چند بار می توان از ماسک N95 استفاده کرد؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، ماسک های با کیفیت خود را معمولا کجا نگهداری می کنید؟ در چند کیسه کاغذی قهوه ای رنگ که با روز های هفته معین شده و روی طاقچه قرار گرفته اند؟ نزدیک در خروجی آویزان می کنید؟ در یک کیسه پلاستیکی در کیف یا کوله پشتی خود قرار می دهید؟ یا گاهی آن را در جیب یا کف خودروی خود پیدا می کنید؟

چند بار می توان از ماسک N95 استفاده کرد؟

اکنون که برای محافظت مقابل سویه های تازه ویروس کرونا نیاز به استفاده از ماسک های با کیفیت احساس می شود توصیه های پزشکی در این زمینه زیاد شنیده می شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا می گوید که کارکنان مراقبت های بهداشتی می توانند تا پنج بار از ماسک ان 95 (N95) استفاده کنند. اما کارشناسان می گویند اینکه هر فرد چندبار می تواند با خیال راحت از این نوع ماسک ها استفاده کند بستگی به نحوه استفاده از آن دارد.

برای مثال استفاده از ماسک ان 95 (N95) برای رفتن به خواربارفروشی با استفاده از آن در تمام روز در محیط کار بسیار فرق دارد.

ریچارد فلاگان که در موسسه فن آوری کالیفرنیا بر روی ماسک ها و آئروسل ها مطالعه می کند می گوید: مدت زمان استفاده از ماسک، مهمتر از دفعات استفاده از آن است.

او به طور کلی توصیه می کند که استفاده از ماسک ان 95 (N95) را به حدود دو یا سه روز محدود کنید.

فلاگان می گوید که با هر نفسی که در یک ماسک ان 95 می کشید، ذرات روی آن جمع می شوند. اگر ماسک ذرات زیادی را به دام انداخته باشد، می تواند تنفس را سخت تر کند.

وی اضافه می کند که این ذرات عملکرد ماسک را کاهش می دهند.

برای مقابله با سویه مسری تر اومیکرون از چه ماسک یا ماسک هایی استفاده کنیم؟

یک ماسک ان 95 (N95) برای کنترل 200 میلی گرم از ذرات طراحی شده است که معادل استفاده بی وقفه از آن به مدت 200 روز در هوای بسیار آلوده شانگ های است. اما این تمام ماجرا نیست.

نوار الاستیک روی ماسک ممکن است فرسوده شود و به خوبی در اطراف صورت شما قرار نگیرد. همچنین ماسک ممکن است کثیف یا خیس شود مخصوصا اگر در حین ورزش از آن استفاده می کنید. همه این عوامل در کاهش کیفیت ماسک اثر دارد.

دکتر لینزی مر، استاد مهندسی عمران و محیط زیست در ویرجینیا و متخصص در حوزه انتقال ویروسی می گوید که 40 ساعت استفاده کلی چه در پنج دوره هشت ساعته یا چند دوره کوتاهتر باید خوب باشد. با این حال باز باید دید قبل از پایان 40 ساعت شرایط ماسک چگونه است. اگر به وضوح کثیف بود باید آن را تغییر داد.

اگر متوجه هر یک از این تغییرات در ماسک خود شدید، وقت آن است که استفاده از آن را متوقف کنید حتی اگر فقط چند ساعت از آن استفاده کرده باشید. از آنجایی که ماسک های ان 95 را نمی توان شست پس از اینکه نشود از آن استفاده کرد باید آن را دور ریخت.

اما اگر پس از یکبار استفاده متوجه شدید که همچنان ماسک قابل استفاده است طبق توصیه مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده آمریکا می توان آن را در مکان خشکی در داخل یک کیسه کاغذی قهوه ای برای یک یا دو روز نگهداری کنید. از نگهداری ماسک در ظرف دربسته خودداری کنید.

قیمت خرید ماسک های ان 95 در ایران

قیمت این نوع ماسک ها در ایران بالاتر از ماسک های جراحی است، اما در بازار می توان قیمت های متفاوتی را مشاهده کرد. به طور کلی می توان ده عدد ماسک ان 95 را با قیمت بین 50 تا 60 هزار تومان پیدا کرد. این ماسک ها به طور تکی قیمتی بین 15 تا 17 هزار تومان دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2089

به "چند بار می توان از ماسک N95 استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند بار می توان از ماسک N95 استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید