن گیت

اکستنشن گیت وسیله ای قابل اعتماد برای جلوگیری از افتادن بچه های کنجکاوی است که در اطراف راه پله بازی می نمایند. این دروازه های کوچک را باید بالا و پایین راه پله نصب کنید تا امکان افتادن بچه ها خردسال از پله ها به صفر برسد. اکستنشن گیت باید قفل مناسب و مطمئنی هم داشته باشد تا کاملا ایمن باشد. وقتی فرزندتان بالا رفتن از این دروازه های کوچک را یاد گرفت، به این معنا است که باید آن ها را بردارید و در پی روش های دیگری برای ایمن کردن راه پله ها باشید.

2. فرش کردن پله ها

فرش کردن پله ها نه تنها برای ایمنی بزرگ سالان مفید است، بلکه بچه ها را هم از افتادن و سر خوردن روی پله ها نجات می دهد. به علاوه، در صورتی که پله ها فرش داشته باشند، افتادن کودک با خطرات کمتری همراه خواهد بود. در نهایت، فرش می تواند زیر پای کودک چسبندگی بیشتری ایجاد کند و در جلوگیری از آسیب های ناشی از برخورد با پله ها نقش مهمی داشته باشد.

3. فرش پله تکی

اگر نمی خواهید از فرش های بزرگ برای پوشاندن راه پله بهره ببرید، به فرش پله تکی فکر کنید. نصب فرش پله تکی بسیار ساده است، فقط باید مطمئن شوید که فرش ها به درستی روی سطح پله ها چسبیده اند و خطر لغزش فرش روی پله وجود ندارد.

4. رنگ ضد لغزش

اگر جنس راه پله شما چوبی است، ممکن است نصب فرش یا موکت روی آن لغزندگی بیشتری ایجاد کند. در این صورت، اگر نمی خواهید از فرش یا موکت روی پله ها بهره ببرید، می توانید از رنگ ضد لغزش بهره ببرید. رنگ ضد لغزش را می توانید از بیشتر ابزارفروشی ها بخرید. این رنگ را باید روی آن بخش از راه پله که بیشترین تردد را دارد، بمالید.

5. مرتب کردن پله ها

گاهی اوقات، شلوغی و نامرتب بودن راه پله باعث سقوط بچه ها می گردد. بنابراین، بهتر است همواره اسباب بازی ها و سایر لوازمی که روی پله را شلوغ می نمایند، جمع آوری کنید. امکان افتادن بچه ها از پله های تمیز و مرتب بسیار کمتر از راه پله های شلوغ و درهم برهم است.

6. نورپردازی صحیح

راه پله کم نور همواره خطرناک تر از راه پله هایی است که اطراف آن ها روشن است. اگر نور راه پله کم باشد، احتمال اینکه کودک یا بزرگ سال پله ها را اشتباهی ببیند، وجود دارد. راه پله باید نور کافی و بدون تابش خیره نماینده یا سایه های گیج نماینده داشته باشد. بالای راه پله چراغ های مختلف نصب کنید و مطمئن شوید که بالا و پایین راه پله کلید روشنایی نصب شده است. به این ترتیب، هیچ کسی در تاریکی راه پله نمیفتد و اگر کودکی در اطراف راه پله باشد، احتمال دیده شدن و نجات دادن او بیشتر خواهد شد.

ایمن کردن نرده راه پله برای بچه ها

نرده های راه پله نیز باید به مقدار پله ها برای بچه ها ایمن شوند. احتمال برخورد کودک به نرده ها وجود دارد و ممکن است سر او میان شکاف های بزرگ میان نرده ها گیر کند. به هرحال، بعضی از خردسالان بازوها، سر و حتی تمام بدن خود را لابه لای نرده ها می برند و این کار ممکن است به آن ها آسیب برساند یا حتی به قیمت جانشان تمام گردد. همین مسئله نیز باعث شده تا در سراسر دنیا، ایمنی نرده ها نیز به مقدار ایمن کردن راه پله ها اهمیت داشته باشد.

برای اینکه بچه ها در نرده ها گیر ننمایند، باید توجه داشته باشید که هیچ بخشی از نرده ها شکاف بیش از 100 میلی متری نداشته باشد. در واقع، باید مطمئن شوید که فرزند شما به هیچ وجه قادر به عبور از میان نرده ها نیست.

برای نرده ها را ایمن کنید، می توانید از ابزارهایی مانند محافظ نرده بهره ببرید. محافظ نرده شکاف میان نرده ها را می پوشاند و آن ها را ایمن می نماید. بعضی از افراد به جای محافظ نرده از پارچه یا توری استفاده می نمایند اما این کار درست نیست. ممکن است پارچه یا توری با مرور زمان پاره یا ساییده گردد اما محافظ نرده همواره ایمن و مطمئن باقی خواهد ماند.

ایمن سازی راه پله برای افراد کهن سال و کم توان

اگر در خانه شما کهن سالان یا افراد کم توان هم زندگی می نمایند، باید به فکر بالا و پایین رفتن آن ها از پله ها نیز باشید. بالا رفتن از پله ها همواره یکی از دغدغه های مهم این افراد است اما با 9 راه ساده می توانید پله ها را برای آن ها هم ایمن کنید.

1. نرده نصب کنید

اگر راه پله های شما نرده ندارند یا فقط بخشی از آن ها دارای نرده هستند، بهتر است که به نصب نرده در اطراف آن ها فکر کنید. هر راه پله ای که داخل یا خارج از خانه شما واقع شده است باید نرده داشته باشد. نرده ها هم باید حجیم یا چوبی باشند. نرده های فلزی باریک که استحکام چندانی ندارند ایمن نیستند و همواره این خطر وجود دارد که افراد با تکیه کردن به آن ها دچار حادثه شوند یا بیفتند.

2. روشن بودن راه پله را جدی بگیرید

نصب چراغ های سنسوردار حساس به حرکت که با نزدیک شدن به آن ها به طور اتوماتیک روشن می شوند، برای راه پله های ورودی خانه برترین گزینه است. با استفاده از چنین چراغ هایی مجبور نیستید هنگام بالا رفتن از راه پله ها چراغ ها را روشن کنید. به این ترتیب، افراد سالمند یا کم توان به راحتی از پله ها بالا و پایین می روند. نصب این چراغ ها برای سایر اعضای خانواده نیز مفید است. با وجود چراغ های سنسوردار، موقع بازگشت از خرید مجبور نیستید که با دست پر چراغ ها را روشن یا خاموش کنید. باید مطمئن شوید که این چراغ ها تمام مسیر پله ها را به خوبی روشن می نمایند و سوئیچ هایی در بالا و پایین پله ها دارید.

3. بالابر پله رو نصب کنید

امن ترین راه برای بالا و پایین رفتن سالمندان از پله ها استفاده از بالابر است. این بالابرهای برقی سالمندان را به راحتی از پله ها بالا و پایین می برند و کاربری بسیار ساده ای دارند. مدل های مختلف این بالابرها برای پله های مستقیم و منحنی مناسب هستند. این بالابرها معمولا در راه پله های داخلی خانه به کار می روند اما بالابرهای مخصوص پله های محیط بیرونی منزل نیز وجود دارند. بعضی از مدل های این بالابر دارای صندلی هستند و بعضی دیگر افراد را به صورت ایستاده جابه جا می نمایند.

بالابرها را می تواند در یک روز نصب کرد. آن ها به دیوارهای شما آسیبی نمی رسانند و می توان آن ها را طوری نصب کرد که دیگران نیز بتوانند به صورت عادی از پله ها بالا و پایین بروند.

4. فرش های تزیینی را بردارید

رفت و آمد از راه پله برای سالمندان یا افراد کم توان و کسانی که از عصا استفاده می نمایند، سختتر است. برای ایمن کردن راه پله ها برای چنین افرادی باید فرش های تزیینی را بردارید. این فرش ها ظاهر راه پله را زیباتر می نمایند اما مزاحم رفت و آمد افراد کهن سال هستند و خطر زمین خوردن آن ها را افزایش می دهند.

5. از نوارهای ضد لغزش بهره ببرید

فرش های تزیینی مزاحم رفت و آمد سالمندان هستند اما راه پله های چوبی برای آن ها خطر بیشتری دارند. برای اینکه پله های چوبی برای رفت و آمد سالمندان ایمن تر شوند، می توانید روی آن ها نوارهای ضد لغزش نصب کنید. به این ترتیب، احتمال لغزش و افتادن آن ها از پله ها به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

6. جایی برای استراحت درست کنید

واقعیت این است که سالمندان و افراد کم توان نمی توانند مثل سایرین همه پله ها را یک مرتبه طی نمایند. بنابراین، در صورت امکان، روی بعضی از پله ها جایی برای استراحت درست کنید. یک بالشتک در بعضی از پله ها به افراد سالمند یاری می نماید تا در طول مسیر برای دقایقی بنشینند و استراحت نمایند. در مسیر پله های خانه های بزرگتر نیز می توان یک مبل یا نیمکت کوچک قرار داد تا افراد در طول مسیر روی آن بنشینند.

7. از رنگ های متضاد بهره ببرید

برای سالمندانی که مشکل بینایی دارند، تشخیص اینکه پله ها به کجا ختم می شوند و مسیر پله های بعدی از کجا آغاز می گردد، کاری سخت است. برای یاری به آن ها پله ها را با رنگ های متضاد رنگ آمیزی کنید. رنگ آمیزی پله ها با رنگ های تیره و روشن باعث می گردد که پله ها به راحتی قابل تشخیص باشند.

8. ارتفاع پله ها را کم کنید

در بعضی از موارد، بازسازی کامل پله ها می تواند برترین کار باشد. در صورت امکان، پله هایی را انتخاب کنید که ارتفاع کمتری دارند تا شما یا عزیزانتان مجبور نباشید برای رسیدن به پله بعدی گام های بسیار بلندی بردارید. برداشتن گام های بسیار بلند برای سالمندان و افرادی که از درد پا رنج می برند، بسیار سخت است.

9. تعداد پله ها را کاهش دهید

در صورت امکان، خانه را طوری بازسازی کنید که تعداد دفعاتی که افراد مجبور به بالا و پایین رفتن از پله هستند، کاهش یابد. به عنوان مثال، می توانید یک اتاق خواب یا حمام در طبقه پایین خانه درست کنید تا این افراد کمتر مجبور به استفاده از پله ها باشند.

کلام آخر

ایمن کردن راه پله ها برای همه اعضای خانواده لازم است. اگر در خانه شما بچه ها یا افراد کهن سال هم زندگی می نمایند، این مسئله اهمیت بیشتری می یابد. در هر صورت، باید راه پله ها را طوری ایمن سازی کنید که همه بتوانند بدون هیچ مسئله ای از آن استفاده نمایند.

منبع: lifehacker

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 فروردین 1403 بروزرسانی: 11 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4620

به "چرا ایمن کردن راه پله ها اهمیت دارد و برای آن چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ایمن کردن راه پله ها اهمیت دارد و برای آن چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید