چرا فیلم های دزدان دریایی کارائیب به مرور افت کردند؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، هیچ دنباله ای از دزدان دریایی کارائیب به اندازه فیلم اصلی با عنوان نفرین مروارید سیاه (The Curse of the Black Pearl)، جذاب نبود اما چه شد که دنباله های بعدی بد پیش رفتند؟

چرا فیلم های دزدان دریایی کارائیب به مرور افت کردند؟

دست اندرکاران صنعت فیلم سازی انتظار نداشتند اولین قسمت از سری فیلم های دزدان دریایی کارائیب در سال 2003 در گیشه پیروز گردد، اما این رخ داد و همین امر موجب ساخت قسمت های بعدی شد.

با وجود حضور اورلاندو بلوم ستاره سه گانه ارباب حلقه ها، در نقش قهرمان ویل ترنر، نشانه های زیادی از شکست زودهنگام دزدان دریایی کارائیب وجود داشت. بسیاری از ستارگان، مانند کیرا نایتلی و جفری راش، تجربه کمی در بازی در نقش های اصلی فیلم های پرمخاطب داشتند. در عین حال کارگردان فیلم، گور وربینسکی هم بیشتر به خاطر فیلم ترسناک حلقه در آن موقع معروف شده، که خیلی هم جالب نبود. به طور کلی ژانر فرعی اکشن ماجراجویانه از زمان شکست جزیره کاتروت (Cutthroat Island) رنی هارلین، در گیشه مورد حمایت قرار نگرفت.

با وجود این برآورد ها، خیلی زود ثابت شد که در نفرین مروارید سیاه فیلم خوبی است و با یک اثر بسیار جذاب و پیروز روبه رو هستیم که منتقدان را هم به اندازه مخاطبان عام تحت تاثیر قرار داده است. به لطف نقش آفرینی جانی دپ در نقش جک گنجشکه، مجموعه دزدان دریایی کارائیب یک شب به یکی از محبوب ترین فیلم های سینما تبدیل شد.

با این حال، علی رغم بازگشت دپ در هر چهار دنباله و حضور بلوم و نایتلی (و هم چنین هلمر وربینسکی) در دو فیلم اول، هیچ یک از فیلم های بعدی این مجموعه نتوانستند پیروزیت فیلم اول را به دست آورند.

مجموعه دزدان دریایی کارائیب از نظر اقتصادی به طرز خارق العاده ای پیروزیت آمیز بود، اما از نظر منتقدان و هواداران، اتفاق نظر بر این است که هیچ یک از چهار دنباله نفرین مروارید سیاه نتوانستند در حد و اندازه های فیلم اول ظاهر شوند.

با ساخت ریبوت دزدان دریایی کارائیب توسط مارگو رابی، اکنون زمان مناسبی برای آنالیز اشتباه دنباله های این مجموعه است.

صندوقچه مرد مرده به اندازه کافی ترسناک نیست (Dead Mans Chest)

 • کارگردان: گور وربینسکی
 • بازیگران: جانی دپ، اورلاندو بلوم، کیرا نایتلی
 • سال انتشار: 2006
 • امتیاط راتن تومیتوز: 53 از 100

اولین دنباله دزدان دریایی کارائیب محبوب ترین قسمت این مجموعه است. صندوقچه مرد مرده با وجود طرح داستان بسیار پیچیده، نسبت به دنباله های بعدی مورد انتقاد شدید قرار نگرفت. درحالی که این قسمت اقدامات سریع و خلاقانه زیادی دارد، اما تعقیب و گریزهای مسخره و بازی خنده دار لونی تونز، جذابیت و تاثیر فیلم اول را ندارد و این به دلیل کمبود شخصیت های منفی ترسناک و رعب آور است. البته نمی توان انکار کرد که دیوی جونز شرور لزج و نیمه انسان و خدمه نیمه مرجانی او، بسیار زشت و خشن هستند.

با این حال، این گروه خیلی ترسناک نیستند و به خوبی دزدان دریایی وحشتناک قسمت اول نمی شوند. این موضوع با نورپردازی فیلم تشدید شده است، که باعث می گردد شخصیت های منفی کمتر ترسناک جلوه نمایند.

این که صندوقچه مرد مرده برای صحنه سازی سنگین نبرد نهایی خود در روز روشن بودجه کافی داشته، غیرقابل انکار است اما متاسفانه شخصیت های منفی حتی کمتر ترسناک هستند و هیچ چیز آن ها را ترسناک نمی نماید.

در انتها دنیا بسیار غم انگیز است (At Worlds End)

 • کارگردان: گور وربینسکی
 • بازیگران: جانی دپ، جفری راش، اورلاندو بلوم
 • سال انتشار: 2007
 • امتیاز راتن تومیتوز: 44 از 100

تا زمان انتها قسمت آخر دزدان دریایی کارائیب توسط گور وربینسکی، ویل ترنر ده سال از عمر خود را فدای آزادی روح پدرش کرد. هم چنین او و الیزابت پس از یک دهه رابطه عاشقانه از هم جدا شدند.

معلوم می گردد که دیوی جونز و تیا دالما عاشقان نگون بختی هستند و داستان آن ها با غم و اندوه فراوان انتها می یابد و جک دوباره تنها می ماند و اتحاد کوتاهش با گروه های مختلف از بین می رود. هر یک از این اتفاقات غم انگیز به تنهایی کافی بود تا هوای ترحم و دلسوزی را به فیلم ببخشد. با این حال، افزودن همه این لحظات غم انگیز کنار هم، فضای یک فیلم مفرح تابستانی را بسیار تاریک و غم انگیز کرد.

مانند هر مجموعه ای، این مجموعه هم در داستان های خود به احساسات عمیق احتیاج داشت. اما کشته شدن یا از بین رفتن بیشتر شخصیت های اصلی، پلی برای دنباله دزدان دریایی کارائیب بود که بسیاری از بینندگان انتظار داشتند یک مهیج پر سروصدا در دریاهای آزاد باشد.

سوار بر امواج ناشناخته بسیار احمقانه است (On Stranger Tides)

 • کارگردان: راب مارشال
 • بازیگران: جانی دپ، جفری راش، ایان مک شین
 • سال انتشار: 2011
 • امتیاز راتن تومیتوز: 33 از 100

سوار بر امواج ناشناخته در سال 2011 با کنار گذاشتن الیزابت و ویل و جایگزین کردن آن ها با کسی که ارزش تماشا ندارد، با مسئله ای مانند در انتها دنیا روبرو شد. هیچ یک از درگیری های این فیلم در خصوص جک اسپارو نیست، چون مخاطبان می دانند قهرمان اصلی هرگز در معرض خطر واقعی قرار نمی گیرد. زندگی جک به لطف زیرکی و تیزهوشی او هرگز در معرض خطر جدی نیست (او حتی از مرگ در سه گانه اصلی زنده می ماند). این موضوع به خودی خود مسئله ای نیست، اما با صرف زمان کمی برای شخصیت پردازی کاراکتر های جدید فیلم، هیچ دلیلی برای اهمیت دادن به آن ها یا نگرانی در خصوص بقایشان وجود ندارد.

در کل، سوار بر امواج ناشناخته هیچ درام جذابی برای تحریک داستان خود نداشت و در نهایت بسیار احمقانه به انتها رسید. این مسئله با این واقعیت که شخصیت های منفی اصلا ترسناک نبودند، تشدید شد.

مرده ها قصه نمی گویند خیلی سخت کوشش نموده است (Dead Men Tell No Tales)

 • کارگردان: اسپین سندبرگ
 • بازیگران: جانی دپ، جفری راش، خاویر باردم
 • سال انتشار: 2017
 • امتیاز راتن تومیتوز: 29 از 100

خاویر باردم در نقش کاپیتان سالازار تا الان بهترین شخصیت شرور دزدان دریایی کارائیب است. اگر او تنها عنصر برتر این دنباله بود، احتمال پیروزیت وجود داشت، اما وقتی فیلم سعی می نماید بیش از حد خوب باشد، این مسئله تبدیل به مشکل می گردد. افشای این که تنها شخصیت جدید فیلم، کارینا، در واقع دختر باربوسا است، حفره داستانی بوده که با عقل جور در نمی آید و (به معنای واقعی کلمه) آخرین لحظه حضور ویل و الیزابت برای هواداران است.

فیلم مرده ها قصه نمی گویند با وجود شخصیت های شرور شیطانی تر، داستان بهتر و ارتباط با سه گانه اصلی، سعی کرد برای همه جذاب باشد، اما در نهایت نتوانست جذابیت فیلم اصلی را پیدا کند. مجموعه دزدان دریایی کارائیب با وجود پیچیدگی، به سادگی رشد می نماید و این نکته ای است که این فیلم آن را اشتباه درک کرد.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1707

به "چرا فیلم های دزدان دریایی کارائیب به مرور افت کردند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا فیلم های دزدان دریایی کارائیب به مرور افت کردند؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فیلم های دزدان دریایی کارائیب به مرور افت کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید